Praktické informace

Cestování s dětmi: co vás čeká a nemine?

Vydáno 21. 12. 2017 | Humpalova Jolana

Cestujeme s dětmi

Cestování je radost. Jak ale udělat radost sobě i svým malým ratolestem během několikahodinového letu? Nezapomeňte na pas, klidně si vezměte kočárek a hlavně - komunikujte. Především s palubním personálem, který vám dovede ulehčit spoustu nepříjemných momentů. Čtěte náš základní průvodce letání s dětmi a dozvíte se více. 

Co vás čeká během cestování s dětmi?

image

Každé dítě musí mít svůj vlastní pas, ať už se jedná o miminko, batole či jedenáctiletého polodospěláka. Dítě sedící na klíně cestuje obvykle zdarma, děti od 2-12 let musí platit za vlastní sedadlo (viz níže). Samozřejmostí je Priority Boarding, přednostní nástup, díky němuž máte plno času se v letadle “uvelebit” a připravit vše potřebné pro pohodlný let. V ideálním případě se posaďte k okénku do předních řad (nejlépe do první, kde je nejvíc místa). Navíc jsou zde zabudovány extra kyslíkové masky právě pro miminka a batolata, která nemají vlastní sedadlo. Co se týče jídla, svému dítěti můžete ohřát jídlo přímo na palubě. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat. Starší děti mají nárok na stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (většinou se objednává již při rezervaci letenky). 

Je vhodné vzít na palubu autosedačku?

image

Ano, naopak je to podle mnoha expertů ta nejlepší možnost - ať už jste v jakémkoli vozidle, jež se hýbe, malé dítě by mělo být připoutané v autosedačce. V oficiálních regulích je však paradoxně psáno, že dítě může sedět na klíně svého rodiče (což je ale během turbulencí opravdu neochrání). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. 

Většina aerolinek povoluje nejen kočárek či kárku na palubě, ale právě i autosedačku. Například u British Airway máte všechny tyto záležitosti zdarma, k tomu má infant (dítě do 2 let) právo i na palubní zavazadlo. Za sedadlo pro děti staré 6 až 23 měsíců zaplatíte 75 procent z původní částky. Stejně tak je to i u leteckých společností Emirates i KLM. Americká aerolinka Delta povoluje pouze kočárek a přírušní zavazadlo do 10 kg, za sedadlo navíc zaplatíte v rámci vnitrostátního letu plnou cenu, v rámci mezinárodního je budete mít za polovic.