Cestujeme po světě

10 nejlepších míst k potápění v Indonésii

Vydáno 27. 3. 2015
Asi každý cestovatel, potápěč a milovník přírody slyšel o největší ostrovní říši světa – o magické Indonésii. Tato země se rozkládá mezi asijskou kontinentální pevninou a Austrálií a najdete zde nejlepší potápěčské lokality na světě!

10 nejlepších potápěčských destinací v Indonésii

Jihovýchodní Asie měří od západu k východu přes 5100 km a jejími hlavními ostrovy jsou Sumatra, Kalimantan, Jáva, Bali, souostroví NusaTenggara od Lomboku po Alor a Západní Timor. Dále na sever se můžete vydat na Sulawesi, na východ Moluky a Západní Papuu, dříve IrianJaya. Žije tady asi 260 milionů obyvatel, převážně muslimského vyznání.

Proč se potápět v Indonésii

Byť mnoho turistů navštěvuje Indonésii, tak málokdo vyrazí tam, kde ji skutečně nalezne. Komerční turismus postupně zachvátil celé Bali, ostrovy Gili na Lomboku, TanahToraja a Manado na Sulawesi a postupně se šíří dále. Největší perlou indonéských ostrovů je však divoká příroda. Je to kraj úchvatného moře a podmořského světa, deštných pralesů a aktivních vulkánů. Vydejme se nyní do deseti nejzajímavějších oblastí pod hladinou. Výhodou je, že jsme je prozkoumali osobně.

Při potápění v Indonésii je nutností znalost používání signální bóje, zkušenosti a vždy bychom měli mít na paměti, že jsme pod mořskou hladinou jen na návštěvě. Z toho vyplývá náš ohleduplný přístup k podmořskému světu, který se netýká jen potápění, ale též konzumace mořských plodů. Užívejme si krásy moře a nepodílejme se na devastaci!

Sumatra – ostrov Weh

Nádherný ostrov Weh se rozkládá severně od města Banda Aceh na severní Sumatře. Největším skvostem zdejšího moře je neuvěřitelné množství murén všech druhů a velikostí. Zdejší lokality jsou bohaté na větší ryby, jako jsou žraloci, manty (Mobulamobula), barakudy a úchvatný je zde též makro svět. Je zde potápěčské zázemí i ubytování. Doprava je jednoduchá – dorazíte do Banda Aceh některým z letů a poté se vypravíte rychlými osobními trajekty na Weh. Nalezenete zde též krásnou tropickou krajinu, pralesy a vodopády.

Bali – ostrov Nusa Penida

Jen 25 kilometrů od Bali se nachází ostrov démonů Nusa Penida. Je to zdaleka nejzajímavější podmořský svět na Bali a v jeho okolí. NusaPenida je od roku 2010 podmořskou rezervací díky nádherným korálovým útesům, celoročnímu pobytu mant tichomořských a sezonnímu výskytu měsíčníků svítivých. Měsíčník je jakýmsi symbolem ostrova a tyto nejtěžší kostnaté ryby oceánů se zde vyskytují vždy od července do poloviny listopadu. Potápěčská centra z Bali sem organizují výlety, ale nejlepší variantou je zde zůstat alespoň na pět dní a užít si nejen úchvatného potápění, ale též kouzelného vnitrozemí, které můžete objevovat na motorkách. Celoročně zde naleznete českou základnu Penida Dive Resort.

Lombok – zátoka Blongas bay

Jižní Lombok je magický kraj plný pláží, skalisek a náročného potápění s velkými zvířaty. Nejúchvatnější lokalitou je Magnet Point, kde je od června do září šance na potápění s kladivouny bronzovými a dalšími čtyřmi druhy žraloků. Za vidění stojí i lokalita Katedrála, kde je několik druhů mořských hadů, žraloci a barakudy, či skalisko Sera, kde se v srpnu a září shromažďují velká hejna mant (Mobulamobula).

Komodské ostrovy

Jedno z nejúchvatnějších potápění v Indonésii, kde se setkáte s mantami tichomořskými, žraloky spanilými, lagunovými, kobercovými, černoploutvými a dokonce s máčkami korálovými. Pozorovali jsme zde výjimečně i žraloka velrybího či keporkaky. Hlavním tahákem Komoda je však souše a největší masožraví ještěři planety Země – varani komodští. Nejlepší variantou potápění v NP Komodo je týdenní safari z lodi, která vám ukáže i ta nejnedostupnější zákoutí souostroví. Od roku 2008 zde operuje česká potápěčská expediční loď Sea Lady. Současným problémem Komoda je nadměrný a zcela neregulovaný turismus, takže jedinou rozumnou variantou je skutečně safari loď, jinak se stanete součástí turistické komedie.

Alorské ostrovy

Mezi Floresem, Alorem a Timorem se rozkládá úchvatné Sávské moře, kterým migrují tisícihlavá stáda delfínů a plískavic, kulohlavci, vorvani a plejtváci obrovští. Tato migrační stezka velryb je nejzajímavější v červnu a od října do listopadu. Šance se setkání s velrybami je skutečně velká. U ostrovů Rusa, Kambing a Pantar je nádherné potápění. Potápění na úchvatných stěnách, kolem podmořských hor či u aktivních sopek je skvostným zážitkem. Perlou jsou zde ponory s velkým hejnem kladivounů bronzových, které je srovnatelné s Kokosovými ostrovy. Od roku 2008 v těchto vodách operuje česká potápěčská loď Sea Lady.

Sulawesi – ostrovy Wakatobi

Tento podmořský národní park leží jihovýchodně od Sulawesi a skládá se z ostrovů Wangi Wangi, Kaledupa, Tomia a Binongko. Naleznete zde hluboké stěny, krásné korálové zahrady a úchvatný makro svět. Je zde též několik lokalit, kde se objevují žraloci, siby skvrnité, trnuchy a barakudy. U ostrova Tomia leží v hloubce 5 – 25 metrů vrak japonské lodi. K nejkrásnějším místům patří odlehlý ostrov Moromaho a jemu blízké atoly. I zde je nutné potápění ze safari lodi.

Sulawesi – ostrovy Togiany

V centrálním Sulawesi se v ohromné zátoce Tominibay nachází pohádkové souostroví Togiany. Nádherná ostrovní krajina, tropické deštné pralesy kolem rovníku, bělostné písčité pláže, kokosové palmy a hluboké křišťálové moře. Nejkrásnější potápění zde naleznete u sopky Una Una. U ostrova Togian leží vrak letadla B24 Liberator z II. světové války. Nejideálnějším způsobem potápění je zde opět safari loď.

Severní Moluky

Potápěčsky téměř neznámý kraj, kde nelze existovat bez safari lodě. Ohromné souostroví plné pralesů, hor a hlubokých vod. Na proudových rozích a podmořských horách jsou běžné hejna barakud, žraloci lagunoví, spanilí a výjimečně kladivouni. Je zde šance na setkání s dugongy. Často se zde objevují delfíni a kulohlavci.

Moluky – Bandské ostrovy

Tato oblast patří k nejdivočejším a nejodlehlejším destinacím Indonésie. Samotné Bandské ostrovy jsou příjemnou zastávkou se zbytky holandské koloniální éry. V okolí je velmi zajímavé potápění u ostrovů Hatta a Karang Hatta, kde se mohou objevovat velká zvířata, jako jsou kladivouni a dokonce žraloci velrybí. K nejúchvatnějším místům patří sopka Manuk, která vystupuje z hlubiny kolem 7 km a zdržují se kolem ní hejna mořských hadů. Sopka je domovem pro ohromnou kolonii ptáků fregatek a terejů.

10. Západní Papua – Raja Ampat

Nejúchvatnější, nejkrásnější a nejkouzelnější místo Indonésie, co se ostrovní krajiny a podmořského světa týče. Podmořské hory a jeskyně, korálové útesy, žraloci, manty a velryby. Na souši nádherné deštné pralesy plné ptáků, včetně papoušků a rajek. Tato destinace patří k těm nejdražším, ale jednou za život stojí za to ji vidět. Naprostou nutností je zde safari loď a minimálně 14 dní putování mezi ostrovy.

 

O autorovi


Autorem textu je Milan Jeglík, ochránce divoké přírody. 10 let žije a pracuje v Indonésii, 5 let velel české expediční lodi Sea Lady ve východním Indopacifiku. Je také instruktorem potápění s více než 4 tisíci ponory v Indopacifiku, předseda OS Prales dětem a vedoucí projektu Green Life na Sumatře.

Další cestopisy z celého světa, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.