Jak se sbalit do letadla? Prsteny na palubu a ponožky srolujte do bot!

Jak se sbalit do letadla? Prsteny na palubu a ponožky srolujte do bot!

Koupili jste si super levnou letenku a těšíte se na "veget" plný zážitků za babku? Ale pozor – koutky úst se vám mohou svěsit, až se začnete zajímat, co všechno si můžete vzít do letadla zadarmo a za co budete platit. Pokud letíte nízkonákladovými aerolinkami, vyplatí se při balení přemýšlet víc než kdy jindy.

Brňanka Jitka plánovala loni na jaře měsíční putování po Portugalsku s batohem na zádech. Věděla, že co si nabalí do krosny, sama si i ponese. A tak týdny dopředu vážila na domácí váze skleničky s léky, náplasti balila bez krabičky a místo oblečení navíc si vzala obyčejné dřevěné kolíčky. Když se při treku potřebovala převléct do čistého, špinavé prádlo vyprala v malém umyvadle portugalského penzionu a zavěsila kolíčkem na batoh. Ovšem, tento tip je pro odvážné cestovatele.           

Nechte si pro jistotu v kufru místo na koberec

Pryč jsou doby, kdy jste mohli mít v letadle zdarma několik menších příručních zavazadel, typicky kabelku, batoh a brašnu s foťákem nebo notebookem a k tomu taky zdarma kufr do 25 kg. Ano, někteří cestující pak vozili ze svých cest takové nesmyslnosti jako třeba ručně tkaný koberec nebo zvláště z východních destinací mnoho lahví vodky pro všechny své kamarády. Ale zase jste nemuseli tahat zbytečné oblečení, protože jste věděli, že si za pár korun něco na sebe koupíte až po příletu a budete mít ještě dost velkou rezervu v kufru na zpáteční cestě.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=j_GYr4ZDmV8 width:335]

Mezitím zdražilo palivo a přišla krize, takže dnes většina společností toleruje zdarma zavazadla do 15 kg a za každý gram navíc cestující tvrdě trestá vysokým poplatkem. Zároveň si s sebou do kabiny můžete vzít často jenom jedno příruční zavazadlo přesně určených rozměrů (cca do půl metru délky), ale už nic dalšího, třeba kabelku nebo notebook. Například u Wizz Airu si můžete na palubu vzít pouze malý batůžek, naproti tomu easyJet hmotnost příručních zavazadel nijak neomezuje. U společnosti Air Baltic zaplatíte navíc 30 eur při rezervaci přes operátory Letušky, na letišti vás služba bude stát 40 eur. Poplatek se však netýká příručního batohu nebo tašky, které si berete s sebou na palubu.

Jak na to? Kufr oblečte do květinového potahu nebo zabalte do fólie jako šunku

Za zavazadlo navíc zaplatit musíte, ale jak zaplatit co nejméně? Při každé rezervaci si pečlivě zkontrolujte, jestli objednávka zahrnuje i zavazadlo. Pokud ne, přiobjednejte si jej přímo při rezervaci. 

[video:https://www.youtube.com/watch?v=pyhP80rPl6o width:335]

Abyste si mezi všemi těmi černými kufry na běžícím pásu poznali ten svůj, můžete si na něj koupit třeba květinový potah. Proti otevření během letu je nejjednodušší několikrát omotat kufr potravinovou fólií. Když to nestihnete před cestou, na letišti vám s tím pomůže specializovaná firma. Ovšem za poplatek.

A jak nejlíp sbalit kufr?

Nejdřív dejte na hromadu všechno, co si myslíte, že budete potřebovat. Pak přineste kufr. Pokud je hromada větší, budete muset něco oželet. Na dno patří velké kusy oblečení, jako ručníky, bundy, kalhoty, košile, boty. Čím menší a jemnější kousky, tím víc nahoře. Některé, jako třeba trička, je lepší rolovat než skládat. Spodní prádlo, ponožky a plavky jsou ideální na vyplnění mezer po obvodu kufru. Krémy, pasty na zuby a šampóny raději ještě zabalte do igelitového sáčku, aby se během cesty nevylily. Používejte co nejmenší balení, stejně to všechno nespotřebujete. Nakonec je třeba kufr dobře zamknout a zapamatovat si číselný kód.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=IUFJIEZP8Xk width:335]

Psa, kartu a prsten od manžela do kufru nedávejte

Co s sebou do kufru nebrat: peníze, platební karty, elektroniku, brýle, rychle se kazící potraviny, zvířata, drahé hudební nástroje, šperky a vůbec cennosti.

Co nebrat do příručního zavazadla: na každém letišti jsou jinak přísní, budeme-li vycházet ze středoevropských zvyklostí, pak do příručního zavazadla rozhodně neberte nůž, nůžky, pistoli, boxer a pro jistotu ani žádný sprej. Zda je možné mít s sebou v kabině letadla tekutiny, a v jakém množství, si raději ověřte těsně před cestou na stránkách letiště nebo společnosti, se kterou poletíte.

Šťastnou cestu s loďákem i bez!