Pilot Ethiopian Airlines unesl Boeing 767 do Švýcarska

Pilot Ethiopian Airlines unesl Boeing 767 do Švýcarska

Na mezinárodním letišti v Ženevě 17. února bezpečně přistál Boeing 767-300ER společnosti Ethiopian Airlines s 202 osobami na palubě (193 cestujících a 9 členů posádky). Stroj letící na lince ET702 původně směřoval z Addis Abeby do Říma. Při přeletu nad Súdánem využil druhý pilot situaci, kdy kapitán letadla odešel na toaletu, a zamkl se v pilotní kabině a vyslal tísňový kód, že letoun byl unesen. Švýcarský server 20min.ch uvedl, že pilot informoval řízení letového provozu v Abu Simbelu, že letoun je unesen, nicméně nežádal o přistání v Egyptě a dále pokračoval směrem k Libyi.

Podle letového řádu měl let ET702 přistát ve 4:40 na římském letišti Fiumicino, nicméně letoun pokračoval dále do Švýcarska. Jakmile se odchýlil od plánované trasy, byly k němu vyslány dvě stíhačky Eurofighter italské armády. Nad francouzským územím převzala doprovod dvojice stíhaček Mirage 2000 francouzského letectva. Pilot požádal řízení letového provozu o přistání v Ženevě kvůli doplnění paliva. Před přistáním letoun dlouze kroužil nad Ženevou a za doprovodu francouzských stíhaček přistál na místním mezinárodním letišti. Po přistání letoun zastavil na konci dráhy a pilot-únosce se spustil po laně z pilotní kabiny a vzdal se zásahové jednotce, která jej zatkla. Cestující museli poté po jednom vystoupit z letadla s rukama za hlavou.

Policie potvrdila, že 31letý únosce požádal ve Švýcarsku o azyl. Únosce policii uvedl, že mu v Etiopii hrozí pronásledování. Snaha získat azyl byla pravděpodobně hlavním důvodem celého únosu. Přestože při únosu nebyla použita zbraň a ani nedošlo k násilí, musí pilot počítat s obviněním z únosu a ohrožení bezpečnosti leteckého provozu s možným trestem až 20 let vězení.

Kvůli únosu etiopského letadla bylo uzavřeno mezinárodní letiště v Ženevě. Část letů byla zrušena, část byla přesměrována zejména do Curychu. Před devátou hodinou letiště opět obnovilo provoz.

Zdroj: Airways.cz