Nechte se roztančit žhavými rytmy Brazílie

Nechte se roztančit žhavými rytmy Brazílie

Samba patří k Rio de Janeiru stejně neodmyslitelně jako monumentální socha Ježíše rozepínající ruce vysoko nad městem. Kdo si ji nezkusí zatančit, jako by v Riu ani nebyl. Až se za exotickými zvuky latinskoamerické speciality vydáte, nechte se dovést na místo, kde se samba zrodila. Na Pedra do Sal.

Pedra do Sal najdete blízko letiště, u náměstí João da Bahia v oblasti přezdívané Malá Afrika. V koloniálním období tady žili otroci a právě tehdy dali sambě vzniknout. Pedra do Sal si dodnes uchovává divokého ducha zakořeněného v počátcích známého tance. Každé pondělí a pátek tu můžete pod hvězdnou oblohou rozproudit krev v tradičním „kruhu samby“ za akustického doprovodu hitů od sambových velikánů jako Cartola, Nelson Cavaquinho, Noel Rosa nebo Paulinho da Viola.

Komornější pondělí a divoké pátky

Tradiční taneční samba večery začínají pravidelně každé pondělí i pátek v 19 hodin a vstup je zdarma. Akce se nekoná jedině v případě silného deště. Pokud si chcete pojistit, že se do „kruhu samby“ vejdete, určitě na místo dorazte před sedmou. Na Pedra do Sal totiž zpravidla tančí hlava na hlavě – ať už kdekoliv na chodnících a silnici nebo na malé skalce s vytesanými schody, podle které se místo jmenuje. Pokud toužíte po menší tlačenici, vydejte se za typickým brazilským rytmem v pondělí. Pátky jsou naopak vůbec nejnavštěvovanější z akcí, které se na Pedra do Sal přes týden konají.

Na dobití energie

Na Pedra do Sal najdete kromě rozjařených tanečníků i množství možností, jak se před, během nebo po vlastním samba výkonu občerstvit a osvěžit. Přímo u „kruhu samby“ si můžete koupit ve speciálním stanu některou z polévek, zatímco v okolních barech najdete předkrmy i hlavní jídla jako pečené klobásy nebo barbecue. Ceny jídel se pohybují od 3 do 10 brazilských realů. Zchladit hrdlo můžete pivem za 3.50 nebo 4.50 nebo tradičním brazilským koktejlem caipirinha za 10 realů.

Když se vám pondělí ani pátek nehodí...

Pedra do Sal nežije jen sambou a ochutnat tu můžete i z nabídky mnoha jiných stylů. Středa je pravidelným Forró dnem – od 18 hodin hraje kapela Caramuela v rytmu forró, maracatu, salsy nebo xaxado. Každou první sobotu v měsíci se konají jazzové večery a od 18 hodin tu koncertuje Trio Sobrado. Na obě akce je rovněž vstup zdarma.