Cestujeme po světě

7 nej o Berlíně

Vydáno 27. 1. 2015 | Letuška.cz Redakce
Nikdo nemůže o Berlíně říct, že je nudný. A kdo to řekne, nikdy tam nebyl.

Jak se žije v Berlíně? V kavárnách a barech

Der Matrix Club Berlin. Foto: datrock.de

 

Berlín nikdy nespí – tvrdí se a je to pravda. Alespoň do tří do rána. Bary v Kreuzbergu nebo Neukölnu ožívají až po desáté večer. Vypněte a necourejte už po památkách, udělejte si alespoň jeden večer volno a vnímejte svět se skleničkou v ruce jako Berlíňané.

1. Kupte si pivo

Kaffe Schmidt. Foto: Carsten

Berlíňané pijí pivo všude. Z láhve, v metru i na ulici. Až půjdete po parku, podívejte se pod nohy, uvidíte samé vršky. V obchodech s potravinami prodávají lahvové již od 1,5 euro. Ochutnejte pokaždé jiné. Láhev se vrací, ale můžete ji nechat u odpadkového koše, nevydrží tam dlouho a vy uděláte dobrý skutek.

2. Snídejte pozdě

Typický "odpolední" snídaňový bufet. Foto: Markus Schmeiduch

"Frühstück bis 15 Uhr," přečtete si na tabulích kaváren. Nedivte se, platí bod číslo jedna a vstává se pozdě.

3. Zajděte si na fotbal

Olympiastadion v Berlíně. Foto: Ben Koslov 

V Německu se opravdu, ale opravdu fandí! Hertha Berlin postoupila do Bundesligy a vy můžete při hře slyšet podporu padesáti tisíc lidí. K Olympiastadionu se dostanete metrem. Stojí tu už od roku 1936, ale vnitřnosti budovy jsou moderní. A precizně čisté.

4. Je jedno, co budete mít na sobě

Volné módní kreace současných Berlíňanů. Foto: Oliver Wittke

Klidně si oblékněte baletní sukni, tlusté punčocháče a tenisky s lebkou. Zapadnete hned.

5. Půjčte si kolo

Berlínská půjčovna kol. Foto: Javier Arduengo 

Berlín je placka a na kole jezdí každý. Určitě si na nás vzpomenete, až vás párkrát někdo téměř smete. Cyklostezky jsou všude a kolař je "králem silnice a chodníku". Kolo si můžete půjčit v půjčovně. Pokud hledáte ubytování, vyberte takové, kde vám kolo půjčí. Kola stojí všude, připoutat ho můžete k plotu, sloupu i zábradlí.

6. Prohlédněte si Berlín z výšky

Berínský Reichstag. Foto: oliverdfotografie.de

Nádherný zážitek je pohled na noční nebo sluncem zalitý Berlín z prosklené kopule budovy Říšského sněmu – Reichstagu. Uvidíte všechny důležité pamětihodnosti. Nahlédnete přes sklo i do sálu, kde zasedá v modrých sedadlech německý parlament. Prohlídka je zdarma, ale je nutné se na konkrétní hodinu rezervovat přes internetové stránky www.bundestag.de

7. Tři místa, která nesmíte minout, pokud jste v Berlíně jen na den

Památník holocaustu. Foto: Biagio

Braniborská brána. Reichstag, sídlo německého parlamentu Reichstag s úchvatnou kupolí, odkud můžete sledovat i zasedání parlamentu. Památník holocaustu – ten se nachází v samotném srdci města, mezi Braniborskou bránou a náměstím Potsdamer Platz, kde kdysi stály budovy Říšského kancléřství.