La Tomatina 2013: Je libo rajčata s dávkou adrenalinu?

La Tomatina 2013: Je libo rajčata s dávkou adrenalinu?

Zapojte se do boje. Do bitvy, kde se každý bije jen sám za sebe. Do vřavy, po které z vás poteče červená od hlavy až k patám a na žádném ze soupeřů nezůstane nit suchá. Udělejte letošní léto nezapomenutelným díky rajské válce La Tomatina.


Foto: Izismile.com

Španělské městečko Buñol ožívá rok co rok, v poslední prázdninovou středu, způsobem na výsost jedinečným. Největší tomatová bitva světa se v jeho ulicích odehrává už od roku 1945 a rozpoutá se i letos. Už 28. srpna do maloměsta blízko Valencie, jehož počet obyvatel obvykle tvoří pouhých 9 tisíc usedlíků, zamíří přes 40 tisíc „bojovníků“ následovaných desítkami tun přezrálých rajčat.

Až nejstatnější hrdina ukořistí šunku

V 11 hodin dopoledne přiváží zástup nákladních aut dodávku rajčat na hlavní náměstí Plaza del Pueblo. Podle tradice bitva nezačne, dokud se někomu nepodaří vyšplhat na namaštěný dřevěný kůl, na kterém se ve výšce dvoupatrového domu skví šunková trofej. Léta nicméně odhalila nesmírnou náročnost této disciplíny, a tak start boje ohlašuje výstřel z vodních děl. Následující hodinu bojuje v mazlavém červeném chaosu každý sám za sebe. Druhý výstřel z děl signalizuje konec vřavy. Po něm nastupují hasičské vozy, které „krvavé“ ulice města opláchnou a uvedou do původního stavu. Účastníkům bitvy dobře poslouží buñolská řeka nebo obyvatelé města ochotní zapůjčit cizincům zahradní hadice.


Foto: Izismile.com

Rozmáčkněte rajče, než hodíte

Pořadatelé festivalu nabízí účastníkům bitvy množství užitečných rad, které nováčci jistě ocení. Nedoporučuje se například nošení žabek – v rajčatovém bahně se překvapivě snadno ztrácejí. Hodit se naopak můžou ochranné brýle, třeba potápěčské. Základních pravidel La Tomatiny, která by měli dodržet všichni, je nicméně pět. Zaprvé, nenoste na akci žádné lahve ani další tvrdé předměty. Zadruhé, netrhejte ostatním trička. Zatřetí, udržujte bezpečnou vzdálenost od náklaďáků. Začtvrté, rozmáčkněte rajče, než jím po někom mrštíte. A zapáté, jakmile uslyšíte druhý výstřel, přestaňte válčit.


Foto: Izismile.com

Doprovodné akce festivalu trvají týden. Návštěvníky městečka čeká hudba, průvody, taneční večírky nebo ohňostroje. Samozřejmostí je i skvělá španělská kuchyně. Jedinou obtíží v době festivalu může být ubytování vzhledem k nedostačující velikosti městečka. Valencie je ale pouhých 38 kilometrů od Buñolu a bez problémů se dá mezi městy cestovat vlakem i autobusem.