Songkran v Thajsku

Stříkací pistole s sebou! Bangkok slaví thajský nový rok Songkran

Cenné věci nechte v hotelu, na nohy si obujte žabky a vzhůru do ulic! Vrátíte se mokří od hlavy až k patě, ale rozhodně s úsměvem na rtech. Thajsko je tak přátelské! Pokud máte rádi vodu a bujaré oslavy, naplánujte si v půli dubna výlet do Bangkoku. Schválně, jestli vás s vodní pistolí pustí do letadla.


Pořádná sprcha na ulici. Foto: Getintravel.com

Co je Songkran

Od 11. do 13. dubna se totiž v Bangkoku slaví nový rok. Jeho oslavy nesou název Songkran a jsou ve znamení vody a vodních hrátek. Zima vám určitě nebude, vždyť právě duben je v Thajsku nejteplejším měsícem. Voda není jen v křesťanství symbolem omývání něčeho starého. Také v buddhistické tradici voda omývá smůlu. Při oslavách Songkranu se tedy připravte na to, že ulice hlavního města Thajska budou plné vody. Budou je často omývat brigádníci, ale také bude proudit všude kolem při častých vodních hrátkách.

Tip Letušky: Levné letenky do Bangkoku


Kdo vyjde do ulic, suchý nezůstane. Foto: Wikipedia.org

Místní obyvatelé oslavy poctivě ctí, firmy vyhlašují dovolenou a lidé se přesouvají do ulic nebo cestují za příbuznými. Obchody ale zůstávají otevřené. Songkran ale není jen vodní bitva. Buddhisté berou oslavy vážně a tuto dobu využívají k úklidům domů a návštěvám chrámů. Se svátky jsou spojené mnohé rituály – například omývání soch Buddhy nebo věnování darů mnichům. 


Do pasu plavací kolo, do ruky pistoli a slavíme! Foto: Bangkok.com

Kam jít v Bangkoku na oslavy Songkranu

Bangkok se na pár dní stává místem nelítostných vodních bitev. Odehrají se například na ulici Khao San Road či na náměstí Rattanakosin Royal Square. Khao San Road najdete v centru města poblíž řeky Chao Praya. Nejblíže je to sem z autobusové zastávky Yaek Khok Wua, kterou obsluhují mnohé linky.

Je to také doba, kdy lidé chodí častěji než obvykle do chrámů uctívat Buddhu a navštěvují své blízké po celé zemi. Místní z Bangkoku ujíždějí a počty obyvatel doplní turisté z celého světa. Songkran každý rok přiláká do města desetitisíce cizinců právě v tuto dobu. 

Kdy letět do Bangkoku

Cestovatelé doporučují vždy rezervovat letenky včas. Obecně lze říct – čím dřív si letenky rezervujete, tím je lepší cena. Neplatí to vždy, dají se sehnat i akční letenky, pokud máte dobré nervy a žádný pevný termín odletu. Jaké je v Bangkoku počasí? Od listopadu do března zde panují příjemné teploty okolo 25 stupňů Celsia. Od dubna do července je nejtepleji, klima je vlhké a pro nás velmi neobvyklé.