Nejoblíbenější místa na dovolenou 2014

Vydáno 14. 3. 2014

Top dovolená Čechů: Chorvatsko, Itálie, Vietnam nebo Thajsko

Téměř polovina zájezdů na letošní sezonu, je pryč. Podle odhadů Kateřiny Petříčkové z asociace cestovních kanceláří se letos při akci First minute prodalo už asi 45 procent zájezdů. Podle počtu prodaných zájezdů a letenek bude letošním hitem Chorvatsko a Itálie.


Florencie. Itálie je pro Čechy dovolenkovou dvojkou.
Foto: Freedigitalphotos.net

"V leteckých zájezdech jsou hlavními destinacemi Řecko, Turecko, Španělsko a Bulharsko,“ říká Kateřina Petříčková s tím, že Egypt vypadl z TOP zájmu českých dovolenkářů.


Dubrovník v noci. Chorvatsko patří ke stálicím našich dovolených. 
Foto: Freedigitalphotos.net

Jak ušetřit za zájezd nebo letenku

  • Čekat se nevyplácí. Čím dříve si zájezd či letenku lidé zakoupí, tím je větší jistota úspory. Ani v jednom případě se totiž nedá spoléhat na stoprocentní výhodnost last minute prodejů. First minutové slevy zájezdů z katalogové ceny zájezdu se během ledna pohybovaly v průměrné výši 12–15 procent, do konce března a dubna se zájemci setkají se slevami 5–8 procent z katalogu.
  • Koupit včas, nebo čekat na akční letenky. U letenek často platí, že se s blížícím termínem odletu cena letenky směrem dolů nehýbe. Fungují však akční nabídky, které nabízejí velké slevy, nicméně nemusí být k dispozici letenky za tuto příznivou cenu právě do vysněné destinace.


Thajský ostrov Phi Phi.
Foto: Freedigitalphotos.net

Jeďte do Asie, je levná

Letošním šlágrem v individuálním cestování, tedy že si lidé koupí letenku a zajistí po své ose ubytování, jsou exotické destinace jako Bangkok či Vietnam. „Ceny letenek do těchto míst jsou příznivě nízké a navíc dovolená v Asii láká díky nebývalým zážitkům čím dál více lidí. Většinou jde o mladou generaci, která má již cestovatelské zkušenosti a jazykové vybavení,“ definuje Josef Trejbal z Letušky.cz. Pokud zákazníci chtějí ušetřit je dobré se řídit pravidlem: "Čím dřív letenku koupíte, tím víc ušetříte."


Pozdrav z Vietnamu.
Foto: Wikipedia.org

K Jardanu s letenkou? Ano!

Ale i k Jadranu se už Češi naučili létat. Od zavedení linkových spojů Smart Wings, se rok od roku zvyšuje zájem o letenky k Jadranu a nahrává tomu i to, že jejich ceny klesají. „Kupříkladu loni se dala zpáteční letenka zakoupit za 4 500 korun, což bylo o třináct set méně než předloni,“ říká Josef Trejbal s tím, že podle všeho ceny letenek zůstanou na nižší úrovni i letos. Klasicky zůstává pobyt v Chorvatsku na špičce zájmu i v segmentu kompletních dovolených.


Letiště na řeckém Skiathosu.
Foto: Freedigitalphotos.net

Jak se hýbou ceny za dovolenou

Údaje Českého statistického úřadu vypovídají jasně o plíživém zdražování dovolených a to i bez podzimního zásahu ČNB. Zatímco v roce 2011 činila průměrná cena dovolené v zahraničí 11 350 korun, v roce 2012 cena stoupla již na 11 750 korun. V loňské sezóně se průměrná cena prodaného zájezdu opět zvýšila o několik stovek na osobu a přesáhla pravděpodobně hranici 12 tisíc korun na osobu. „Vlivem zvýšení kurzu koruny vůči euru a zdražení Last minute zájezdů očekáváme v letošním roce navýšení až ke 13 tisícům,“ předpokládá Kateřina Petříčková.


Puerto Banus ve Španělsku.
Foto: Freedigitalphotos.net

Podle Josefa Trejbala z portálu Letuška.cz se letošní ceny letenek zatím směrem nahoru nehýbou, a to i přes to, že několik aerolinek zvýšilo již v lednu cenu palivových příplatků. „Díky velké konkurenci aerolinek do exponovaných destinací, se budou pravděpodobně držet ceny letenek na příznivé úrovni,“ odhaduje.

Téměř polovina zájezdů na letošní sezonu, je pryč. Podle odhadů Kateřiny Petříčkové z asociace cestovních kanceláří se letos při akci First minute prodalo už asi 45 procent zájezdů. Podle počtu prodaných zájezdů a letenek bude letošním hitem Chorvatsko a Itálie. "V leteckých zájezdech jsou hlavními destinacemi Řecko, Turecko, Španělsko a Bulharsko,“ říká Kateřina Petříčková s tím, že Egypt vypadl z TOP zájmu českých dovolenkářů.