Praktické informace

Představujeme letiště Santoriny

Vydáno 2. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Santoriny (JTR)

Santoriny

Letiště se nachází na východní části ostrova Santoriny a asi 6 kilometrů od centra města Fira (píše se také Thira nebo Thera). Letiště má jeden terminál. Oficiální stránky letiště.

Ubytování

Santoriny

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti se nachází pouze apartmány Marvarit Suites.

Ubytování na ostrově

Santoriny nabízí širokou škálu možností ubytování, která vyhovují různým rozpočtům a preferencím. Přehled hlavních lokalit na Santoriny a jejich typických možností ubytování:

Fira: Fira je největší město na Santoriny, známé svou pulzující atmosférou, nákupními ulicemi, restauracemi a nočním životem. V nabídce jsou levné hotely, penziony střední třídy, ale i luxusní hotely s výhledem na kalderu a soukromými bazény. 

Oia: Oia je známá svými nádhernými západy slunce, malebnými bílými domy s modrými střechami a úzkými uličkami. V nabídce ubytování jsou zde luxusní hotely a vily s výhledy na kalderu, butikové hotely nebo tradiční staré domky nabízející autentický zážitek.

Imerovigli: Imerovigli je klidná vesnice známá jako „balkón Egejského moře“, díky svému vyvýšenému umístění s panoramatickými výhledy na kalderu.

Firostefani: Firostefani je klidnější oblast nedaleko Firy, s nádhernými výhledy na kalderu a přístupem k městským výhodám bez rušného centra.

Plážové resorty:

Kamari: Kamari je známá svou černou sopečnou pláží, přímořskými restauracemi a relaxační atmosférou.

Perissa: Perissa je další oblast s černou pláží, ideální pro milovníky vodních sportů a relaxace u moře.

Vlychada: Plážový resort na jihu Santoriny s černým sopečným pískem a vápencovými skalami v pozadí nabízí ubytování v několika menších hotelech.

Red Beach: Nedaleko Vlychady se nachází oblíbená pláž Red Beach s červeným pískem a útesy. V blízkosti se nachází město Akrotiri známé svým archeologickým nalezištěm, a to nabízí větší nabídku ubytování.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Santoriny

Z letiště je možné se přepravit autobusem, autem nebo s taxi.

Autobus

Autobusy firmy KTEL jezdí do největšího města Fira, kde je možné navázat na spoje do dalších destinací. Autobusy jezdí v hodinových intervalech, doba jízdy je 10 minut, cena jízdenky 2 EUR a zakoupíte ji u řidiče. Jízdní řády a ceník.  

Taxi

Stanoviště taxi jsou před příletovou halou. Cena z letiště do města Fira je přes den cca 30 EUR, v noci 35 EUR. Více informací o taxislužbě na ostrově.

Hotelový transfer

Řada hotelů na ostrově nabízí hotelový transfer z letiště zdarma.

Půjčení auta

Pokud chcete prozkoumat ostrov a nevázat se na autobusové spoje, na letišti si můžete vypůjčit auto u několika autopůjčoven – seznam autopůjčoven na letišti.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Santoriny

Přímé lety z Prahy (PRG) do Santorini (JTR) zajišťují společnosti Smartwings a Czech Airlines, doba letu je 2 hodiny a 40 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Santoriny

Kuchyně na Santoriny představuje typickou středomořskou stravu. Typická jídla, která můžete na ostrově ochutnat:

Domatokeftethes/Tomatokeftedes – smažené rajčatové kuličky/lívanečky, které jsou připravovány z jedinečné odrůdy rajčat pěstovaných pouze na ostrově, bylinek a sýru feta.

Fava – hustá kaše z místního žlutého hrachu, česneku, cibule, olivového olejem a citronem.

Dolmades – vinné listy naplněné rýží s bylinkami a kořením. Mohou být podávány teplé nebo studené a jsou často podávány s citronovou šťávou.

Chlorotyri – lokální měkký sýr z kozího nebo ovčího mléka, často podávaný s chlebem nebo salátem. Tento sýr má velmi omezenou produkci a je k dostání převážně jen na Santoriny.

Sfougato – tradiční řecký pokrm, který můžete považovat za něco mezi omeletou a quichem. Hlavními ingrediencemi jsou vejce, smažené brambory, zelenina, často v kombinaci s místním sýrem.

Octopus – chobotnice je na ostrově oblíbenou vyhledávanou pochoutkou, chobotnice se obvykle den suší na slunci, aby získala vláčnou strukturu, obvykle se připravuje na grilu, oblíbené jsou varianty přípravy na bílém víně, se šafránem nebo chobotnicový salát.

Bílý lilek ze Santoriny – místní odrůda lilku s jedinečnou pikantní a sladkou chutí, neobsahuje žádná semínka a je používaný v řadě místních pokrmů, např. melitzanosalata (lilkový salát) nebo moussaka.

Moussaka – tradiční řecké jídlo, které se skládá z vrstev brambor, lilku, s omáčkou z mletého masa a bešamelovou omáčkou.

Kokkinisto – maso (často hovězí nebo jehněčí) dušené v rajčatové omáčce, podávané s těstovinami nebo rýží.

Baklava – sladký dezert, který se skládá z tenkých vrstev těsta naplněných mandlemi, vlašskými ořechy nebo pistáciemi, zalité medem nebo sirupem.

Bílé víno – bílé víno ze Santoriny se vyrábí z místní odrůdy révy, zejména z odrůdy Assyrtiko. Víno je vysoce ceněné pro svou kvalitu a jedinečný charakter, který odráží vulkanickou půdu a klima ostrova.

Nejlepší restauracenejlepší kavárny a bary na Santoriny podle Tripadvisoru. Tip na restaurace s lokální kuchyní a hezkými výhledy. Přehled velkého množství restaurací na ostrově tříděných podle lokace a typu podniku.

Ambasáda

Santoriny

Česká republika na Santoriny nemá zastoupení, nejbližší zastoupení je na ostrově Heraklion v podobě honorárního konzulátu. Kontaktní informace a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Santoriny

Santoriny je oblíbenou turistickou destinací, a obecně je považován za velmi bezpečný ostrov pro návštěvníky. Santoriny má velmi nízkou míru kriminality. Krádeže a násilné činy jsou vzácné. Je však vždy dobré být obezřetný a nenechávat cenné věci bez dozoru, zejména na přeplněných místech. Na Santoriny je několik zdravotních zařízení, včetně nemocnice v hlavním městě Fira. Většina lékařů a zdravotnického personálu mluví anglicky. Je dobré mít cestovní pojištění, které pokrývá případné zdravotní výdaje. Tísňová linka 112.

Památky

Santoriny

Santoriny, jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších ostrovů v Řecku, nabízí širokou škálu památek a turistických atrakcí. Zde je seznam některých z nejvýznamnějších míst, která byste rozhodně měli navštívit:

Fira: Největší město na Santoriny s typickými bílo-modrými domky postavenými na útesu nad mořem nabízí úžasné výhledy na moře, západy slunce a kalderu. Ulice města jsou plné obchodů, restaurací, barů a muzeí. Přístav je s městem spojený lanovkou, případně můžete jít po Karavolades Stairs pěšky nebo využít oslí taxi. Navštívit ve Fiře můžete např.:

Oia: Malebné město známé svými západy slunce, bílými domy a modrými kopulemi. Oia je skvělým místem pro romantické procházky a fotografování.

Námořní muzeum: Prostřednictvím exponátů ukazuje historii a vývoj námořnictví na Santoriny.

Hrad Oia: Zřícenina hradu je umístěna na nejvyšší vyhlídkové plošině, a tak nabízí krásné panoramatické výhledy, zejména během západu slunce.

Větrné mlýny: Tyto malebné mlýny se staly symbolem ostrova a přitahují mnoho turistů díky své jedinečné architektuře a nádherným výhledům.

Akrotiri: Archeologické naleziště u vesnice Akrotiri. Obrovská sopečná erupce, která zničila město, se odehrála kolem roku 1650 př. n. l. a celé město bylo pokryto popelem a lávou, která zachovala Akrotiri v průběhu času téměř nedotčenou. Vstupenky si můžete zakoupit on-line.

Pyrgos: Nejvýše položená malebná vesnice s tradiční architekturou a úzkými uličkami. Nahoře na kopci se nachází hrad Kasteli, který nabízí úžasné výhledy.

Pláže:

Santoriny má několik jedinečných pláží díky své sopečné aktivitě.

Red Beach: Blízko Akrotiri se nachází slavná pláž s červeným pískem a útesy.

Kamari Beach: Jihovýchodně od Firy se nachází oblíbená pláž s černým pískem a horou Mesa Vouno a je zde také množství restaurací a barů.

Perissa Beach: Nedaleko od Kamari Beach se nachází tato pláž s černým sopečným pískem a horou Mesa Vouno. Celou pláží vede promenáda s řadou restaurací a barů a pláž nabízí i ideální podmínky pro vodní sporty.

Perivolos Beach: Tato pláž je nejdelší pláží na Santoriny a navazuje na pláž Perissa Beach. Opět je pokryta černým sopečným pískem. U pláže se nachází několik hotelů, barů a restaurací, kde můžete ochutnat např. čerstvé ryby.

Vlychada Beach: Pláž se nachází v jižní části ostrova, je pokryta černým sopečným pískem a s vápencovými skalami v pozadí patří mezi nejhezčí pláže na ostrově.

Starověká Thera: Archeologické naleziště, které se nachází jihovýchodně od Firy mezi plážemi Perissa a Kamari na skále Mesa Vouno, patří k nejvýznamnějším na ostrově. První osídlení je zde z 9. století, většina budov je až z helénistického období, kdy se sem přesunula ptolemaiovská válečná flotila.

Imerovigli: Malebná vesnice nedaleko města Fira s úžasnými výhledy na moře, kalderu a sopku. Je to ideální místo pro klidnou procházku a obdivování panoramatických výhledů. Na skále Skaros u vesnice se nachází pozůstatky hradu z 13. století a také skvělý vyhlídkový bod na kalderu a západy slunce.

Emporio: Největší vesnice na Santoriny, známá svými úzkými uličkami a spojeným hradištěm Kasteli, vybudovaným pro obranu před piráty. U vesnice Emporio je k vidění také kaple se zvonicí proroka Eliáše Hamila nabízející krásné panoramatické výhledy.

Vinařství:

Santo Wines: Vinice a vinařství na Santoriny jsou známé svou produkcí vína Assyrtiko. Santo Wines nabízí prohlídky a ochutnávky vín s krásnými výhledy na kalderu.

Venetsanos Winery: Historické vinařství s fascinujícími prohlídkami a ochutnávkami vín.

Muzeum vína Koutsogiannopoulos: Muzeum se nachází v jeskynním komplexu a můžete tu spatřit fáze výroby vína, seznámit se s historií pěstování vína a ochutnat vína místní produkce.

Turistické kary

Momentálně není v nabídce žádná turistická karta pro Santoriny. Můžete alespoň využít slevy, lístek za 15 EUR pro návštěvu tří lokací: Atrokiri, Starověká Thera a Archeologické muzeum Thera ve Fiře. Lístky si můžete zakoupit i on-line.

Městská hromadná doprava

Santoriny

Autobusy

Autobusy společnosti KTEL představují jedinou možnost veřejné dopravy po ostrově. Centrální autobusové nádraží je ve městě Fira a odtud jezdí klimatizované autobusy do většiny turisticky zajímavých míst. Cesta stojí v rozmezí 1,8 EUR až 2,5 EUR. Jízdenky zakoupíte ve stánku u zastávek nebo přímo u řidiče (pouze hotovost). Jízdní řády a ceník.

Taxi

Stanoviště taxi naleznete ve Fiře, na letišti a v přístavu Athinios, taxi si můžete také zabookovat, případně zde, odchytit na ulici nebo zavolat +30 228 602 2555. Cestování s taxi představuje nejdražší způsob dopravy po ostrově. Více informací o taxislužbě a cenách za taxi na ostrově.

Loď

Výlety lodí kolem Santoriny a okolních ostrovů jsou populárním způsobem, jak prozkoumat krásy tohoto úžasného regionu. Existuje mnoho různých typů výletů lodí, které nabízejí širokou škálu zážitků, od poznávání vulkanických ostrovů po romantické plavby při západu slunce. Širokou nabídku výletů lodí naleznete zde. Ze zajímavých plavidel jsou to např.:

  • Tradiční řecké dřevěné lodě (kaiki) – plavba na tradiční řecké lodi kaiki nabízí autentický zážitek plavby na dřevěné plachetnici. V nabídce např. zde.
  • Katamaránové plavby – katamarány nabízejí pohodlnou plavbu v intimnější atmosféře, ideální pro rodiny nebo skupiny. V nabídce např. zde.

Půjčení auta, motorky a čtyřkolky

S autem můžete ostrov prozkoumat svobodněji, bez závislosti na jízdním řádu autobusů, také se dostanete na méně přístupná a odlehlejší místa na ostrově. Auto si můžete zapůjčit již na letišti nebo z řady půjčoven na ostrově. Ceny začínají na 30 EUR za den. Půjčit si můžete i motorku/skútr, cena začíná na 16 EUR za den nebo čtyřkolku (ATV i UTV) s cenou začínající na 32 EUR za den.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Santoriny

Hlavní turistická sezóna (květen až říjen) – Hlavní turistická sezóna na Santoriny je od května do října s vrcholem měsíců červenec až září. Hlavní sezóna se vyznačuje teplým a slunečným počasím. Denní teploty často dosahují 30°C. V dubnu, květnu a říjnu je počasí mírnější a denní teploty se pohybují kolem 20–25°C.

Vedlejší turistická sezóna (listopad až duben) – Vedlejší turistická sezóna na Santoriny je od listopadu do dubna. Toto období se vyznačuje chladnějším a proměnlivým počasím. Denní teploty se pohybují kolem 10–15°C.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Santoriny (JTR) – Typické ceny: 7 800 – 8 500 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Santoriny (JTR) – Typické ceny: 8 300 – 10 200 Kč.