Luxus v písku Spojených arabských emirátů

Vydáno 28. 2. 2014

Luxus v písku Spojených arabských emirátů

Ve Spojených arabských emirátech najdete zvýšenou koncetraci milionářů, policejní důstojník má pět aut a vydělá v přepočtu klidně 100 000 Kč za měsíc. Jaký zážitek vás čeká s letenkou do Dubaje?

Dubaj, letiště. Vycházíme ven z letištní haly. Jedním slovem katastrofa. Je půlnoc a venku je 35 stupňů! No, tak teď už vím, proč sem v srpnu jezdí tak málo lidi, pomyslím si, a stěží nadechuji do plic horký vzduch.


Foto: Aleš Incédi

„Turisti, idioti,“ klepe si na čelo Arab, se kterým jsem se dal do řeči. Pak rychle nastupuje do klimatizovaného Lexusu a odjíždí. Jo, idioti, to má pravdu. Přes den je okolo 50 stupňů. Proč se vůbec někdo rozhodne sem jet v takovém horku na dovolenou? V tom vedru jsem se rozběhl do moře, ale málem jsem dostal infarkt. Někdo vytáhl teploměr. Voda má 38 stupňů! Na zchlazení můžeme zapomenout.

Čtyři měsíce práce a dva měsíce volna

Ještě před pár lety byly Emiráty zemí písku a velbloudů. Pak ale našli ropu a během třiceti let se země změnila k nepoznání (dnes však příjmy z ropy tvoří jen cca 10 % příjmu Emirátů). Luxus je patrný na každém roku. Obrovská klimatizovaná obchodní centra, ženy a muži v hábitech z nejjemnějších tkanin, ruce pokreslené  hennou. Na silnicích až na pár výjimek luxusní auta, z velké části japonská, protože Emiráty dodávají Japonsku ropu a ta na oplátku za výhodnou cenu auta.


Foto: Aleš Incédi

Ibrahim je policejní důstojník. Obyčejný snědý chlapík, řekl bych od pohledu. Až na to, že tenhle obyčejný chlapík bere za měsíc tolik, co já vydělám za rok.

„Kolik vyděláš?“ ptá se. „Dva tisíce dolarů měsíčně,“ říkám s nadsázkou. V jeho tváři se objeví zděšení. Tak málo? Chudák! Když dojde řeč na dovolenou, vypadne z něj, že pracuje vždy čtyři měsíce a pak má dva měsíce volno. A ty dva měsíce, kdy má volnou, jsou placené, jako by byl v práci. Začínám vážně přemýšlet o možnosti přestěhování se.

V Dubaji zastavujeme na rušné cestě kvůli pár fotkám. Sotva vystoupím ven z autobusu, zanadávám. Mezi ocelovými a skleněnými budovami je snad 60 stupňů. V dálce vidíme Burdž Chalífu, nejvyšší budovu světa, má přes 800 metrů. Když se podíváte na 100 nejvyšších budov světa, zjistíte, že zhruba 20 z nich je postaveno v SAE.


Foto: Aleš Incédi

Staví se tak vehementně, že je zde údajně až 90 % všech světových jeřábů. Díváme se na Palm Islands, uměle vytvořené ostrovy ve tvaru palmy. Apartmán zde stojí cca půl milionu eur, vila okolo 4 milionů. Dále zastavujeme u Burj al Arab, symbolu Emirátů a Dubaje. Jedná se o první neoficiální sedmihvězdičkový hotel na světě. Kliky a kohoutky z pravého zlata. Vypráví se, že když se šejk z Abú Dhabí dozvěděl, že v Dubaji se chystá stavba nejluxusnějšího hotelu na světě, poslal šek na celou stavbu, aby nebyl zahanben.

Pět aut a jedna čtyřkolka

Kuwait souk, největší trh se zlatem na světě. Přes 400 obchodníků zde nabízí své zboží, některé v takových cenách, že vám obočí vyletí až někde nad čelo. Kamarádi se chtěli jet na tenhle div podívat a tak řekli taxikáři (to samozřejmě nebyl rodilý Emiráťan, ten by takovou práci nikdy nedělal, jak nám vysvětlil Ibrahim), aby je z