Tipy Letušky

Velký přehled hudebních festivalů na léto 2016

Aktualizováno 19. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce

Velký přehled hudebních festivalů na léto 2016

image
Léto se kvapem blíží a s ním i nejlepší část roku pro milovníky hudby – zábavné období hudebních festivalů. A že je letos z čeho vybírat! Pojďte si s námi projít to nejzajímavější z festivalového světa a načerpejte inspiraci pro své vlastní letní dobrodružství. 
 

Zjistěte, jestli je Glastonbury Festival 2016 největší, jak se o něm říká

image
Neveliké městečko Pilton s necelým tisícem obyvatel byste asi těžko považovali za významné turistické lákadlo. A přesto – každé léto si sem cestu najdou tisíce a tisíce milovníků hudby. Důvodem je festival Glastonbury, který od roku 1970 hostí ta nejzvučnější jména z hudebního světa. Kromě skvělých kapel se Glastonbury může pyšnit i velikostí – jedná se o údajně největší hudební festival pod širým nebem s ohromujícím počtem 175 000 návštěvníků. V minulosti zde vystoupili například kapely Pink Floyd, Oasis, The Who, The White Stripes a mnoho dalších. Letos se můžete těšit například na Adele, Muse a Savages. Lístky na festival se v letošním roce vyprodaly za neuvěřitelných 30 minut, pokud ale lístek ještě nemáte, nezoufejte! Další příležitost bude po půlnoci (britského času) 6. května, před nákupem se musíte zaregistrovat na oficiálních stránkách zde . Jestliže lístek neulovíte ani v květnu, můžete na festival vyrazit zadarmo jako dobrovolná výpomoc. Další informace a potřebný formulář najdete zde . 
 

Nejstarší elektronický festival je nizozemský Mysteryland

image
 • Kdy: 27. - 28. srpna 2016
 • Kde: Floriadeterrein – Haarlemmermeer, Nizozemsko    
 • Vstupenky: od 72.50 euro
 • Webové stránky Mysteryland
 • Nejbližší letiště: Amsterdam
Pouhých dvacet kilometrů od Amsterdamu se každoročně koná unikátní akce, která nesmí uniknout žádnému fanouškovi elektronické hudby. Festival Mysteryland od roku 1993 vyniká nejen skvělým programem, ale i svou ohleduplností vůči životnímu prostředí. Za šetrné zacházení získal ocenění Greener Festival Award (o jiném eko festivalu, který se koná v červnu v Paříži, jsme psali zde). Zelený je i samotný festival – místo konání je obklopeno stromy, obtékáno řekou a v sousedství najdete i jezero. Kromě hudby se můžete těšit na divadelní představení, autorská čtení, umělecké instalace či taneční workshopy. A pokud vám spaní ve stanu nic neříká, můžete pro odpočinek zvolit chatku nebo pronajmout celý bungalov. Jestliže ale vyrážíte s celou partou, určitě zvolte kempování v týpí – spací pytle v tom případě můžete nechat doma, dostanete je na místě jako festivalový suvenýr. 
 

Festival v nevadské poušti Burning Man 2016

image
Nekonečná poušť, opálené tváře a podivné steampunkové konstrukce – to není scéna z postapokalyptického filmu Mad Max, ale dějiště populárního festivalu Burning Man. V nevadské poušti v USA vyrůstá začátkem září celé město, které se na několik dní stává jakousi autonomní zónou. Návštěvníci akce získávají úplnou svobodu ve své tvorbě a kreativitě se meze nekladou ani v oblékání – můžete zde potkat slečny ve vlastnoručně šitých kostýmech, pány ve svítících oblecích, nebo osoby, které na sobě nemají vůbec nic. Na festival se sjíždějí umělci z celého světa a zdobí areál obrovskými instalacemi ze dřeva, kovu a světel. Nemusíte se bát přemrštěných cen za alkohol, protože jídlo a pití si účastníci musejí dovézt vlastní. Pokud toužíte strávit týden naprosté svobody v takřka úplně jiném světě, je pro vás Bruning Man tou správnou volbou. A proč vlastně „hořící muž“? Na konci festivalu se vždy pálí gigantická dřevěná socha. Rituál sahá k počátku festivalu, kdy se jeden z pořadatelů spálením své vlastní sošky definitivně rozloučil se starým životem. 
 

Nejpohodovější atmosféru zažijete v Budapešti

image
 • Kdy: 11. – 17. srpna 2016
 • Kde: Budapešť, Maďarsko
 • Vstupenky: od 59 do 249 euro
 • Webové stránky Sziget festivalu
 • Nejbližší letiště: Budapešť 
Na tomto festivalu si na vás stres jen tak nepřijde. Festival Sziget se koná na ostrově na Dunaji v samém srdci překrásného centra historické Budapešti. Ostrovu se po dobu festivalu neřekne jinak, než Ostrov svobody a jméno je to opravdu příznačné – mezi oblíbené aktivity patří polehávání u vody na písečné pláži, návštěva festivalového cirkusu či malování na zdi vzkazů. Pokud se na Sziget vydáte na celý týden, dostanete ke vstupence pas obyvatele Ostrova svobody a můžete sbírat razítka za různé aktivity. Pocit, že patříte k nějakému malému utajenému společenství se ještě umocňuje na konci večera, kdy se spolu s ostatními obyvateli kempu přesunete k velikému táboráku. A taháky tohoto roku? Na ostrov svobody zavítá třeba barbadoská kráska Rihanna, jihoafričtí Die Antwoord, DJ ZEDD, zpěvačka Sia s blonďatou parukou, kapela Muse a DJ David Guetta.
 

Malebný rodinný festival v anglickém Suffolku

image
 • Kdy: 14. – 17. července 2016
 • Kde: Blythburgh, Anglie Suffolk
 • Vstupenky: od  74.25 liber
 • Web festivalu Latitude
 • Nejbližší letiště: Norwich
Vybrat hudební festival pro celou rodinu tak, aby se nenudili děti ani rodiče, bývá mnohdy potíž. Malebný festival Latitude ale může být řešením. Nachází se v srdci krásné přírody parku Henham, který má mimo jiné vlastní jezírko svádící k vyjížďce na loďkách či pikniku na břehu. Pro děti je připraven areál se spoustou zábavných aktivit a her. Starší děti si mohou vyzkoušet složit vlastní písničku, zahrát si na djském pultu, navrhnout design na tričko nebo si osvojit základy animace. O praktické tipy na přežití v divočině i dobrodružnou opičí dráhu se postará organizace Greenpeace. Dospěláci ocení především letošní program – představí se alternativní rockové kapely The National, Beirut a Maccabees. Fanoušky elektronické scény potěší například M83, CHVRCHES, Chet Faker, Grimes a MØ. A co je na festivalu vůbec nejzajímavější? Po okolních stráních se prohání barevné ovce – pořadatelé je barví přírodními barvivy na nejrůznější odstíny. 
 

Nejlepší hudební akce v ulicích se vstupem zdarma

image
Festival Street Parade v Curychu zcela naplňuje rčení „za málo peněz hodně muziky“ – v tomto případě dokonce peníze nebudou potřeba, protože akce je přístupná zdarma. Kolem Curyšského jezera budou po celý den projíždět speciálně upravené kamiony zvané Lovemobily, kde se můžete zaposlouchat do muziky různých žánrů nebo zatančit na ulici. Po městě pojedou krokem a každý z více než třiceti Lovemobilů nabídne trochu jiný styl hudby. Pokud tedy nebudete spokojeni s hudebním výběrem, stačí se protancovat k dalšímu pojizdnému klubu a zábava může pokračovat. A když vás taneční výprava unaví, můžete se přesunout k některému ze stojících pódií a máte jistotu, že vám oblíbená písnička neujede. Účast na letošní parádě přislíbil například známý DJ Avicii, jihoafrické duo Goldfish a Carl Cox.
 

Jeden z nejoblíbenějších festivalů roztančí Barceloňany. A možná i vás

image
 • Kdy: 1. – 5. června 2016
 • Kde: Barcelona, Španělsko
 • Kolik: od 80 euro (jednodenní vstup)
 • Web Primavera Festivalu v Barceloně
 • Nejbližší letiště: Barcelona
Pokud bychom měli vybrat jediný evropský festival s nejlepšími kapelami, nejpříjemnější atmosférou a organizací, byl by to bezesporu Primavera Festival v Barceloně. Určitě by s námi souhlasilo i více než 70 000 lidí, kteří na něj každoročně zavítají. A letět můžete i vy, letenky do Barcelony najdete na Letušce. Nádherná Barcelona, horké léto a skvělá hudba dělají z festivalu energií nabitou hudební zkušenost. Zábava ale nekončí jen na festivalu, součástí programu je dlouhý seznam klubů, kam se dá vyrazit na afterparty. Hlavním headlinerem není nikdo jiný než kultovní britská kapela Radiohead se svým alternativním rockem. Kromě nich vystoupí také Pj Harvey, Moderat, Sigur Rós, Beirut, Daughter a The Last Shadow Puppets. 
 
Použité fotografie: Andrew Allcock, GriZine, PROJames Walshe Follow, Felipe Cortés, PROMichael Holden, Deni XP, Markheybo, PhotoMilou, Joris Bulckens, archiv Letuška