KLM Royal Dutch Airlines dnes slaví 95. narozeniny

Vydáno 7. 10. 2014

Nejstarší letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines slaví 95. narozeniny

Společnost KLM Royal Dutch Airlines slaví dnes 95. narozeniny. Společnost zaměstnávající 32 tisíc lidí je nejstarší leteckou společností na světě, která poskytuje služby klientům stále pod svým původním názvem. KLM sehrála důležitou roli v historii letectví a vždy si ponechala svoji nezaměnitelnou identitu. Značka KLM je esencí spolehlivosti a zdravého holandského pragmatismu a také synonymem pro inovace, flexibilitu a především udržitelnost. Krásně modrá nabízí svým zákazníkům vždy s předstihem nejnovější technologické inovace a jednoduché, funkční a chytré služby.

Místo na trhu

V roce 2004 se KLM spojila s Air France a začala vystupovat jako Air France-KLM. Fúzí vznikla nejsilnější evropská letecká skupina založená na dvou silných značkách a letištích – Schiphol v Amsterdamu a Charlese de Gaulla v Paříži. Obě firmy si přitom zachovávají vlastní identitu a celá skupina se zaměřuje na tři hlavní oblasti podnikání: osobní dopravu, nákladní přepravu a údržbu letadel. KLM je členem globální aliance leteckých společností SkyTeam, která nabízí cestujícím přístup k celosvětově propojené síti více než 15 500 letů denně do tisícovky destinací v 187 zemích.

Společně se společnostmi Air France, Delta a Alitalia tvoří největší transatlantický společný podnik, který provozuje přes 250 letů denně. Věrnostní program pro pasažéry Air France-KLM, Flying Blue, má více než 21 milionů členů. Součástí KLM Group jsou i společnosti KLM Cityhopper, Transavia.com a Martinair.

Letiště Schiphol

Domácím letištěm KLM je Schiphol v Amsterdamu, kam z Prahy aerolinka létá 4 x denně. Schiphol se díky rozvíjející síti KLM stal významným mezinárodním letištěm, na kterém přesedá na své návazné dálkové lety 70 % pasažérů KLM.

Destinace

Společnost KLM posiluje neustále svoji leteckou síť. V letním letovém řádu rozšířila svoji kapacitu meziročně o téměř 3 %. K nárůstu dochází především v Evropě, kde celkově navyšuje aerolinka kapacity o 7,8 %.  KLM otevřela v létě nové linky do čtyř evropských destinací – Bilbaa, Záhřebu, Turína a Florencie, z dálkových letů do Santiaga de Chile. Exkluzivně přepravuje pasažéry na karibské ostrovy Aruba, Curaçao a Bonaire. Celkem tak nabízí pod svojí značkou lety do 71 destinací.

Nové cestovní třídy

Inovací prošly i cestovní třídy letadel KLM. Nová World Business Class je ještě vice orientována na design a funkčnost a stále příjemně domácká, jak si cestující přáli. Sedačky jsou odlehčené, při výrobě polstrování a koberců se využily recyklované textilie ze starších uniforem letušek, které byly v roce 2010 nahrazeny novými.

Catering

Inovacím se nevyhnul ani catering. KLM servíruje na palubách svých letadel více než 40 milionů jídel ročně. Spolupracuje s dodavateli Fair Trade a Bio produktů. Společnost velmi dbá na čerstvost potravin a odebírá produkty od místních farmářů. Zvláštní pozornost věnuje nejen způsobu výroby a dodávek kávy, čajů, čokolády nebo ryb a kuřat. I vejce, pečivo a víno jsou v jídelníčku KLM vždy bio. 

Ekologie

Společnost KLM již 10 let právem obsazuje prvenství mezi leteckými společnostmi v Dow Jones Sustainability Indexu, který hodnotí udržitelnost firem v nejrůznějších parametrech. Pro KLM je velmi důležité snižování emisí CO2. Snižování dosahuje nejen využíváním biopaliv, ale i dalšími cestami, jako jsou například výkonnější letecké motory, používání odlehčenějších materiálů při výrobě letadel nebo nástřikových barev. Například aplikací nových barev se podařilo snížit hmotnost nátěrů na letadlech o 15 %. I při vybavení letadel se mohou ušetřit stovky kilogramů, například výměnou servírovacích vozíků za nové, vyrobené z lehčích materiálů. KLM se také zavázala používat do roku 2015 při tankování 1 % biopaliv, protože uznává snižování emisí CO2 využíváním alternativních zdrojů energie oproti fosilním. Například od roku 2009 operovala KLM vice než 200 letů mezi Amsterdamem a Paříží a další desítky transatlantických letů na biopaliva. Protože se směs biopaliv tankuje na letišti Schiphol i do strojů ostatních dopravců, pomáhá KLM snižovat emise CO2 i za ostatní. Ohleduplnost KLM Royal Dutch Airlines k životnímu prostředí byla oceněna i v České republice, kdy firma získala ocenění Nejtišší dopravce roku 2014 na Letišti Václava Havla v Praze.

Chytré služby

KLM Royal Dutch Airlines je jedničkou v komunikaci s pasažéry přes sociální sítě. Přes Facebook, Twitter a LinkedIn mohou cestující získat informace ke svému odletu, ale i třeba zadat reklamaci, a to v režimu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Kromě těchto sítí má KLM svůj profil také na síti Google+, YouTube, Pinterest, Instagram a svůj vlastní KLM Blog. O krok napřed je KLM i ve službách. KLM Royal Dutch Airlines jsou první leteckou společností na světě, která umožňuje cestujícím provádět platby prostřednictvím sociálních sítí. Velmi oblíbený je program Seat & Meat, kde si cestující může prohlédnout profily pasažérů letu na sociální síti Facebook nebo LinkedIn a podle toho si pak zvolit svého spolucestujícího. Letušky na palubách strojů KLM také běžně používají iPady. Přes léto mohli cestující s dětmi využít speciálních programu Bluey – od odbavení až po dětské menu a zábavu na palubě se služby přiblížily i malým cestujícím.

Historie KLM Royal Dutch Airlines

 • 7. říjen 1919 – Albert Plesman založil Dutch Royal Airlines pro Nizozemí a jeho kolonie
 • prosinec 1934 – První zaoceánský let z Amsterdamu na Curaçao v letounu Fokker F-XVIII Snip
 • 21. květen 1946 – První pravidelná linka mezi Amsterdamem a New Yorkem letounem Douglas DC-4 Rotterdam
 • 1. březen 1971 – Otevření sídla v Amstelveenu, jižně od Amsterdamu
 • červen 1989 – Představení letadla Boeing 747-400, nejpokročilejšího typu 747 své doby
 • listopad 1993 – Poprvé ve své historii přepravení více než 10 milionů pasažérů ročně
 • květen 2004 – Fúze s Air France a vznik skupiny Air France-KLM
 • červen 2005 – Představení prvního věrnostního programu dvou evropských aerolinek v historii – program Flying Blue
 • prosinec 2006 – KLM byla historicky první aerolinkou na světě, která nabídla samoobslužný odbavovací kiosek  
 • červen 2007 – KLM oznámila unikátní partnerství se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), dohoda obsahuje snožení emisí CO2 a další kroky v udržitelném rozvoji
 • duben 2010 – Nové KLM dámské uniformy. Recyklované textilie starých uniforem byly využity při výrobě koberců nové World Business Class představené v roce 2013
 • březen 2013 – KLM začala provozovat týdenní let z New Yorku do Amsterdamu na biopalivo
 • červenec 2013 – Představení nové třídy World Business Class

Zajímavá čísla o KLM Royal Dutch Airlines

 • 50 000 přepravených zavazadel denně  
 • 1 000 litrů barvy je třeba k natření Boeingu 747
 • 4 400 000 litrů vody tankují ročně nádrže letounů KLM
 • 7 000 kg jídla a pití pro lety v Boeingu 747
 • 24 milionů jídel ročně
 • 1 339 000 litrů vína ročně
 • 130 dodavatelů pro KLM catering
 • 14 000 servírovacích vozíků
 • 500 000 pokojů v 125 hotelích potřebuje KLM pro ubytování personálu ve službě
 • 2 700 pilotů (z nich 115 žen)
 • 4 500 kontejnerů KLM Cargo
 • 3 miliony kg přepravených květin ročně
 • tisíce přepravených koní ročně
   
Společnost KLM Royal Dutch Airlines slaví dnes 95. narozeniny. Společnost zaměstnávající 32 tisíc lidí je nejstarší leteckou společností na světě, která poskytuje služby klientům stále pod svým původním názvem. KLM sehrála důležitou roli v historii letectví a vždy si ponechala svoji nezaměnitelnou identitu. Značka KLM je esencí spolehlivosti a zdravého holandského pragmatismu a také synonymem pro inovace, flexibilitu a především udržitelnost. Krásně modrá nabízí svým zákazníkům vždy s předstihem nejnovější technologické inovace a jednoduché, funkční a chytré služby.