Nakupovací mánie v srdci orientálního Istanbulu

Nakupovací mánie v srdci orientálního Istanbulu

Léto je za dveřmi a čas krátkých sukní, šortek, klobouků a lehkých sandálů nastává. Potřebujete po dlouhé zimě osvěžit šatník? Nemusíte troškařit. Stačí vzít pár prázdných kufrů a pohodlné boty a zamířit k letišti. V Istanbulu svá zavazadla naplníte s přehledem. Po celé tři červnové týdny totiž město ožije Festivalem nákupů.

Istanbulský Festival nákupů město mění v nakupovací Mekku už třetím rokem. Letos se shopaholikové z celého světa budou moct vyřádit od 9. do 29. června.

Miliony hostů festivalu ve městě najdou nespočet slevových akcí, výstav a přehlídek ukazujících nejnovější módní trendy.

Je libo vyrazit na nákupy uprostřed noci?

Hlavní nákupní epicentra najdete v Capitol Shopping Centre na ulici Altunizade nebo v obchodním domě Sapphire Bazaar na ulici Emniyetevleri, kde kromě obchodů můžete navštívit nejvýše položenou terasu v Turecku i Evropě (236 metrů). Celkově bude otevřených téměř devadesát istanbulských obchodních center, co víc, nakupovat v nich budete moct 24 hodin denně.

S největšími slevami v Istanbulu pořídíte například koření nebo starožitnosti, ale i další artefakty. Pod širým nebem se v srdci města budete moct pobavit i na některé z chystaných doprovodných show nebo hudebních koncertů. Kupříkladu nezapomenutelné písně šansoniérky Edith Piaf v podání zpěvačky Patricie Kaas rozezní 16. června prostory obchodního centra Life Park.

Nekoukejte prodavači do očí, pokud si nic nechcete koupit

Jak mnozí tuší nebo ví, v Turecku se nakupuje tak trošku jinak. Kromě levného oblečení si z této dovolené dost možná odvezete i pár kuriózních zážitků. V Istanbulu se vše točí kolem smlouvání, nebojte se proto být průbojní a snažit se cenu snížit co nejvíc. Až budete s vyjednanou cenou zboží spokojení, stvrdíte koupi potřesením rukou s prodejcem.


Pokud by vás průběh smlouvání odradil a koupi jste si rozmysleli, neváhejte prodejci zdvořile, ale rozhodně poděkovat a odejít. A jeden důležitý tip na závěr. Jestli v obchodě nic koupit nechcete, nekoukejte se prodejci do očí, v opačném případě rychle vycítí šanci.

Radši kartu, než hotovost

Pořadatelé festivalu radí, aby u sebe hosté po městě nenosili víc než 50 dolarů na jeden den. Doporučují nechat pas i zbytek peněz v hotelovém pokoji. Není problém navíc v obchodních centrech najít bankomat a vybrat si, kdybyste chtěli nakupovat ve větším.