• Víza
  • Spojené státy americké

Spojené státy americké

Vízum do Spojených států amerických (USA)

Jak na víza do Spojených států amerických (USA)? 

Dne 11. března 2020 rozhodl prezident Spojených států amerických, že s účinnosti od pátku 13. března od 23:59 nebude povolen vstup na území USA cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území schengenského prostoru.

Uvedené opatření se tedy vztahuje i na občany České republiky, kteří se nacházejí v ČR nebo v jiné zemi, která je součástí schengenského prostoru.

Schengenský prostor tvoří tyto státy: Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko).

Vzhledem k přijatému opatření dojde pravděpodobně i ke změnám v letecké dopravě, a to zřejmě již i během nadcházejícího víkendu.

Občanům ČR, kteří se v současné době nacházejí na území USA, proto doporučujeme udržovat kontakt s leteckou společností, u které mají zakoupené letenky. Současně jim doporučujeme zvážit i možnost předčasného návratu, pokud jim to situace umožní.

Vstup na území USA není dále povolen cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území Čínské lidové republiky a Íránu.

Uvedená opatření se nevztahují na osoby s povoleným trvalým pobytem v USA a na rodinné příslušníky občanů USA.

 

Upozornění:

Před každou cestou je nutné zkontrolovat platnost vstupní registrace každého cestujícího.

Od roku 2008 Češi pro krátkodobé cesty do USA vízum nepotřebují. Nabízíme pomoc při vyřízení povolení pro vstup do USA. A těm, kteří pro své cesty do USA víza potřebují, zajistíme pohovor na americké ambasádě v Praze. 

Pokud jste turista (víza B-1/B-2) nebo jedete do Spojených států na obchodní cestu, která trvá méně než 90 dní, můžete cestovat bez víz díky bezvízovému programu (Visa Waiver Program). Musíte mít ale odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA, ještě před tím, než nastoupíte do letadla nebo lodě. Název ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je zkrácený tvar pro Elektronický systém cestovní autorizace a zahrnuje stejné údaje, které vyplňovali cestující ve formulářích v letadlech do USA.

Upozornění na změny v bezvízovém styku k 21. lednu 2016

Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program, resp. ESTA. Změny se dotknou jen těch občanů České republiky, kteří v posledních pěti letech cestovali do Iráku, Íránu, Jemenu, Sýrie, Súdánu, Somálska nebo Severní Koreje, nebo mají kromě českého občanství i občanství Iráku, Íránu, Jemenu, Sýrie, Súdánu, Somálska nebo Severní Koreje. Ostatních českých občanů se změny netýkají.
 
Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Sýrie, Súdánu, Somálska nebo Severní Koreje, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program, resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občany Iráku, Íránu, Jemenu, Sýrie, Súdánu, Somálska nebo Severní Koreje.  
 
Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly prokazatelně za účelem služební nebo obchodní cesty. Tyto výjimky budou posuzovány individuálně při vyhodnocování žádosti o ESTA.

Do USA můžete cestovat bez víz, pokud splňujete tyto požadavky:

Přečtěte si prosím výše na stránce upozornění na změny v bezvízovém styku k 21. lednu 2016.

  • jste občanem České republiky nebo další z níže uvedených zemí
  • vlastníte platný biometrický pas (české úřady vydávají biometrické pasy od září 2006) a vstupní povolení ESTA
  • plánujete cestovat to Spojených států na krátkou služební nebo turistickou cestu, nebo chcete v USA pouze přestupovat
  • váš pobyt v USA nepřesáhne dobu 90 dnů
  • máte zakoupenou zpáteční letenku, na které je uvedeno, že opustíte Spojené státy do 90 dnů
  • pokud vlastníte platné vízum v platném cestovním pase, můžete na něj nadále cestovat

V současnosti mají bezvízový styk se Spojenými státy občané těchto 36 zemí:

Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.

Kdo potřebuje vízum:

Přečtěte si prosím výše na stránce upozornění na změny v bezvízovém styku k 21. lednu 2016.

  • občané, kteří plánují cestovat do USA za jiným účelem, například kvůli studiu, práci, výměnnému pobytu nebo na studentskou brigádu
  • občané, kteří nevlastní biometrický pas
  • občané dalších zemí

Další informace

Krátkodobý pobyt v USA

Vízum nepotřebujete, ale pozor na změny v bezvízovém styku k 21. lednu 2016.

Cena vstupního povolení ESTA

Samostatně 900 Kč

Cena se odvíjí od typu víza, platnosti, počtu vstupů, rychlosti vyřízení, národnosti a dalších parametrů. Konzulární poplatek může zastupitelský úřad bez předchozího upozornění změnit. Cena je konečná a zahrnuje konzulární, bankovní i servisní poplatky. Pokud potřebujete další informace, formuláře i aktuální ceník, rádi vám je pošleme. Kontaktujte nás.

Servisní poplatek hradí služby, které nenabízí zastupitelský úřad, například vyplnění formuláře, kurýrní službu a další. Přesná částka se liší podle aktuálních administrativních požadavků ambasády. 

Portál Viza.cz není oficiálním zastoupením zastupitelského úřadu žádné konkrétní země.

Žádost o bližší informace

A nebo chcete jen položit otázku?

Pole jméno a příjmení je povinné
Pole telefon je povinné
Pole e-mail je povinné
Pole státní příslušnost je povinné
Pole pobyt od je povinné
Pole pobyt do je povinné
Bez souhlasu není možné formulář odeslat