Istanbul – nejkrásnější destinace 2014

Istanbul, brána do Orientu

Istanbul je báječným místem, kde se dá trávit dovolená nebo kam zajet na prodloužený víkend. Alespoň podle uživatelů cestovatelského serveru TripAdvisor, kteří jej pro rok 2014 umístili na první místo v kategorii "Nejlepší destinace". Co zajímavého zde můžete vidět, jak se dostat z letiště a čím cestovat po městě?

Istanbul je obrovské město, ve kterém kypí život a žije zde neuvěřitelných necelých dvanáct milionů obyvatel. Hlavní atrakce najdete na relativně malé ploše. Istanbul je také místo, které se může pochlubit velmi vzrušující historií. Istanbul je známý pod jmény Kostantinopol, Cařihrad nebo Byzantion. Jeho jedinečnost podtrhuje fakt, že se rozkládá hned na dvou kontinentech. V Evropě a Asii. I proto se mu přezdívá Brána do Orientu. Evropskou část, kde leží centrum města i většina památek, odděluje od té asijské Bospor.

Pár zajímavostí o Istanbulu

Platí se tureckými lirami – TRY. Kurz v srpnu 2014 je zhruba 1 TRY = 10 Kč. Kam se v Istanbulu vrtnete, všude narazíte na Bospor, což je velmi frekventovaná mořská úžina. Hloubka je až 118 metrů, dlouhý je 31,5 kilometrů. Turisty je nejnavštěvovanější oblastí staré město, kde stojí Modrá mešita a chrám Hagia Sofia.

Jak se dostat z letiště Atatürk do centra Istanbulu:

Pokud letíte do Istanbulu, a přiletíte na letiště Atatürk, do centra musíte urazit asi 17 kilometrů.

 • doprava metrem

Stanice metra je v suterénu letištní budovy, sestupte tedy dolů podzemní chodbou, je to přibližně 5–10 minut chůze. Do centra se dá dostat s jedním přestupem. Toto letiště je spojeno s centrem města linkou metra M1, který je označena tmavě červenou barvou. Při cestě do centra je potřeba přestoupit na černou linku, ve stanici Zeytinburnu nebo Aksaray - Yusufpaşa. Pořiďte si dopředu v automatu žeton (pozor, nebere bankovky). Jedna jízda metrem (nezáleží jak daleko) stojí 4 TL.

 • doprava autobusem

Hledejte "Havatas" – bílé autobusy. Stanici mají hned u letištní budovy. Za jízdu autobusem zaplatíte zhruba 3 TL.

Jak se dostat z letiště Sabiha Gokcen do centra Istanbulu:

Druhé istanbulské letiště Sabiha Gökçen leží na asijské straně Istanbulu. 

 • doprava autobusem a trajektem

Nastupte například na autobus E10 (zastavuje před letištní budovou) a jeďte až na konečnou Kadiköy. Hned vedle této zastávky je přístav, odkud plují trajekty do přístavu Eminöni ve staré části Sultanahmet. Je třeba si koupit dopředu žeton. 

 • doprava autobusem a metrem

Můžete jet i linkou KM22, ta spojuje letiště se stanicí metra Kartal (linka M4).


Foto: Shutterstock.com

Jak cestovat městskou hromadnou dopravou

V Istanbulu neexistují celodenní jízdenky, je třeba platit každou jízdu zvlášť. Jízdenka je v podobě žetonu, které se dají koupit v automatech nebo stáncích. Žetony se musí poté vhodit do turniketu. Za jednu jízdu metrem zaplatíte zhruba 40 Kč, autobus stojí 30 Kč. Metro vypadá jinak než u nás, je to většinou nadzemní dráha a připomíná spíš tramvaj.  

Jízdenky v Istanbulu

Základní jízdenkou je jednorázový žeton, který stojí 3 TRY. Tento žeton platí na metro, moderní tramvaje, lehkou železnici (linka T4), autobusy a na trajekty přes Bospor. Výhodnější je koupit si čipovou kartu za 6 TRY. Na kartu si nahráváte libovolný obnos a jedna jízda vyjde na 1,95 TRY. Další přestupy jsou pak levnější. S kartou můžete jezdit téměř všemi dopravními prostředky včetně železnice, starých tramvají a přívozů. Karta se přikládá k turniketům či v autobusech k zařízení u řidiče.

Linky metra

Linky metra v Istanbulu jsou očíslovány a každá má svoji barvu:

 • Linka M1 – červená – Konečné stanice: Havalimani (Letiště) – Aksaray, větev M1b: Otogar – Kirazli
 • Linka M2 – zelená – Şişhane – Seyrantepe / Haciosman
 • Linka M3 – modrá – Kirazli – Olimpiat / MetroKent
 • Linka M4 – růžová – Kadiköy – Kartal
 • Linka M5 (ve výstavbě) – hnědá – Üsküdar – Cekmeköy-Sancaktepe


Sulejmanova mešita. Foto: Shutterstock.com

10 věcí, které nesmíte v Istanbulu minout

 1. Dominantou Istanbulu je Sulejmanova mešita, která se tyčí na kopci nad městem.
 2. Mezi turisty vyhledávané památky patří Konstantinův sloup – jedná se o nejstarší stavbu v celém Istanbulu, pochází už z roku 330. Sloup je vysoký 35 metrů a byl vytesán z porfyru dovezeného z egyptské Heliopole.
 3. Palác Topkapi a Palác Dolmabahce
 4. Hagia Sofia – Historie Istanbulu se datuje až k římskému osídlení. V době byzantské říše se stal metropolí a v roce 537 vznikla i Hagia Sofia. Ve své době se jednalo o největší církevní stavbu na světě, stavělo ji 10 tisíc mužů více než 6 let. Po nástupu osmanské říše byla přebudována na mešitu. Bohatě zdobených mešit v Istanbulu najdete spoustu díky pravidlu, že každý panovník musel vystavět vlastní. Po pádu osmanské říše a ustanovení republiky, se stavba přeměnila na muzeum.
 5. Za projití stojí i místní Velký bazar. Smlouvejte!
 6. Projeďte se lodí po Bosporu. Z lodi je nádherný výhled. Cesta stojí 2 TRY.
 7. Vystoupejte na Galatskou věž a rozhlédněte se po Istanbulu z výšky. Věž je vysoká téměř 70 metrů, vyhlídkové patro je asi v 50 metrech. V horních patrech je restaurace a kavárna, odkud je krásný výhled.
 8. Objednejte si vodní dýmku. Zkombinujte ji s tureckou kávou a sladkou baklavou a líné odpoledne je na světě.
 9. Přiťukněte si štávou z granátových jablíček. Čerstvou ji tu lisují na každém rohu. Nebo ochutnejte afrodiziakální salep – nápoj z mletého kořene tapioky.
 10. Pokud chcete zažít něco neobvyklého, udělejte si výlet vlakem po jižním pobřeží Marmanského moře.


Galatská věž, odkud je nádherný výhled na Bospor. Foto: Shutterstock.com