Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Pavel Mareš

Vydáno 24. 5. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu na Ukrajině se s Letuškou podělil Pavel Mareš

Proč Kyjev

Ukrajina

Hlavní důvody, proč jsem si vybral zrovna Kyjev, byly dva: navštívit Černobyl jsem chtěl od doby, co jsem zhlédl seriál Chernobyl od HBO a podívat se konečně někam, kde i přes pandemii život běží dál. Příprava na cestu nebyla nijak složitá. Letěl jsem na týden a pouze s "batůžkem", takže hodina balení, pár dnů před odletem na PCR test a vyplnění COVID pojištění na oficiálních stránkách Ukrajiny.

Samotná cesta

Ukrajina

Původně jsem chtěl letět z Polska, ale když jsem zjistil, že přímý let Praha - Kyjev vychází na něco málo přes 2 000 Kč, rozhodl jsem se ušetřit čas i nervy a letět na přímo. Letadlo bylo poloprázdné, takže tam i zpět jsem seděl úplně vepředu a sám na celé trojsedačce, takže dá se říct byznys třída za cenu ekonomické. 

Ubytovaní

Ukrajina

Do Kyjeva jsem letěl bez jakýchkoliv plánu, vše jsem řešil až během cesty. První ubytování jsem zabookoval hostel nedaleko olympijského stadionu - vycházelo to asi na 250 Kč na noc, spalo se ve sdíleném pokoji s 4 dalšími lidmi, ale k mému překvapení bylo vše velmi na úrovní, dokonce první hostel měl i bezplatné fitness (což po téměř roce zavřených fitness center v ČR byla příjemná změna). Na jeden den jsem dokonce jel do Oděsy, tam mě hostel vyšel na ještě méně (cca 190 Kč za noc). Po návratu do Kyjeva jsem se rozhodnul pro změnu a zabookoval hostel přímo v centru a ten vyšel na cca 380 Kč za noc. 

Gastronomie

Ukrajina

V Rusku jsem vyzkoušel ruský boršč, tak bylo povinností na Ukrajině vyzkoušet ten jejich. A byl opravdu výborný! Také úroveň streetfoodu je v Kyjevě obrovská - od pekáren přes stánky s Shawarmami či Café stánky – výběr je obrovský, ceny nízké a otevírací doba v