Na Borneo za Orangutany

Na Borneo za Orangutany

Exotické Borneo je jedním z největších ostrovů na světě nabízející unikátní přírodní bohatství z rostlinné a živočišné říše. Při našem putování navštívíte záchranné centrum orangutanů nebo medvěda malajského. Uvidíte vzácné úzkonosé opice a další unikátní živočichy skrývající se v místních pralesech. Projděte si podrobnější program zájezdu a navnaďte se na krásy tohoto ostrova, za kterými se s námi můžete vydat.

Splňte si sen: obdivujte netradiční sochy koček ve městě Kuching, užijte si ubytování v tradičních místních domech, plavby loďkou a procházky v národních parcích s obdivováním místní fauny včetně hlavní atrakce – ohromujících orangutanů a taktéž medvěda malajského, nádherné jeskyně s krápníkovou výzdobou, šnorchlování podél korálových útesů, relaxujte v horkých venkovních bazéncích

Detailní program zájezdu

1. den: Odlet

Odlet z Prahy do Kuchingu. 

2. den: Kuching

Přílet na letiště v Kuchingu a přivítání na letišti. Přejdete do hotelu, kde se ubytujete. Zbytek času máte volno na odpočinek.

Nocleh v hotelu.

3. den: Kuching

Po snídani vás průvodce vyzvedne v hotelu a pojedete na celodenní prohlídku města. Navštívíte hlavní turistické atrakce – čínskou čtvrť (Chinatown), Cat monument (kočičí sochu) nebo mrakodrap City Tower. Navštívíte také malajské domy na kůlech, mešitu Old State, hlavní tržiště (bazaar), nejrůznější malebné uličky, tržiště a muzea (textilní, čínské, Sarawak), pevnost Margherita a mnoho dalšího. K večeru budete mít volno na odpočinek.

Nocleh v hotelu.

4. den: Batang Ai - Rumah Panjang (Sarawak)

Dopoledne se vydáte na cestu do národního parku Batang Ai. Cestou uděláte několik zastávek. První bude v městečku Serian, jehož hlavní předností je místní tradiční market. Prozkoumáte, z čeho jsou vyrobené produkty – materiálem jsou především suroviny z pralesa, a ochutnáte místní čerstvé ovoce a zeleninu. Po obědě budete pokračovat k přístavní hrázi, kde se nalodíte na loď a poplujete zhruba 1 hodinu po vodě, až doplujete k podlouhlému dřevěnému tradičnímu domu (tzv. rumah panjang – longhouse). Seznámíte se s místním „správcem“ budovy a ubytujete se v hostující rodině. Večeři budete mít podávanou u této rodiny. Večer si vychutnáte odpočinek na veřejné verandě (tzv. ruai). Zde si kromě odpočinku budete moci vyslechnout příběhy místních obyvatel a dozvíte se něco o jejich kultuře.

Nocleh u místních obyvatel.

5. den: řeka Jelia - Kuching

Projedete se po řece Jelia, po které poplujete necelou půl hodinu. Poté vyrazíte na cestu po  jedné z lesních pěšin. Okolí řeky Jelia je proslavené jako bydliště orangutanů. Projdete se jedním z nejstarších pralesů v oblasti Sarawak. Během cesty můžete kromě orangutanů spatřit i makaky. V pralese se nachází spousta druhů ptáků včetně ledňáčka, bažanta a další tropické druhy ptactva. Dozvíte se zajímavé informace o rostlinách, které jsou využívané místními obyvateli k medicínským účelům, k řemeslné výrobě nebo k jídlu. Budete si moci zaplavat v řece nebo ke konci cesty i u menších vodopádů. Odpoledne se vydáte zpět k domku, kde jste byli ubytování a k večeru vyrazíte na cestu zpět do města Kuching.

Nocleh v hotelu.

6. den: Kuching - Mulu

Dopoledne přejedete na letiště, odkud poletíte do Mulu. Po příletu vás na letišti přivítá zástupce cestovní kanceláře a přejedete se s ním ubytovat do hotelu. Po obědě půjdete na procházku po dřevěné stezce skrze nížinný prales a rašelinné močály. Dojdete až k jeskynním Deer a Langs v národním parku Mulu. Po návštěvě jeskyně pojedete zpět do vašeho ubytování.

Nocleh v tzv. „dlouhém domě“.

7. den: Mulu Park - jeskyně Wind a Clearwater

Necelou hodinu poplujete po řece Melinau a vydáte se na průzkum jeskyní Wind a Clearwater a budete tak svědky nejdelšího jeskynního systému v jihovýchodní Asii. Oběd si vychutnáte v blízkosti řeky Clearwater, v jejíchž křišťálově čistých vodách si budete moci zaplavat. Poté se navrátíte do vašeho ubytování.

Nocleh v tzv. „dlouhém domě“.

8. den: Mulu - Miri - Bandar Seri Begawan

Ráno transfer na letiště, let do Miri, odkud budete dále pokračovat do Bruneje. Po příletu se ubytujete v hotelu ve městě Bandar Seri Begawan.

Nocleh v hotelu.

9. den: Bandar Seri Begawan - Kota Kinabalu

Čeká vás prohlídka města Bandar Seri Begawan. Začnete u královského paláce, pokračovat budete k paláci Istana Nurul Iman (palác světla víry), který je jednou z největších obydlených královských rezidencí na světě. Další zastávkou bude mešita Jame' 'Asr Hassanil Bolkiah a poté pojedete lodí k nejznámější vodní vesnici. Pokračovat budete k brunejskému muzeu. Později poletíte do Kota Kinabalu a přejedete se ubytovat do hotelu.

Nocleh v hotelu.

10. den: národní park Tunku Abdul Rahman

Dnes strávíte krásný den plný slunce, moře a korálových útesů. Lodí přejedete na jeden z ostrůvků národního parku Tunku Abdul Rahman, kde budete moci relaxovat na pláži nebo se vydat po stezkách místním pralesem. Využijte také možnosti šnorchlování v křišťálově průzračných vodách a vychutnejte si pohled na korálové útesy s velkým množstvím nádherných barevných ryb, které jej mají za svůj domov. Odpoledne návrat zpět do Kota Kinabalu.

Nocleh v hotelu.

Na tento výlet doporučujeme si vzít s sebou pokrývku hlavy, plavky a opalující krém s dostatečně silným ochranným faktorem. Pomůcky na šnorchlování a záchranné vesty budou při výletě k dispozici.

11. den: Národní park Kinabalu

Cestou do národního parku si uděláte krátkou zastávku v Pekan Nabalu, kde si projdete místní tržiště.​ Národní park Kinabalu je jedním z nejstarších malajsijských parků a je také zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou parku je jeho stejnojmenná hora Kinabalu. Pokud počasí dovolí, projdete se jednou ze stezek k průzkumu místního horského deštného pralesa s jeho charakteristickou faunou a flórou.

Nocleh v hotelu v Kundasangu.

12. Kundasang - Sandakan

Po snídani navštívíte park věnovaný válečným obětem v Kundasangu. Pokračovat budete do Poringu, který se nachází ve východní části národního parku Kinabalu. Zde podniknete procházku v korunách stromů skrze nížinný prales. Před návštěvou vodopádů Kipungit se naobědváte. Okolí vodopádů je známé také svými horkými sírovými veřejnými „bazény“. Pokračovat budete do Sandakanu a ubytujete se v hotelu.

Nocleh v hotelu.

Na dnešní cestu mějte s sebou připravenou láhev s vodou (pitím), repelent, pokrývku hlavy, pevnou obuv a pláštěnku nebo šusťákovou bundu.

13. Sepilok - Sukau

Dopoledne budete vyzvednuti v hotelu a vyrazíte do Sepiloku do rehabilitačního centra pro orangutany. Shlédnete video o neutěšené situaci orangutanů a o snahách rehabilitačního centra, jak těmto živočichům pomáhat. Projdete se po dřevěných prknech skrze prales, odkud budete mít výhled na krmení orangutanů (cca v 10:00 hodin). Budete pokračovat dále k místu, kde jsou opečovávaná mláďata orangutanů. Navštívíte také záchranné centrum medvěda malajského a dozvíte se něco o ochraně jednoho z nejmenších medvědů na světě.

Po obědě přejedete to přístaviště v Sandakanu a čeká vás zhruba 2,5 hodinová projížďka lodí po řece Sabah. Dojedete k ubytování v Bilit Rainforest Lodge. Vychutnáte si večeři při svíčkách s jedinečným výhledem na nábřeží.

Nocleh v hotelu.

Doporučeno je cestovat nalehko.

Pokud během první odpolední plavby nezahlédnete úzkonosé primáty Kahauy nosaté, bude ve večerních hodinách připravená doplňková plavba po říčních vodách.

14. den: řeka Kinabatangan – jezero Kelenanap Oxbow – Hornbill boardwalk

Zhruba v 6 hodin ráno poplujete po řece Kinabatangan až k jezeru Kelenanap Oxbow. Při této plavbě budete mít příležitost spatřit spoustu dalších druhů ptactva a jiných živočichů. Po snídani vyrazíte na naučnou túru podél Hornbill boardwalk s místním přírodovědcem. Po obědě se přidáte k vnitřním aktivitám s orangutany. Odpoledne se vydáte na další plavbu, při které budete mít další skvělou příležitost k pozorování místní divoké zvěře.

Nocleh v Bilit Rainforest Lodge.

15. den: Sandakan - Kota Kinabalu (odlet)

Po snídani pojedete lodí zpět do Sandakanu. Po obědě přejedete do Kota Kinabalu, odkud poletíte zpět do Česka. Pokud budete odlétat až ve večerních hodinách, je možné připravit doplňující program před odletem.

16. den: Přílet do Prahy

Přílet zpět domů. 

Specifikace zájezdu

Dostupné termíny

Termín zájezduDélka pobytuCena 
Kdykoli v období   01. 09. 2019 - 31. 01. 2020 16 dní / 13 nocí od 75990

Ubytování

Ubytování ve 3* hotelech ve dvoulůžkovém pokoji. Jednolůžkový pokoj je možný za příplatek. 

Kuching: Lime Hotel

Batang Ai: Iban Longhouse

Mulu: Mulu National Park Longhouse

Bandar Seri Beagawan: Wafa Hotel

Kota Kinabalu: Hotel Shangri-La

Kundasang: Zen Garden Resort

Sepilok: Sepilok Nature Resosrt

Sukau: Bilit Rainforest Lodge / Sukau Rainforest Lodge

V případě obsazenosti jsou voleny hotely stejné nebo vyšší kategorie. 

Strava

Typ stravování: Kombinovaná

13x snídaně, 9x oběd, 6x večeře

Doprava

Typ dopravy: Letecky

Vybírány jsou letenky s rozumnými časy přestupů a dle ceny.

Nabídku můžeme připravit na leteckou společnost dle preferencí.

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní zpáteční letenku Praha - Kuching / Kota Kinabalu - Praha v ekonomické třídě
 • Letištní taxy a poplatky
 • Letenku z Bandar Seri Begawanu do Kota Kinabalu v ekonomické třídě
 • Veškeré transfery
 • Program dle itineráře
 • Ubytování na 13 nocí ve 3* hotelech ve dvoulůžkovém pokoji
 • Stravování: 13x snídaně, 9x oběd, 6x večeře
 • Vstupné do památek dle itineráře
 • Anglicky mluvícího průvodce
 • Pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje

 • Cestovní pojištění vč. pojištění storna zájezdu ze zdravotních důvodů (rádi vám zařídíme)
 • Další jídla a nápoje nezmíněné v "cena zahrnuje"
 • Osobní výdaje a spropitné, fakultativní výlety, poplatky za fotografování/natáčení v památkách
 • Pobytové a turistické taxy
 • Termíny v období Vánoc a Silvestra (za příplatek)

Nezávazná objednávka

A nebo chcete jen položit otázku?

Pole jméno a příjmení je povinné
Pole telefon je povinné
Pole e-mail je povinné
Vyberte období cesty
 • Vyberte období cesty
Pole pobyt od je povinné
Bez souhlasu nelze objednávku odeslat