Létání s dětmi a zvířaty

Vydáno 31. 5. 2012

Pohodlné létání s dětmi

Létání tvoří neodmyslitelnou součást moderního života. Stále běžnější je létání s malými dětmi, a to i dětmi mladšími než 2 roky. Obecně lze říci, že létání dětem nezpůsobí žádné komplikace a dokonce jej snášejí lépe než zdlouhavou cestu v autě. Letecké společnosti většinou vychází rodinám s malými dětmi vstříc. „Na letišti můžete používat kočárek až do nástupu na palubu. Před vzletem je nutné kočárek vyprázdnit a složit, pracovník letecké společnosti jej uloží do zavazadlového prostoru a po přistání jej zase přistaví ke vchodu,“ říká Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.


Batolata do 2 let mají slevu většinou 90%

Ale nemají nárok na vlastní sedačku ani na příruční zavazadlo. Děti ve věku 2 až 12 let mají zpravidla také slevu a to 50%, 33% nebo 25% z ceny letenky pro dospělé. Letištní poplatky bývají hrazeny v plné výši. U starších dětí je často využívaná služba s názvem „nedoprovázené dítě“, která je nejčastěji poskytována dětem ve věku od 5 do 11 let, ale jako nedoprovázené mohou cestovat i děti ve věku od 12 do 17 let. „V rámci této služby si dítě na letišti přebere odpovědný pracovník, který jej provede odbavením i kontrolami a poté předá letušce. Po přistání letuška dítě předá pracovníkovi cílového letiště a ten jej doprovodí až k rodinnému příslušníkovi či jiné určené osobě. Tato služba bývá placená, buď příplatkem k ceně letenky, nebo se na nedoprovázené dítě vztahuje dospělý tarif bez dětské slevy,“ říká Josef Trejbal z Letušky.cz.


Domácí mazlíčci na palubě

Pokud o dovolenou nechcete ochudit ani svého milovaného zvířecího mazlíčka, musíte se informovat o podmínkách přepravy zvířat leteckými společnostmi. Každá letecká společnost má totiž jiné přepravní podmínky a ty musíte předem přesně zjistit. Živá zvířata mohou být přepravována pouze do zemí, jejichž předpisy to povolují. Takové země vyžadují vícejazyčné veterinární osvědčení potvrzené veterinářem, které musí být vyřízené maximálně 3 dny před odletem. Na webu Státní veterinární správy se můžete předem podrobně informovat o potřebných vyšetřeních a očkováních pro Evropskou Unii a ostatní země.


Letecká přeprava zvířat probíhá ve speciální přepravce

Ta musí být s pevným nepropustným dnem. Abyste mohli využít přepravu zvířat letadlem, musíte mít pevnou rezervaci letenky pro přepravu zvířete. „Některé letecké společnosti umožňují navíc i přepravu zvířat na palubě letadla. Pokud byste chtěli takto přepravit zvíře, musíte se ujistit, že na palubě bude pouze jedno malé zvíře. Přepravka je po dobu letu umístěna pod sedadlem cestujícího a její maximální povolená váha je 8 kg,“ říká Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.


Cena za přepravu zvířat je velice flexibilní

Závisí totiž na dopravci, destinaci, vzdálenosti, hmotnosti zvířete a dalších faktorech. „Například letecká společnost Lufthansa si v rámci Evropy účtuje za přepravu psa nebo kočky v kabině do hmotnosti 8kg částku 50 EUR, cena přepravy u větších zvířat v zavazadlovém prostoru pak u hmotnosti do 22 kg vyjde až na 200 EUR,“ říká Josef Trejbal z  Letušky.cz.
 

Chystáte se na letošní dovolenou jednoduše letadlem bez únavného mnohahodinového trmácení v autě nebo autobuse, ale bojíte se, jak to s rodinou zvládnete? Věřte, že obavy nejsou na místě. Létání pohodlně zvládnou nejen vaše děti ale dokonce i domácí mazlíčci, stačí jen, když se na něj dopředu připravíte.