Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Jan Syruček

Vydáno 4. 10. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Belgii se s Letuškou podělil Jan Syruček

Proč právě Belgie

Belgie

Kam se jinam vydat na eurotrip, než do hlavního „euroměsta“. Malebný Brusel se nachází v srdci Belgického království, které určitě stojí za prozkoumání.

V Belgii a v Bruselu jsem byl při různých příležitostech několikrát, ale když se mi naskytla možnost zde navštívit mého kamaráda, okamžitě jsem vyrazil na prodloužený víkend. Rozhodli jsme se také udělat takový mini-road-trip, který by kromě Bruselu zahrnul i další místa Belgie, ovšem ne ty „nejprofláknutější”. 

Cesta letadlem

Belgie

Brusel má celkem dvě letiště, a to jedno přímo ve městě a druhé cca 50-60 minut jízdy autem/autobusem na jih, ve městě Charleroi. I když cesta z tohoto letiště je delší a ne tak pohodlná, na oplátku alespoň nabízí například projížďku okolo legendárního Waterloo. 

Tamní počasí nemá ve světě úplně nejlepší pověst, a tak se ne nadarmo říká, že Brusel je nočník Evropy… Já měl naštěstí štěstí, protože alespoň první den mého výletu bylo až ukázkově krásné, teplé a slunečné počasí. Jakoby to byl poslední (možná ale zároveň i první!) letní den v tomto království. 

Samotné město Brusel

Belgie

Brusel nenabízí jen administrativní centrum Unie a čůrajícího panáčka (jak příznačné pro nočník Evropy, že?) a méně známou čůrající holčičku, ale mnoho nejrůznějších aktivit. Ať už jedete sami, s kamarády, s rodinou nebo s kýmkoliv jiným, určitě vám Brusel něco nabídne - například muzeum komiksů Comics Art Museum, festival květin Brussels in Bloom, legendární Atomium, zábavní park Mini-Europe a samozřejmě nespočet hospůdek, restaurací a barů. Belgie je mimo jiné známá i velmi vysokým počtem mikropivovarů. Pivaři, ale i nemilovníci piva, si tak určitě najdou ten chmelový drink, který bude pro přesně pro ně! S kamarádem Honzou jsme zašli do dvou hospod, které i jako nepivař, určitě musím doporučit.

Delirium Café Brussels

Belgie

Hospoda je v Guinessově knize rekordů, protože nabízí nejvíc druhů piv na světě, a to přesně 2 004! Tady si opravdu vybere úplně každý. Ovocné, silné, slabé, černé, světlé, polotmavé, lokální, nadnárodní a mnoho dalších, o kterých jsem nikdy ani neslyšel. Ve skutečnosti nejde jen o jednu hospodu, ale o malou uličku, ve které je několik propojených podniků. Mimochodem, v této uličce najdete i (dost bizarní) sochu čůrající holčičky. Upřímně řečeno, toto určitě není nejlepší degustační místo pro pivní odborníky, ale spíš velké party centrum. Pokud si tedy svůj půllitr piva rádi vychutnáváte v klidu, tak toto místo určitě není pro vás, pokud si zase chcete užít noční život, tak pak Delirium musíte navštívit.

Cena jednoho piva se pohybuje v závislosti na typu a na velikosti, 0,5 l stojí okolo 8-12 euro. Doporučuji si dávat jen čtvrtinky a ochutnat tak více druhů.