Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Jan Žalud

Vydáno 17. 3. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Kolumbii se s Letuškou podělil Jan Žalud

Příprava na cestu

Kolumbie

Letošní pánskou jízdu jsme pojali pracovně a fyzicky náročnou zároveň. Domluvit nákupy s místními farmáři a trochu si dát do těla. Přestože to nebyla moje první cesta do Jižní Ameriky, měl jsem potřebu alespoň něco předem naplánovat. Jako již tradičně, místní nám všem názorně ukázali, jaký je pravý význam slova „flow“.

Cesta

Kolumbie

Pro cestu do Kolumbie jsme si vybrali spojení s Turkish Airlines. Test na COVID-19 jsme ukazovali ve Vídni i v Istanbulu. Měli jsme štěstí a mohli jsme 14,5hodinový let z Istanbulu do Bogoty absolvovat každý sám na trojsedačce v zadní části letadla. Dokonce se nám podařilo v letadle i usnout. Let se nejen díky tomu stal relativně snesitelným.

První aklimatizace

Kolumbie

Protože jsme se každý nějak v minulosti setkali s nadmořskou nemocí, bylo na místě naplánovat první převýšení. Zvolili jsme jeden z kopců, které obklopují Bogotu. Hned na úpatí si nás vyhlídl místní čtyřnohý průvodce a dělal nám společnost. Přestože procházka byla v plánu, byla to hurá akce bez vybavení, takže jsme se všichni upekli na slunci. Ale výhledy za to jednoznačně stály.

Posvátná místa

Kolumbie

Kolumbie má většinu národních parků zavřenou. Je to kvůli místním, aby byli chráněni před turisty, kteří by případně mohli něco dovézt ze svých domovských zemí. Proto jsme byli nuceni přehodnotit plány a opět se pozastavit. Souznění s duchy přírody provází Kolumbijce na každém kroku.

Kávová plantáž

Kolumbie

Práce nás dovedla na kávovou plantáž do oblasti Fresno, Tolima. Přesuny jsou náročné a únavné. Vzdálenost, co v Česku zvládneme za 2 hodiny, v Kolumbii při troše štěstí trvá hodin 6. Autobus je ještě v pohodě, ale na všechna místa se nedostane. Tehdy přicházejí na řadu malá „kolektiva“ a to je teprve úmorné. Káva ale stála za to.

Kakaová plantáž

Kolumbie

Podporovat místní zemědělce v pěstování kakaových bobů je jeden ze způsobů, jak dlouhodobě vylepšit pošramocené PR země. Pražská čokoláda (Podcast se spolumajitelem Pražské čokolády si můžete poslechnout