Jaké příruční zavazadlo s sebou do letadla?

Vydáno 29. 11. 2013

Praktické rady a tipy – jak velké příruční zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla?

Letenku už máte a cíl cesty je jasný? Teď zbývá už jen sbalit věci do kufru! Jaké zavazadlo však vzít s sebou na palubu letadla? Jak může být taška velká a kolik může její obsah vážit? Na všechny otázky známe odpovědi.

Slovníček pojmů

  • kabinové (příruční) zavazadlo – cabin nebo hand baggage – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může s sebou vzít na palubu bezplatně, může být jedno i dvě podle podmínek
  • zapsaná (odbavená) zavazadla – zavazadlo, které je na palubě letadla, ale nemáte k němu při letu přístup, za jeho přepravu můžete platit příplatek

Velikost příručního zavazadla? Nejčastěji 55 cm x 40 cm x 20cm

Jak velké by mělo kabinové zavazadlo být? Žádné shodné nařízení bohužel neexistuje. Každá letecká společnost stanovuje vlastní pravidla, která určují velikost a podmínky přepravy.

Doporučujeme se tedy vždy před odletem zeptat, jestli se podmínky nezměnily. Každá firma má podmínky jiné a většinou o nich informuje na svých internetových stránkách. Počet a velikost zavazadel se také obvykle liší v jednotlivých třídách. Při měření vaší tašky nebo kufru zahrňte všechny přesahy konstrukce, tedy včetně koleček a držáku. Velikost se při odbavení na letišti přísně kontroluje.

Kolik může vaše zavazadlo vážit? 5 až 10 kilogramů

Váhový limit se u jednotlivých aerolinek liší a je potřeba si před cestou podmínky ověřit. Lehčí zavazadlo můžete mít v ekonomické třídě, těžší zavazadla můžete mít, pokud letíte první třídou. Obecně platí, že taška nebo kufr, které chcete mít za letu u sebe, by neměly vážit víc než 5–10 kg. 

Jaké zavazadlo vzít, aby se vaše cesta neprodražila?

Levné letenky, takzvané low cost letenky, které nabízejí nízkonákladové společnosti – RyanAir, WizzAir, EasyJet, Smartwings a podobně mají tu výhodu, že máte možnost mít s sebou kabinové zavazadlo zdarma. Cestování se ale může prodražit, pokud vaše zavazadlo nesplňuje dané parametry, za větší kufr nebo tašku budete muset připlatit.

Dávejte pozor při nákupu palubního zavazadla. Váš kufr, který se zdá, že velikostí odpovídá limitům, může mít kolečka, kvůli kterým se zavazadlo nemusí vejít do testovacího prostoru při odbavení.

Které zavazadlo vybrat? Tipy od Letušky

Výrobci cestovních tašek a kufrů dobře vědí, že pro váš let je výběr zavazadla stěžejní. Lze tedy koupit speciální kabinová zavazadla, která by měla odpovídat svými rozměry požadavkům aerolinek.

Doporučujeme cestovní kufr AEROLITE, splňuje požadavky většiny leteckých společností. Tento textilní kufr je uzavíratelný na zipem a dodává se včetně kódového zámku. Kufr vyniká svou ultralehkou konstrukcí a teleskopickým výsuvným systémem. Celý pojízdný systém je umístěn pod textnilní podšívkou, aby nedošlo k poškození při přepravě.Cestovní zavazadlo AEROLITE. Foto: Cestovnizavazadla.cz

Naše doporučení si také získala taška přes rameno Skyflite 1651 Hlavní prostor můžete uzavřít zipem, na přední straně tašky je umístěna kapsa na zip. Součástí tašky je zároveň nastavitelný popruh přes rameno.


Palubní taška Skyflite 1651. 

Ze zástupců klasických plastových kufrů pak doporučujeme cestovní kufry SUITSUIT, které přinášejí kombinaci inovativního designu a vysoké kvality zpracování. Tyto extrémně lehké kufry vynikají především díky své odolnosti proti nárazu. Kufry mají TSA zámek, díky kterému se hodí například na cestu do USA, a kvalitní japonská kolečka. 


 

 

Letenku už máte a cíl cesty je jasný? Teď zbývá už jen sbalit věci do kufru! Jaké zavazadlo však vzít s sebou na palubu letadla? Jak může být taška velká a