Nabídku na koupi podílu v ČSA podal jen Korean Air

Vydáno 7. 3. 2013

Nabídku na koupi podílu v ČSA podal jen Korean Air

Ministr financí Miroslav Kalousek na brífinku po jednání vlády oficiálně informoval o průběhu prodeje podílu v ČSA strategickému investorovi. Do termínu uzávěrky 1. března podala závaznou nabídku jen jihokorejská společnost Korean Air. Qatar Airways, který v listopadu rovněž projevil zájem o privatizaci našeho dopravce, nakonec žádnou nabídku nepodal. Podle Kalouska je nabídka Korean Air koncipována jako závazná a za 44procentní podíl v ČSA nabízí 2,64 mil. euro. To proporcionálně odpovídá podzimnímu ohodnocení podílu Českého aeroholdingu (ČAH) v ČSA společností Ernst & Young. Ta ocenila 95,7 procentní podíl ČAH částkou 148,47 milionů korun. Připomeňme, že zbylé minoritní podíly drží město Bratislava a Česká pojišťovna.

Podle Kalouska je více než samotná cena důležitější strategický záměr investora. Nabídka Korean Air optimálním způsobem zajišťuje rozvoj, zaměstnanost i samotnou existenci ČSA a nabízí také významnou perspektivu dalšího rozvoje Letišti Václava Havla. Korean Air bude podle ministra dopravovat na pražské letiště své cestující a ČSA je budou dále ve své síti dopravovat po Evropě. Kalousek dále uvedl, že nabídka Korean Air také garantuje rozvoj dálkové přepravy ČSA. Proto ministr připraví na příští zasedání vlády materiál, ve kterém navrhne, aby vláda tuto nabídku přijala. Poté by již nemělo nic bránit podpisu smlouvy mezi ČAH a Korean Air.
Korean Air byly založeny v roce 1962 jihokorejskou vládou jako Korean Air Lines (KAL). Od roku 1984 společnost používá společnost zkrácený název Korean Air. V roce 2000 se společnost stala členem globální aliance SkyTeam. V současnosti tato aerolinie létá do 116 destinací na pěti kontinentech. Flotila je tvořena 146 letadly včetně šesti strojů Airbus A380. Zajímavé jsou rovněž finanční výsledky společnosti, v loňském roce se společnost vrátila do černých čísel a vytvořila zisk ve výši 256,4 miliard jihokorejských wonů, v přepočtu 236 milionů amerických dolarů.

Zdroj: Airways.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek na brífinku po jednání vlády oficiálně informoval o průběhu prodeje podílu v ČSA strategickému investorovi. Do termínu uzávěrky 1. března podala závaznou nabídku jen jihokorejská společnost Korean Air.