Francie
Evropská unie
Cestování v Evropské unii
Součástí Evropské unie je 28 evropských států:
Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko (od července 2013), Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Spojené království, Švédsko
Jak cestují občané EU
- Jako státní příslušník jedné z členských zemí Unie nemusíte při překračování státních hranic v oblasti schengenského prostoru předkládat ani cestovní pas, ani občanský průkaz.
- Pokud cestujete do Bulharska, Irska, na Kypr, do Rumunska, Chorvatska či Spojeného království (Británie), musíte na hranicích ukázat platný občanský průkaz nebo cestovní pas. I když jsou tyto země součástí Unie, do schengenského prostoru nepatří.
- I když ke vstupu do zemí Schengenu cestovní pas nepotřebujete, přesto se doporučuje vzít si pas nebo občanský průkaz s sebou pro případ, že byste museli prokázat svou totožnost (např. na policii, při nástupu do letadla a podobně).
- Řidičský průkaz, platební karty a další podobné doklady nejsou považovány za platné cestovní doklady a nelze je jako průkaz totožnosti použít.
Schengenský prostor
Cestování v Schengenském prostoru
Schengenský prostor zahrnuje území těchto států Evropské unie:
Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
A státy mimo Unii (členové ESVO):
Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko
Monako, San Marino a Vatikán nejsou součástí schengenského prostoru, ale na jejich hranicích se zeměmi schengenského prostoru se rovněž neprovádějí hraniční kontroly.
Schengenský prostor není automaticky rozšířen i na všechna zámořská území členských států. Zahrnuty jsou do něj portugalské Azory a Madeira i španělské Kanárské ostrovy. Naopak sem nepatří všechna zámořská území Francie, norské Špicberky, španělská města Ceuta a Melilla v Africe, dánská autonomní území Grónsko a Faerské ostrovy (nejsou ani součástí EU), zámořské nizozemské autonomní regiony Aruba, Curaçao, Svatý Martin, Bonaire, Saba a Svatý Eustach. Ani omezeně se neúčastní britská korunní závislá území Jersey, Guernsey a ostrov Man.
Jak cestovat v Schengenském prostoru
- Občané všech zemí schengenského prostoru (slangově zkráceno i na Schengen) mohou svobodně cestovat po celém území schengenského prostoru a překračovat vnitřní hranice na kterémkoliv místě na tzv. „zelené hranici“ bez zdržování a formalit.
- Totéž platí i pro cizince, kteří mají schengenské vízum opravňující ke vstupu do jedné ze zemí Schengenu – toto vízum jim tedy umožňuje cestovat i do všech ostatních zemí schengenského prostoru.