Průvodce po Bangkoku: Doprava, přílet a tipy

Vydáno 10. 11. 2013

Bangkok: Průvodce pro první cestu do Thajska

Osvědčené informace o ubytvání, dopravě, stravování i tipy na výlety! Jedete-li do Bangkoku, nezapomeňte si přečíst našeho průvodce městem.

Přílet a doprava do města

  • Služby na letišti:

Z/na nového mezinárodního letiště, které má oficiální název Suvarnabhumi airport a řadí se k nejrušnějším letištím v Asii. Jméno Suvarnabhumi znamená "Zlatá země". Letiště se nachází ve vzdálenosti 30 km východně od Bangkoku.

Pokud na letišti pouze využíváte tranzitu, čekají ás kromě standardního vybavení letiště i připojení na internet zdarma. „Travelers' Lounge“ je možnost sprchování za poplatek, vyhrazené kuřácké prostory a duty free shops 24 hodin denně.

  • Tranzit mezi terminály:

Pravidelná kyvadlová doprava, tzv. shuttle bus provozuje letiště zdarma. Spojení mezi odbavovacím teminálem, centrem pronájmu vozů a veřejným dopravním centrem s autobusovým terminálem.

Doprava z letiště do Bangkoku

První z možností jak se centra z letiště dostat je využití tzv. City line, což je nadzemní rychlodráha. Odjíždí každých 15 minut. Cena jízdného z letiště se pohybuje od 15 do 45 THB podle délky jízdy. Platí se v automatech kovovými mincemi. Vlak zastavuje na 8 zastávkách a cesta trvá 30 minut.

Druhou možností je tzv. Express link, který odjíždí každých 30 minut a cesta do centra Bangkoku trvá 15 minut. Cena jízdného je cca 150 THB.

Míříte-li do batůžkářské oblasti Khao San Road, určitě využijte tzv. Airport Expres Bus (označený AE 1 – AE 4) zastavuje v 1. patře u východu 8. Jízdné se platí ve stánku na zastávce před výstupem z haly. Autobusy jezdí mezi  5:00 – 23:00. Směry Khao San, Sukumvit, Silom, a Hua Lamphong. Cesta se může protáhnout v závislosti na dopravní situaci, jízdné je cca 150 THB.

Taxi jezdí podle taxametru plus příplatek 50 THB a mýtné. Taxi můžete chytit i ve  4. patře, kde se točí taxi, které právě někoho přivezli.

Přilétnout můžete také vnitrostátním letem na současné letiště Don Muang, které je využíváno jen pro vnitrostátní lety, situováno je severně od centra Bangkoku.

Doprava z/na letiště

Letištní autobus, jezdí mezi 05:00-01:00 (A1 Silom, A2 Khao San Rd/Phetchaburi Rd, A3 Thonglor). Počítejte s cca 100 THB.

Nejlevnější je městský autobus, je ale nutné počítat s velkým počtem přestupů, než se dostanete na kýžené místo ubytování. Z terminálu č.1 směrem napravo asi 100 m po hlavní ulici je autobusová zastávka.

Jak na Khao San Road? Bus č. 29 odsud jede na Mo Chit, dále pak pokračuje přímo na vlakové nádraží. Ze stanice Mo Chit jede bus č. 3 přímo na Khao San (cca 45 minut, podle provozu).

Z vnitrostátního letiště Don Muang můžete jet i vlakem (zastávka je naproti letišti), dostanete se odsud na vlakové nádraží Hualamphong station nebo v opačném směru do Ayutthaye.

Městská hromadná doprava

Nejběžnějším dopravním prostředkem v Bangkoku jsou autobusy, taxíky, tuk-tuky a lodní taxi.

Autobusy se liší svou vybaveností. Jejich použití zabere sice dost času, ale čím dříve zvládnete pochopení jejich tras, tím dříve začnete šetřit peníze a dostanete se po městě úplně všude. Ty s klimatizací jsou o něco dražší.

Lodní taxi je výbornou volbou pro poznávání Bangkoku. Jízdné vám rozhodně neudělá, stejně jako městské autobusy, díru do peněženky. Počítejte s položkou 10 – 20 TBH za jízdu.  Město bylo totiž původně vybudováno na kanálech a tepnou všeho dění je řeka b, která je i dopravní páteří města.  Na každé mapě najdete označená přístaviště. Lodě jezdí pravidelně a jsou označeny barevně podle počtu zastávek, které vykonávají. Jízdně lze zakoupit přímo v přístavišti nebo spěcháte-li  na palubě lodi.

Tyto lodě doplňují i přívozy, které přepravují cestující ze břehu na břeh.

Taxi, které chytnete úplně všude do tří minut, není právě tou nejlevnější volbou. Je třeba smlouvat a dohodnout se na smluvní ceně nebo ceně vyplývající z taxametru.

Tuk-tuky je určitě nutné vyzkoušet. Jezdí za předem dohodnutou cenu a zážitek z chaotické asijské metropole vám jistě umocní. Vždyť právě od bangkokských řidičů tuk-tuků jsme se naučili pít energetické nápoje … smlouvejte, smlouvejte!

Nadzemní dráha BTS Skytrain byla zprovozněna v roce 1999. Je mnohem rychlejší než autobusy, čistší, klimatizovanější, ale zase jezdí jen někde. Při delším pobytu lze u prodejních automatů koupit předplatní kartu na den za 160 THB. Jednotlivé jízdné začíná na 15 - 40 THB dle denní doby. V každém hostelu obdržíte mapku, kudy Skytrain vede.

Do Bangkoku vlakem nebo autobusem

Do Bangkoku můžete přijet i vlakem na hlavní vlakové nádraží Hualamphong, které je poměrně blízko města. Dojíždějí sem vlaky jak ze severu, tak z jihu země, ale například i z Malajsie. V jeho okolí je dostatek ubytovacích kapacit.

Přijíždíte-li autobusem z jihu, vaši konečnou bude Southern Bus Teminal. Linky ze severu končí na Northern Terminal, z východu na Eastern Terminal. Nejlepším způsobem jak se z těchto terminálů dostat do centra je použít tzv. Skytrain a pak dle koncové stanice přesednout na městský autobus nebo na lodní taxi po řece Chao Phraya.

Autorkou textu je Vladimíra Svitáková.

Další cestopisy z celého světa, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.