Korean Air představil v Praze Airbus A380

Korean Air představil v Praze Airbus A380

Na Letišti Václava Havla v Praze přistál v pátek 14. března potřetí Airbus A380. Jihokorejská letecká společnost Korean Air se rozhodla tento letoun poprvé nasadit na svou pravidelnou linku ze Soulu do Prahy. Na zpátečním letu z Prahy pak s ním odletěla vedle cestujících z Prahy také skupina 160 podnikatelů, kteří se účastnili mezinárodního veletrhu CeBIT v německém Hannoveru.

Přílet Airbusu A380 do Prahy přilákal do areálu ruzyňského letiště stovky diváků, od spotterů a leteckých nadšenců až po rodiny s dětmi, kteří přihlíželi přistání jihokorejského letounu zpoza plotu podél ranveje, ale i střechy parkoviště u Terminálu 1. Společnost Korean Air ve spolupráci s Letištěm Praha využila návštěvu A380 k prezentaci tohoto letounu desítkám novinářů a obchodních partnerů.

Korean Air zařadila první Airbus A380 do své flotily v roce 2011 a v současnosti provozuje celkem osm těchto letadel, které létají na pravidelných linkách ze Soulu do Atlanty, Hongkongu, Los Angeles, a New Yorku-JFK. Aerolinie zvolila velkorysé uspořádání letounu, jehož kapacita je 407 cestujících ve třech třídách. Jedná se o nejnižší počet míst ze všech leteckých společností, které v současnosti A380 provozují. Vrcholem nabídky Korean Air je First Class, která se nachází v přední části dolní paluby, s dvanácti luxusními sedadly Kosmo Suites, jež zaručují pohodlí a dostatek soukromí. Horní paluba je celá vyhrazená obchodní třídě Prestige Class s 94 sedadly Prestige Sleeper, která lze sklopit do vodorovné polohy. Letoun se může pochlubit také jedinečnou nabídkou doplňkových služeb, jako je například první palubní Duty Free obchod na světě nebo tři stylové bary a salonky pro cestující.

Na vysoké úrovni je i nabídka občerstvení, která je podávaná cestujícím během letu. V menu je možné nalézt korejskou i západní kuchyni včetně kaviáru a prvotřídních vín. Ve First a Prestige Class se podávají jídla se saláty a chlebem z bioprodukce. Za své korejské pokrmy bibimguksoo a bibimbab získal Korean Air již dvakrát prestižní ocenění Mercury Award. Dlouhé lety si mohou všichni cestující rovněž zpříjemnit se zábavním systémem, který nabízí přes 50 filmů a více než čtyři tisíce hudebních skladeb. Po ruce je i řada her, programů pro děti a také informačních služeb.

Letiště Praha se v současnosti připravuje na budoucí možný provoz letadel Airbus A380. Podle Jiřího Pose, ředitele Letiště Praha, je v současnosti v Evropě devět letišť, která v současnosti pravidelně odbavují letouny A380. „Letiště Praha by se chtělo stát příští rok desátým letiště v Evropě,“ uvedl Pos během krátkého projevu k příletu A380. Letiště v tom směru podniklo již několik konkrétních kroků. Na podzim loňského roku získalo letiště od Úřadu civilního letectví certifikaci na možnost pravidelného přistávání letadel A380. Letiště Praha nedávno rovněž vypsalo výběrové řízení na úpravu stojánky u prstu B, tak aby mohla odbavovat i letoun Airbus A380. Součástí úpravy je vybudování nových nástupních mostů, zvětšení čekárny pro cestující a další technologické úpravy pro odbavení těchto letadel.

Zdroj: Airways.cz