Ukrajina aktuálně: Letadla létají, ale jinudy

Ukrajina aktuálně: Letadla létají, ale jinudy  

Pokud letíte v těchto dnech na Ukrajinu, jistě se vám budou hodit aktuální informace. Ministerstvo zahraničí ČR (dále MZV) důrazně doporučuje občanům České republiky zrušit nebo odložit cesty do Luganské a Doněcké oblasti Ukrajiny, kde probíhá protiteroristická operace ukrajinské vlády. "Pokud se občané ČR v těchto oblastech nacházejí, měli by okamžitě odjet," vyzývá ministerstvo.

Aerolinky UIA vydaly v pátek tiskovou zprávu, kde informují o změně letových drah tak, aby se piloti vyhnuli oblasti Donětska o více než 200 km. Letové řády zatím zůstavají beze změny, i když může dojít k malým zpožděním právě změnou letových drah.

MZV nedoporučuje občanům ČR cestovat do Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu. V této souvislosti MZV upozorňuje, že ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení. Pokud se cizinec pokusí projít přes tato kontrolní stanoviště bez zmíněného speciálního povolení, vystavuje se riziku trestního i finančního postihu.

Kvůli nejistému vývoji bezpečnostní situace MZV vyzývá občany ČR k obezřetnosti rovněž při cestách do Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské a  Mykolajivské oblasti.

MZV obecně doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a vyzývá k neúčasti v demonstracích a pochodech.