FOTO: Čínský Nový rok 2014

Vydáno 4. 2. 2014

Jak svět slavil čínský Nový rok

Čínský Nový rok nebo Svátky jara – nejvýznamnější událostí všech Číňanů, kteří žijí po celém světě. Někdy jsou označovány jako lunární Nový rok. Nový rok je hlavním svátkem pro Číňany a důležitým svátkem v jihovýchodní Asii. Oslavy jsou bujaré nejen v Číně – ulice v čínských čtvrtích pokaždé zaplaví velkolepé barevné průvody, domy jsou ozdobeny girlandami z lampionů a květin. Města po setmění ozáří světla z ohňostrojů.  

Oslavy čínského Nového roku v Londýně


Oslavy v Londýně. Foto: Visitlondon.com

Čínský Nový rok vítáme i v Česku

I čínská komunita žijící v České republice vítá Nový rok. Multikulturní hudební festival Songfest 2014 trvá od 23. ledna do 8. února v devíti českých a moravských městech. Hlavní tváří festivalu je herec Jaroslav Dušek a v Praze žijící čínská zpěvačka Feng-yün Song.

Oslavy čínského Nového roku v Pekingu


Oslavy v Pekingu. Foto: Wikipedia.org

Kdy se slaví čínský Nový rok

Datum čínského Nového roku kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem, jedná se o pohyblivý svátek. Letos připadl na 31. ledna, v tento den skončila vláda hada a začal Rok koně. Kůň se tedy v letošním roce objevil jako výrazná kulisa průvodů i jako symbol období.     


Motiv koně a světelná instalace v roce 2014. Foto: Latintimes.com

Oslavy Nového roku trvají 15 dní

Jarní svátky mají řadu pravidel a zvyklostí. Trvají 15 dní a jsou významnou rodinnou událostí, podobně jako u nás vánoční svátky. 


Oslavy v Kuala Lumpuru. Foto: Ibtimes.com

Důležitou barvou je červená a zlatá

Pokud chcete slavit s Číňany, vaší barvou bude červená a zlatá. Červené jsou lampiony, dekorace, světla i oblečení. Barva symbolizuje ochranu před mytologickými příšerami, kterou jsou pro oslavy typické. Rodinnou tradicí je dávat si peníze v červené ozdobené obálce. Zlatá symbolizuje štěstí.


Foto: Ownbond.com

Typickým "účastníkem" novoročních oslav je postava čínského draka ve všech možných podobách.  

Tip Letušky: Levné letenky do Pekingu nebo Šanghaje


Čínský drak. Foto: Timeanddate.com