Průvodce po Berlíně

Vydáno 18. 9. 2013

Jak si užít Berlín? Půjčte si kolo
a snídejte odpoledne

V Berlíně můžete zůstat mladí až do sedmdesáti. Až budete sedět v kavárně, rozhlédněte se kolem! Vidíte tu starší dámu s propíchnutým nosem a sluchátky v uších? Nikdo se tomu nediví.

Berlín vás nadchne, překvapí i donutí k zamyšlení. Německá metropole má totiž tisíc tváří. Je výstavní i nuzná, luxusní i anarchisticky rozevlátá. Marně budete hledat centrální náměstí, spíš se vydáte jako po niti na místa, kde stával symbol studené války – Berlínská zeď. Pohnutá historie dvacátého století je všudypřítomná. Chlad kamenných kvádrů v Památníku holocaustu utlumí váš hovor. Čtvrtě Neukölln a Kreuzberg vás zase roztančí a povzbudí. Pojďte se s námi projít po tomto neobyčejně zajímavém městě.

Jak se žije v Berlíně? Hlavně v noci

Berlín nespí!

Platí to minimálně do tří do rána. Náměstí Alexanderplatz, bary v Kreuzbergu nebo Neuköllnu ožívají až po desáté večer. Vypněte a necourejte už po památkách, udělejte si alespoň jeden večer volno a vnímejte svět se skleničkou v ruce jako Berlíňané. Na Alexanderplatz se dostanete metrem, autobusem i S-Bahnem, stanice se jmenuje stejně.

Kupte si pivo

Berlíňané pijí pivo všude. Z láhve, v metru i na ulici. Až půjdete po parku, podívejte se pod nohy, uvidíte samé vršky. V obchodech s potravinami prodávají lahvové již od 1,5 euro. Ochutnejte pokaždé jiné – třeba Berliner Weisse. Láhev se vrací, ale můžete ji nechat u odpadkového koše, nevydrží tam dlouho a vy uděláte dobrý skutek.

Snídejte pozdě

"Frühstück bis 15 Uhr," přečtete si na tabulích kaváren. Nedivte se, platí bod číslo jedna a vstává se v poledne. Na berlínskou snídani si zajděte třeba do kavárny Tomasa na Kreuzbergstraße 62 v Kreuzbergu, ranní menu vás vyjde na 6–15 euro.

Zajděte si na fotbal

V Německu se opravdu, ale opravdu fandí! Hertha Berlin v létě 2013 postoupila do Bundesligy a vy můžete při hře slyšet podporu padesáti tisíc lidí. K Olympiastadionu se dostanete metrem. Stojí tu už od roku 1936, ale vnitřnosti budovy jsou moderní. A precizně čisté. Pokud nechcete na fotbal, lze si Olympiastadion jen prohlédnout, vstupenka stojí 4 eura.

Je jedno, co budete mít na sobě

Klidně si oblékněte baletní sukni, tlusté punčocháče a tenisky s lebkou. Zapadnete hned. V Berlíně se neobejdete bez černého koženého křiváku. Můžete si ho koupit v některém z obchodů nebo zapátrat v second handech, hodně jich najdete kolem ulice Görlitzerstrasse v Kreuzbergu.   

Půjčte si kolo!

Berlín je placka a na kole jezdí každý. Určitě si na nás vzpomenete, až vás párkrát někdo téměř smete. Cyklostezky jsou všude a kolař je "králem silnice a chodníku". Kolo si můžete půjčit v půjčovně, hledejte označení "Rent-a-Bike". Pokud hledáte ubytování, vyberte takové, kde vám kolo půjčí, často zdarma. Kola stojí všude a bicykl můžete připoutat k plotu, sloupu i zábradlí. Pokud si chcete naplánovat trasu, navštivte stránky BBBike.de, můžete si stáhnout i aplikaci do mobilu.

Prohlédněte si Berlín z výšky

Nádherný zážitek je pohled na noční nebo sluncem zalitý Berlín z prosklené kopule budovy Říšského sněmu – Reichstagu. Uvidíte všechny důležité pamětihodnosti. Nahlédnete přes sklo i do sálu, kde zasedá v modrých sedadlech německý spolkový sněm. Prohlídka je zdarma, ale je nutné se na konkrétní hodinu rezervovat přes internetové stránky Bundestag.de. S sebou budete potřebovat občanský průkaz, totožnost se u vstupu pečlivě podle seznamu kontroluje. Reichstag je blízko Braniborské brány.

Nasedněte do autobusu číslo 100

Pokud chcete vidět zásadní berlínské pamětihodnosti v centru (Mitte) a už se vám je nechce obcházet pěšky, nastupte do okružního autobusu s číslem 100. Zastavuje třeba za Braniborskou bránou u parku. Stačí vám obyčejná jízdenka, kterou ukážete řidiči. Autobus Bus Line 100 je patrový, takže máte dobrý výhled na všechny strany. Na důležitá turistická místa vás upozorní hlas z reproduktoru, vše ostatní si stihnete přečíst ve vašem tištěném průvodci.

Musíte ochutnat currywurst

Budet se divit, co na nakrájeném buřtu, politém rajskou omáčkou a posypaném kari kořením Berlíňané vidí. Ale musíte si ho dát, je to klasika pouličního prodeje. Zaplatíte zhruba 2,5 eura. Když si objednáte i hranolky, v kiosku necháte zhruba 5 euro. Doporučujeme třeba v podniku Curry36 na ulici Mehringdamm 36 nebo na Bahnhof Zoologischer Garten.   

Vyfoťte se u Berlínské zdi

Rozdělený Berlín je minulostí, ale zbytky ještě stojí. Až půjdete centrem, dívejte se pod nohy, tam, kde stávala zeď, je dnes had z dlažebních kostek. Fotogenická je East Side Gallery ve Friedrichheinu na nábřeží u řeky Sprévy.