Aktuality

Proč vyrazit právě na Maltu?

Vydáno 23. 8. 2019 | Letuška.cz Redakce
Letuška doporučuje výhodné destinace

Proč vyrazit právě na Maltu?  

Malta

Maltské ostrovy uspokojí svou nabídkou požadavky i těch nejnáročnějších cestovatelů. K tomu přispívá strategická poloha souostroví přímo v samém srdci Středozemního moře.

V roce 2017 hostily Malta a Gozo trojnásobně více turistů než je místních obyvatel. Mnozí z nich se na Maltu vrací opakovaně, někteří se tam rozhodli žít. Zkrátka i navzdory malé rozloze má Malta co nabídnout.

Historické památky

Malta

V první řadě je to historie, která sahá až do období před 7 000 lety. Malta se stala dějištěm historických událostí ovlivňujících většinu národů ve Středozemním moři. Svou stopu tam zanechali Féničané, Kartáginci a Římané, ale také severoafričtí Arabové, kteří se na Maltě usadili během velké islámské expanze v 9. století. V roce 1530 přišli na ostrovy rytíři sv. Jana z Jeruzaléma následováni Brity, kteří Maltě vládli až do roku 1964.

Pláže a koupání

Malta

Ideální středomořské klima, které na Maltě a Gozu panuje po většinu roku, nabízí více než 300 dnů slunečního svitu. Zimy jsou velmi mírné, zatímco během horkého léta dosahují průměrné teploty 33 stupňů Celsia. To znamená, že ostrovy jsou ideální k návštěvě téměř celý rok.

Malta je uznána jednou ze tří zemí v Evropské unii s nejčistší mořskou vodou na koupání. V současné době se pyšní dvanácti plážemi, které získaly mezinárodní status Modré vlajky. Vedle koupání a slunění se jednou z nejvyhledávanějších aktivit na Maltě stalo potápění. Časopis DIVE vyhlásil Maltu třetí nejlepší destinací na světě pro potápění.

Festivaly a kulturní události

Malta

 

Malta však nabízí i pestrý festivalový kalendář. Jednoznačně největším festivalem je „Ostrov MTV“ (Isle of MTV), který každý rok přitáhne pozornost více než padesáti tisíců hudebních fanoušků.

Mezinárodní barokní festival ve Vallettě pravidelně představuje ty nejlepší soubory barokní hudební scény. Hlavním dějištěm festivalu je jedno z nejstarších aktivních divadel na světě, Teatro Manoel, nebo katedrála svatého Jana či Velmistrův palác, které nabízí jedinečný hudební zážitek s nádechem historie. Opomenout nelze ani proslulý Karneval, jehož tradice sahá do doby před více než pěti sty lety a pro Malťany je to nejvýznamnější událost roku. A mnoho dalších včetně Mezinárodního festivalu ohňostrojů, Mezinárodního jazzového festivalu, Festivalu opery, obrovského množství divadelních inscenací, uměleckých výstav, koncertů, přehlídek a různých dalších akcí, které osloví návštěvníky všech věkových kategorií.

Hlavní město Valletta

Malta

 

Nejznámějším cílem turistů je hlavní město Valletta, které je součástí světového dědictví UNESCO. Opevněné město bylo vystavěno v roce 1565 velmistrem Jeanem Parisot de la Valette, po němž nese své jméno. Ve Vallettě najdeme řadu památek hodných návštěvy, ať již Palác velmistrů, barokní divadlo Manoel, katedrálu sv. Jana s jejím největším pokladem - obrazem od Michelangela di Caravaggia nazvaný Stětí sv. Jana Křtitele - nebo Dolní barracké zahrady s překrásným výhledem na Velký přístav (Grand Harbour) a Trojměstí (Three Cities). Město pulsuje životem ve dne i v noci.

Rybářská vesnice a megalitické chrámy

Malta

Avšak Valletta není jediná atrakce na maltských ostrovech, která přitahuje pozornost návštěvníků. Naopak, seznam je ohromující. Dodnes lze na Maltě obdivovat megalitické chrámy vystavěné v prehistorické době, které patří do světového dědictví UNESCO, muzea všeho druhu, starobylé opevněné město Mdina vystavěné na ochranu Valletty před nájezdy Turků, nebo rybářské vesnice, zejména Marsaxlokk.

Gozo 

Malta

Za pouhých 25 minut jízdy trajektem se přeneseme do zcela jiného světa, na ostrov Gozo, součást Maltského souostroví. Gozo je více venkovské a rustikální, přesto představuje směsici prvků moderních i historických, se svou vlastní energií. Turisty i místními obyvateli je vyhledáván jako ideální místo pro relaxaci. I na Gozu najdeme megalitické chrámy, ten nejznámější je komplex Ggantija vystavěn před 6 000 lety a je tedy starší než pyramidy v Egyptě. Milovníci starořecké literatury by neměli opomenout Jeskyni nymfy Kalypsó na východním pobřeží ostrova, kde podle Homérovského eposu strávil Odysseus sedm let v zajetí při své cestě domů.

Tradiční kuchyně

Malta

Být obklopen mořem také znamená, že restaurace a bistra nabízejí ryby a mořské plody v té nejčerstvější podobě. Čerstvé produkty jsou základem maltské kuchyně tvořené především dary moře, zeleninou a ovocem, nebo králíkem, maltským národním pokrmem. Jako specialitu ho nabízí každá tradiční restaurace. Gastronomie na Maltě a Gozu je jedinečná a cenově velmi dostupná.

Místní obyvatelé

Malta

Místní obyvatelé jsou velmi vřelí a milí, ochotni pomoci a poradit, což je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se turisté na Maltu rádi vrací. Jednoduše na Maltě jsou všichni vítáni. Avšak navzdory historii, která na Maltě dýchá na každém rohu, je souostroví velmi moderní. Nabídka ubytovací kapacity s nejmodernějšími službami je velmi pestrá a vybere si z ní každý.

Jak rezervovat letenky s Air Malta

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Mapa. Přehled obnovených letů a aktuálních možností bezpečně vycestovat najdete na mapa.letuska.cz.