Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v New Yorku #Manhattan

Vydáno 12. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

New York. Město, které nikdy nespí. Sen mnoha cestovatelů a místo, jež dostalo hlavní roli v nespočtu filmů a seriálů. Drtivá většina lidí potvrdí, že je krásný úplně kdykoli - za sněhové bouře, parných letních dnů i jen tak na jaře. My jsme se vypravili zjistit, jak je na tom New York na přelomu jara a léta, když se teplota pohybuje okolo příjemných dvaceti stupňů a město se probouzí ze zimního režimu. V parcích hrají newyorští důchodci petanque, vysokoškoláci vysedávají v hospůdkách v Greenwich Village, oficiální studentské čtvrti, a v Brooklynu místní pořádají barbecue party přímo na ulici. Přinášíme vám čerstvý seznam míst, které podle nás musíte navštívit, aby váš výlet za oceán byl kompletní. A ačkoli jsme jméno rubriky sice zachovali, na New York si určitě vyšetřete více než pouhých 48 hodin. Stojí to za to!

MANHATTAN

Pátá nejlepší kamarádka hrdinek Sexu ve městě a ostrov, kde najdete všechno. Svou vlastní Itálii, Čínu, studenstvo, luxusní obchody i ghetto čtvrti, o nichž rappují američtí rappeři. Skvělá místa najdete na každém rohu - a kam jsme se vydali my? Čtěte.

JAK SE DOSTANU Z LETIŠTĚ NA OSTROV?

Máte dvě možnosti. Letiště Johna F. Kennedyho je od Manhattanu vzdáleno zhruba hodinu cesty autem i městskou dopravou, záleží tedy, jaký je váš budget. Taxi je rozhodně pohodlnější volba, jež vás vyjde na částku od 50 do 75 dolarů. Městská doprava je znatelně levnější - AirTrain, vlak pohybující se po letišti, vás odveze až na stanici Jamaica, odkud přesednete na klasické metro. Na této stanici si kupte i několikadenní jízdenku (více níže), přejděte na zastávku Sutphin Blvd - Archer Av - JFK Station (ta je hned přes koleje, přechod zabere zhruba dvě minuty) a jeďte na stanici 7th Avenue. Hurá, sláva výletu, ani jste nenadáli… a jste na Manhattanu! 

LETIŠTĚ JOHNA F. KENNEDYHO -> AirTrain -> JAMAICA STATION -> přechod -> SUTPHIN BLVD-ARCHER AV-JFK STATIN -> metro, modrá linka E -> 7TH AVENUE

A JAK SE MÁM POHYBOVAT PO MĚSTĚ?

Jak jste si jistě všimli, v evropských městech preferujeme pěší chůzi. U New Yorku je to jinak - město je tak velké, že to jednoduše nejde pěšky zvládnout. Doporučujeme kombinaci obojího, městské dopravy i vlastních nohou. Kupte si týdenní jízdenku, která platí na metro i autobusy a vyplatí se i na kratší pobyty, a popojíždějte, jak je libo (obzvlášť, pokud plánujete výlety za řeku do Brooklynu). Z vlastních zkušeností: i přes celkem časté přejezdy jsme denně nachodili ke dvaceti kilometrům, takže pohodlné boty s sebou. 

jedna jízda = 3 dolary

týdenní jízdenka = 32 dolarů

image
zdroj: Mellisa Horn/Grub Street

KAM SI MÁM DOJÍT NA JÍDLO? 

Manhattan samo sebou nabízí nezměrné množství skvělého jídla z celého světa, vybrali jsme proto jen pár podniků, které ukojí všechny (minimálně naše) chutě. Začněme Východem - přímo v srdci Chinatown najdete malou restauraci nepříliš vábného vzhledu, nenechte se ale zmást. Spicy Village je natolik vyhlášená, že zde prodávají vlastní fanouškovská trika a na stolek se běžně stojí půlhodinová fronta. Jídlo vyjde na necelých 10 dolarů a věřte, že na něj budete vzpomínat ještě dlouho po návratu domů. Česko-čínské “kachny sedmi chutí” vám po z