Až se vydáte do kláštera Vardzia v Gruzii: baterku s sebou a pozor na hlavu!

Až se vydáte do kláštera Vardzia v Gruzii: baterku s sebou a pozor na hlavu!

Kdyby cestovatelé hodnotili v každé zemi jen dvě věci, Gruzie by mohla dostat jedničku za pohostinnost a jeskynní klášter Vardzia. Jeho návštěva stojí za pár hodin trmácení maršrutkou – místním taxíkem, ve kterém se počet míst k sezení nafukuje podle aktuálního zájmu pasažérů.


Foto: Maykal, Flickrriver.com

 

Stavitelé provrtali skálu skrz naskrz

Úchvatný jeskynní klášter Vardzia je okouzlující. Rozsáhlý – jak to říct – objekt byl vytesán do skalní stěny, vyčnívající v délce asi pět set metrů do údolí řeky Kury. Stavitelé provrtali stěnu jako ementál, využili přirozených skalních výstupků k vyhloubení hlubokých jeskyní, spojili je tunely, schodišti, terasami a galeriemi.

Praktické rady: do batohu baterku, pevné boty, jídlo a pití

Doprava je trochu komplikovaná. Maršrutka (hromadné taxi) je nacpané a je určeno hlavně pro přepravu místních obyvatel. Pozor na včasný odjezd, taxi jezdí z Vardzie zhruba v 15 hodin. Další spoj jede až druhý den ráno.

Ubytovat se můžete v hotelu se sirnými lázněmi, ale žádný velký luxus nečekejte.

Vstupné do skalního města je podle dostupných informací 5 lari. 

Dobře se oblečte, sníh tu bývá do pozdního jara. Klášter je ve výšce 1200 metrů nad mořem. Podívejte se na předpověď počasí.


Foto: Maykal, Flickrriver.com

V pevnosti se mohlo ukrýt až 50 tisíc lidí

Až tudy budete procházet, pozor na hlavu! Skalní prolízačka je důmyslně propracovaný systém řad pokojů, přístřešků, vertikálních a horizontálních chodeb a tajných tunelů. Pevnost měla vlastní stáje, pekárny, obytné místnosti, jídelny, sklady, knihovny a koupelny. Voda protékala dobře promyšleným vodovodním potrubím. Některé zdroje uvádějí, že skalní pevnost mohla poskytnout ochranu 20 – 50 tisícům lidí! Těžko si takové množství představit, Vardzia je dnes osada na polosamotě v horách...  

Město ve skále na jihu Gruzie postavil gruzínský král Giorgi III. ve 12. století jako hraniční obrannou pevnost proti nájezdům Turků a Peršanů. Jeho dcera, královna Tamara Gruzínská, stavbu dokončila a zřídila v ní klášter.


Foto: Lukasz Bujonek, Panoramio.com

Ochotní mniši dnes střeží zbytky krásných fresek

Dodnes je zachováno zhruba 750 místností na ploše asi 900 m². Hlavní turistickou atrakcí je klášterní kostel se sloupovým portálem, který je vyzdoben úchvatnými barevnými freskami. Dnes zde žije několik mnichů, kteří ochotně odemknou kostel Nanebevzetí Panny Marie. Rozhlédněte se po stěnách, krásná je zejména freska, znázorňující postavu královny Tamary.