Korejci podepsali smlouvu o koupi ČSA

Korejci podepsali smlouvu o koupi ČSA

Zástupci české vlády, Českého aeroholdingu a Korean Air podepsali včera v prostorách Úřadu vlády ČR smlouvu o koupi 44 procentního podílu v ČSA. Za českou stranu se slavnostního podpisu smlouvy zúčastnili premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Dvořák, generální ředitel a předseda představenstva Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák a vrchní ředitel a 1. místopředseda představenstva Českého aeroholdingu Petr Vlasák. Korean Air zastupovali předseda představenstva Yang Ho Cho, prezident společnosti Chang Hoon Chi a výkonný viceprezident pro strategii Won Tae Cho.

Podpisem smlouvy byl úspěšně završen proces výběru strategického partnera pro ČSA, který byl odstartován vloni v listopadu. Český aeroholding tehdy oslovil 52 největších členských aerolinií IATA s výzvou k účasti ve výběrovém řízení. Zájem o účast projevily Korean Air a Qatar Airways. Závaznou nabídku nakonec podala jen společnost Korean Air, která nabídla za 460 725 kusů akcií ČSA (44 procentní podíl) 67,5 milionů Kč. „Vstup korejské společnosti znamená pro Českou republiku a její občany záruku, že nezmizí významná česká společnost s devadesátiletou tradicí. Tento krok ale také znamená, že bude zajištěn její další rozvoj či v neposlední řadě zaměstnanost v regionu,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

„S Českými aeroliniemi se známe již řadu let, kdy společně působíme v letecké alianci SkyTeam. Naše úspěšná codesharová spolupráce nás jen utvrzuje, že rozhodnutí stát se strategickým partnerem českého národního dopravce, které jsme dnes stvrdili podpisem smlouvy, je správné,“ uvedl Yang Ho Cho, předseda představenstva společnosti Korean Air. „Pro nás jsou České aerolinie důvěryhodným partnerem, s nímž chceme expandovat do střední a východní Evropy. Jsme přesvědčeni, že česká letecká společnost má velký prostor pro růst,“ uvedl dále Yang Ho Cho.

Po podpisu smlouvy dojde do konce června k zaplacení kupní ceny a k převodu akcií. Součástí vstupu strategického investora je rovněž provedení notifikace u Evropské komise.

Zdroj: Airways.cz