Cestování se psem a kočkou v letadle

Zvířata v letadle: Co musíte udělat před odletem

Pokud se chystáte se svým zvířecím miláčkem cestovat letadlem, máme pro vás několik užitečných rad. Tentokrát o tom, co dělat a zařídit ještě před odletem.

Co dělat před odletem

 • ověřte si, jestli letecká společnost vaše zvíře přepraví a za jakých podmínek, informace jsou většinou dostupné na internetových stránkách aerolinek
 • informujte se, jestli smíte do cílové země zvíře přepravit, kontaktujte příslušnou ambasádu
 • přečtěte si, jaká zdravotní omezení platí v konkrétních zemích, informace podá veterinární správa
 • místo v letadle pro zvíře musíte dopředu rezervovat, doporučujeme nechat si vystavit potvrzení, abyste se nemuseli stresovat při odbavení
 • připravte si pro zvíře doklady – pas a potvrzení od veterináře
 • zkontrolujte platnost čipu nebo čitelnost tetování (pokud cestujete do státu v Unii, pes musí být označen mikročipem, který musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785; označení tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011)
 • pes, kočka nebo fretka musí být očkováni proti vzteklině a je třeba mít s sebou potvrzení od veterináře, to je platné 21 dní po základním očkování, nebo ode dne přeočkování
 • zeptejte se veterináře na utišující léky, zvíře může při letu zažívat stres
 • zjistěte si dopředu, kdy je potřeba přijít se psem na check-in, doporučujeme být na letišti s dostatečným předstihem

Přečtěte si víc: Jak po Evropě cestovat se psem, kočkou nebo fretkou

Jak cestují zvířata na palubě letadel

 • spolu s vámi v kabině letadla jako kabinové zavazadlo
 • v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo
 • v nákladovém prostoru jako zboží

Které zvíře s vámi může letět

Každá společnost má svoje podmínky pro odbavování zvířat. Výjimku tvoří záchranářští a policejní psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením. Tato zvířata se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schránky a většinou zdarma. Cestování ostatních zvířat se řídí poměrně přísnými pravidly. Například u ČSA mohou v kabině cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila. Jako odbavené zavazadlo můžete v nákladovém prostoru letadla přepravovat psa, kočku, králíka a fretku. Ostatní zvířata je možné přepravit jako zboží. 

Kolik přeprava zvířete stojí

Zdarma většinou cestuje asistenční, záchranářský nebo policejní pes. Přeprava domácích mazlíčků je za poplatek. Každá společnost má vlastní ceník a podmínky, vždy se informujte při rezervaci. Například Austrian Airlines svým klientům nabízí tři druhy poplatků. "Small, Medium a Large. K poplatku za přepravu zvířete se ještě vybírá další poplatek, tzv. Ticket Service Charge, jehož výše je stanovena v závislosti na letišti odletu," stojí v podmínkách přepravy.  

S kterou leteckou společností letět? 

Pokud letíte se psem, mohou vás potkat některá omezení. Například na palubu KLM nemohou psi nad 75 kg. Některé společnosti zvířata (kromě asistenčních psů pro tělesně postižené pasažéry) nepřepravují vůbec – například WizzAir. Konkrétní podmínky vybraných leteckých společností najdete na následujících odkazech:

Do kterých zemí vás se zvířetem nepustí?

Obecně platí, že živá zvířata můžete přepravovat jen do zemí, kam to povolují předpisy cílové země. Podrobnější informace vám může poskytnout velvyslanectví dané země, případně Státní veterinární správa ČR. Pokud je zvíře ve špatném zdravotním stavu nebo je-li v zemi původu nepříznivá nákazové situace, může firma či veterinární správa přepravu odmítnout.

Některé země mají kromě povinných dokumentů a očkování ještě další omezení. Když zůstaneme v Unii: Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko vyžadují ošetření proti echinokokóze – tedy odčervení. Nemůžete ale tabletku vpravit do zažívacího ústrojí zvířete sami, ošetření musí zapsat do pasu veterinář. Ošetření proti echinokokóze nesmí být starší než 120–24 hodin před vstupem na území Velké Británie, Irska, Malty nebo Finska.

Užitečné odkazy:

Kam vás nepustí s mládětem

Pokud cestujete se štěnětem, kotětem nebo mládětem fretky, do některých zemí Evropské unie vás nepustí dřív, než zvíře dosáhne 3 měsíců věku: Itálie, Kypr, Polsko, Francie, Španělsko, Švédsko, Lucembursko, Velká Británie, Irsko, Malta. A jak je to v ostatních státech Unie? "S mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, lze cestovat. Musí mít pas a od narození pobývat v tomtéž místě, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá," uvádí Státní veterinární správa. Při cestování s více než 5 zvířaty v chovu nebo při obchodování se zvířaty musí mít zvířata veterinární osvědčení. Také si nechte vystavit potvrzení od veterináře, že 24 hodin před odesláním zvířat byla vyšetřena, jsou zdravá a schopná cestovat.