Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Viktor Dvořák

Vydáno 5. 8. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Krakově se s Letuškou podělil Viktor Dvořák

Proč Krakov

Krakov

K návštěvě Krakova nás s přítelkyní inspirovala kamarádka Linda z Letušky a další kamarádi, kteří už tohle okouzlující město objevili.

Jako „vlakoráda” mě potěšilo, že spojení do Krakova se nabízí jako velmi vhodné. Cestou tam jsme jeli přímým spojem z Prahy, zpátky pak s jedním přestupem, protože jsme zvolili co možná nejpozdnější odjezd domů.

Před cestou

Krakov

Kromě vyplnění příjezdového formuláře pro české úřady a testu doma po příjezdu se nás žádné komplikace netýkaly. Po letních vytrvalých deštích je v Polsku přerušena jedna z hlavních železničních tratí. Jízda oklikou nás na polské straně stála hodinu jízdy navíc.

Ubytování

Krakov

Protože ubytování jsme měli v hotelu Sheraton Grand Krakow, který je v centru, cestu z nádraží jsme se rozhodli jít pěšky přes Staré město a dostali jsme tak první dávku krakovských pamětihodností a atmosféry. Pro zpáteční cestu z hotelu na nádraží jsme zvolili přímou tramvaj a jízda trvala deset minut.

Gastronomie v hotelu

Krakov

Snídaně je základ a to hlavně na cestách. Tohle pravidlo jsme mohli aplikovat naplno. Snídaně formou švédských stolů mi vyhovuje a v našem hotelu byla nabídka bohatá a čerstvá. Třeba uzeného lososa se salátem nemám k snídani každý den. Přítomní kuchaři nám upravili vajíčka vždy tak, jak jsme si přáli. Anebo třeba palačinku.

Na kávu a koktejly jsme chodili na střešní terasu s výhledem na město.

Gastronomie jinde

Krakov

Navštívili jsme možná až trochu okázalé a dražší restaurace ve čtvrti Kazimierz a také lidové podniky s polskou klasikou (tady musím jmenovat a doporučit Bar mleczny „Pod Temida”). Obojí byl zážitek. Jak například salát ze sleďů, tak studená polévka z červené řepy. Tradiční pirožky je také dobré ochutnat.

Wawel

Krakov

Královský hrad Wawel s katedrálou a ostatky polských králů bych významem pro polskou historii srovnal s Pražským hradem. Nejdřív jsem se ošklíbal pro větší množství turistů, ale návštěva stojí za to. Rozhodně doporučuju využít dobře zpracovaného audioprůvodce v češtině.

Kazimierz