Praha – San Diego – Praha: Přes oceán za pandou a zpět

Výlet do San Diega, jedné z nejkrásnějších zoo na světě

San Diego. Město pláží, vlahého přímořského počasí a amerických námořníků. Ale také sídlo pandy velké. Nestihli jste se letos na jaře podívat na mláďata v českých zoo? Co takhle se rozšoupnout a zkusit něco opravdu exotického – jedinečnou San Diego Zoo v Balboa Parku? Jedno varování předem – na tuto zvířecí podívanou vám jeden den rozhodně stačit nebude.

Severně od kalifornské metropole najdete jednu ze světově nejproslulejších zoo, kus divoké přírody obývaný téměř čtyřmi tisíci zvířat z několika set různých živočišných druhů. Rozčlenění zoo je plně podřízené tomu, na co jsou zvířata zvyklá v přirozených podmínkách. Na území parku tedy narazíte na oblast afrických deštných pralesů s gorilami, kaňon tygrů nebo i arktickou tajgu a tundru s ledními medvědy. Ptáci jsou tu chovaní ve vůbec největších voliérách umožňujících volný let. Abyste si odnesli ještě silnější dojem z uměle, přesto umně vytvořené divočiny, většinu zvířecích výběhů ohraničují pouze „neviditelné“ dráty nebo strmé svahy skal a kopců tyčící se kolem údolí a příkopů.

Nezapomeňte pozdravit pandu

Sandiegská zoo je jednou ze čtyř zahrad na světě, ve kterých chovají pandy. Co víc, je dlouhodobě nejúspěšnější v jejich rozmnožování. První mláďata, která se dožila dospělého věku, se narodila v letech 1999 a 2003. Od té doby se na stálo chovanému páru pand – Bai Yun a Gao Gao – narodila další čtyři medvíďata. Všechna kromě posledního sandiegská zoo přepravila do Číny, aby se zapojila do tamního chovatelského programu. Šesté medvídě, Xaio Liwu neboli „Malý dáreček“, můžou hosté zoo navštívit od letošního ledna.

Vstupenky: Po vlastních, autobusem i vzdušnou dráhou

K Balboa Parku se ze San Diega nejsnadněji dostanete autem. I proto najdete u vstupu parkoviště s volným vjezdem. Využít ale můžete i místní hromadnou dopravu. Pro zjištění aktuálních jízdních řádů můžete volat na linku 511 nebo si spoj vyhledat na webu.

Jednodenní vstup do zoo pořídíte za 44 dolarů, pro děti od 3 do 11 let za 34 dolarů. Zvolit můžete i některou z mnoha vícedenních variant vstupenek umožňujících například návštěvu zoo spojenou i s návštěvou blízkého safari.

V ceně každé ze vstupenek získáte i možnost využít některý z dopravních prostředků urychlujících cestu zahradou. Trasa autobusu s průvodcem pokrývá asi tři čtvrtiny toho, co je v parku k vidění. Vyzkoušet můžete i vzdušnou kabinovou lanovku Skyfari, ze které uvidíte celou zoo jako na dlani.

Otevírací doba San Diego Zoo je v současnosti od 9 do 18 hodin, od 21. června až do konce srpna od 9 do 21 hodin. Prohlédněte si i oficiální stránky.