Hitem letošních dovolených bude Chorvatsko a exotika

Hitem letošních dovolených bude Chorvatsko a exotika

Obava z nízkého kurzu koruny a tím i zdražení letošních dovolených, rozvířila zájem o zájezdy a letenky. Totiž, kdo nakoupí s předstihem, ušetří 15 i více procent z ceny. Podle počtu prodaných zájezdů a letenek bude letošním hitem Chorvatsko a Itálie, z exotiky se Češi podívají do Thajska či Vietnamu.

Prodána téměř polovina

Cestovní kanceláře hodnotí prodej zájezdů na letošní sezónu zatím jako úspěšný. Podle odhadů Kateřiny Petříčkové z ACČKA se letos v rámci First minute prodalo asi 45 procent zájezdů. S vysokými prodeji souhlasí i Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. „Prodáváme více  letenek s předstihem na jaro a léto než loni. Je to dáno i znalostí pravidla, že s čím větším předstihem letenku koupím, tím levněji poletím.“

Nesmrtelné Chorvatsko

Letošním šlágrem v individuálním cestování, tedy že si lidé koupí letenku a zajistí po své ose ubytování, jsou exotické destinace jako Bangkok či Vietnam. „Ceny letenek do těchto míst jsou příznivě nízké a navíc dovolená v Asii láká díky nebývalým zážitkům čím dál více lidí. Většinou jde o mladou generaci, která má již cestovatelské zkušenosti a jazykové vybavení,“ definuje Josef Trejbal z Letušky.cz. Nicméně podle všeho se Češi vydají letecky na dovolenou nejen na Dálný Východ, ale i do klasiky, tedy do Chorvatska. Od zavedení linkových spojů Smart Wings, se rok od roku zvyšuje zájem o letenky k Jadranu a nahrává tomu i to, že jejich ceny klesají. „Kupříkladu loni se dala zpáteční letenka zakoupit za 4 500 korun, což bylo o třináct set méně než předloni,“ říká Josef Trejbal s tím, že podle všeho ceny letenek zůstanou na nižší úrovni i letos. Klasicky zůstává pobyt v Chorvatsku na špičce zájmu i v segmentu kompletních dovolených. „V letní sezóně 2014 budou tuzemští turisté cestovat do Chorvatska a Itálie, v leteckých zájezdech jsou hlavními destinacemi Řecko, Turecko, Španělsko a Bulharsko,“ říká Kateřina Petříčková s tím, že Egypt vypadl z TOP zájmu českých dovolenkářů.

Ceny na pochodu

Údaje Českého statistického úřadu vypovídají jasně o plíživém zdražování dovolených a to i bez podzimního zásahu ČNB. Zatímco v roce 2011 činila průměrná cena dovolené v zahraničí 11 350 korun, v roce 2012 cena stoupla již na 11 750 korun. V loňské sezóně se průměrná cena prodaného zájezdu opět zvýšila o několik stovek na osobu a přesáhla pravděpodobně hranici 12 tisíc korun na osobu. „Vlivem zvýšení kurzu koruny vůči euru a zdražení Last minute zájezdů očekáváme v letošním roce navýšení až ke 13 tisícům,“ předpokládá Kateřina Petříčková. Podle Josefa Trejbala z portálu Letuška.cz se letošní ceny letenek zatím směrem nahoru nehýbou, a to i přes to, že několik aerolinek zvýšilo již v lednu cenu palivových příplatků. „Díky velké konkurenci aerolinek do exponovaných destinací, se budou pravděpodobně držet ceny letenek na příznivé úrovni,“ odhaduje.

Čekat se nevyplácí

Nicméně v obou případech platí, že čím dříve si zájezd či letenku lidé zakoupí, tím je větší jistota úspory. Ani v jednom případě se totiž nedá spoléhat na stoprocentní výhodnost last minute prodejů. First minutové slevy zájezdů z katalogové ceny zájezdu se během ledna pohybovaly v průměrné výši 12 – 15 procent, do konce března a dubna se zájemci setkají se slevami 5 – 8 procent z katalogu. U letenek pak často platí, že se s blížícím termínem odletu cena letenky směrem dolů nehýbe. Naštěstí pak fungují akční nabídky, které nabízejí velké slevy, nicméně nemusí být k dispozici letenky za tuto příznivou cenu právě do vysněné destinace.