Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Amálie Kovářová

Vydáno 22. 3. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Somalilandu se s Letuškou podělila Amálie Kovářová

Proč Somaliland

Somaliland

Somaliland je autonomní oblast Somálska a nikým neuznaný samostatný stát. Přesto se jedná o poměrně stabilní a bezpečnou zemi. Vydala jsem se tam, abych natáčela dokumentární film o veterináři bez hranic Davidu Modrém (Podcast s Davidem Modrým si můžete poslechnout zde). Vláda v rámci ochrany životního prostředí nařídila zákaz vlastnit divoká zvířata, a tak bylo potřeba převést několik antilop z města do záchranného centra v Debbisu. David Modrý se tohoto úkolu zhostil a já o jeho misi natáčela dokument.

Cesta do Somalilandu

Somaliland

Letěli jsme z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a odtud do Addis Abeby, kde jsme dál přestupovali na let do hlavního města Somalilandu, do Hargeysy. Museli jsme mít PCR test a po celou dobu cesty roušky. Letiště v Addis Abebě je za normálních okolností jedno z nejrušnějších letišť světa, v době kovidové zde bylo o mnoho míň lidí a většina obchodů byla zavřená. Na letišti nás vyzvedlo auto a jeli jsme rovnou do našeho ubytování.

Ubytování

Somaliland

Protože jsme bydleli na kopci, viděli jsme široko daleko. V Hergeyse žije přes milion lidí, velká většina žije ve velice skromných obydlích, která se rozprostírají po celém údolí. Když se setmělo, měli jsme možnost pozorovat, jak celé město září a poslouchat večerní modlitby. Hlavním náboženstvím je islám, modlitby probíhají několikrát denně, a to ať jste kdekoliv. Když jsme šli do hotelu, doprovázel nás správce hotelu. K večeři jsme měli tradiční pokrm - velbloud s rýží. Toho jsme pak měli skoro všechny další dny.

Záchrana antilop

Somaliland

V Hergeyse jsme strávili většinu času v místních kasárnách, kde jsme uspávali antilopy, které jsme pak převáželi do záchranného centra v Debbisu. Tam jsme je pak vypustili do přírodních výběhů, ze kterých pak někdy v budoucnu budou vypuštěny do volné přírody. Pro cesty mimo Hergeysu potřebujete povolení a jako doprovod vojáka. Dopravovali jsme se dvěma terénními vozy převážně po prašných cestách. V Debbisu jsme dokonce měli možnost jednu noc přespat. Pozorovali jsme oblohu plnou hvězd a obrovský měsíc. Místní nám uvařili tradiční čaj s velbloudím mlékem a společně jsme si vyprávěli příběhy. 

Výlet do jeskyně

Somaliland

Další výlet, který jsme podnikli, byl do jeskyní Lasgel, kde se nacházejí malby staré tisíce let. Z hory jsem měla nádherný výhled na celou krajinu. Na první pohled sice vypadala vyprahle a mrtvě, ale když jsem se podívala zblí