Cestujeme po světě

Jak si nejlépe užít: 48 hodin v New Yorku #Manhattan

Vydáno 12. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

New York. Město, které nikdy nespí. Sen mnoha cestovatelů a místo, jež dostalo hlavní roli v nespočtu filmů a seriálů. Drtivá většina lidí potvrdí, že je krásný úplně kdykoli - za sněhové bouře, parných letních dnů i jen tak na jaře. My jsme se vypravili zjistit, jak je na tom New York na přelomu jara a léta, když se teplota pohybuje okolo příjemných dvaceti stupňů a město se probouzí ze zimního režimu. V parcích hrají newyorští důchodci petanque, vysokoškoláci vysedávají v hospůdkách v Greenwich Village, oficiální studentské čtvrti, a v Brooklynu místní pořádají barbecue party přímo na ulici. Přinášíme vám čerstvý seznam míst, které podle nás musíte navštívit, aby váš výlet za oceán byl kompletní. A ačkoli jsme jméno rubriky sice zachovali, na New York si určitě vyšetřete více než pouhých 48 hodin. Stojí to za to!

MANHATTAN

Pátá nejlepší kamarádka hrdinek Sexu ve městě a ostrov, kde najdete všechno. Svou vlastní Itálii, Čínu, studenstvo, luxusní obchody i ghetto čtvrti, o nichž rappují američtí rappeři. Skvělá místa najdete na každém rohu - a kam jsme se vydali my? Čtěte.

JAK SE DOSTANU Z LETIŠTĚ NA OSTROV?

Máte dvě možnosti. Letiště Johna F. Kennedyho je od Manhattanu vzdáleno zhruba hodinu cesty autem i městskou dopravou, záleží tedy, jaký je váš budget. Taxi je rozhodně pohodlnější volba, jež vás vyjde na částku od 50 do 75 dolarů. Městská doprava je znatelně levnější - AirTrain, vlak pohybující se po letišti, vás odveze až na stanici Jamaica, odkud přesednete na klasické metro. Na této stanici si kupte i několikadenní jízdenku (více níže), přejděte na zastávku Sutphin Blvd - Archer Av - JFK Station (ta je hned přes koleje, přechod zabere zhruba dvě minuty) a jeďte na stanici 7th Avenue. Hurá, sláva výletu, ani jste nenadáli… a jste na Manhattanu! 

LETIŠTĚ JOHNA F. KENNEDYHO -> AirTrain -> JAMAICA STATION -> přechod -> SUTPHIN BLVD-ARCHER AV-JFK STATIN -> metro, modrá linka E -> 7TH AVENUE

A JAK SE MÁM POHYBOVAT PO MĚSTĚ?

Jak jste si jistě všimli, v evropských městech preferujeme pěší chůzi. U New Yorku je to jinak – město je tak velké, že to jednoduše nejde pěšky zvládnout. Doporučujeme kombinaci obojího, městské dopravy i vlastních nohou. Kupte si týdenní jízdenku, která platí na metro i autobusy a vyplatí se i na kratší pobyty, a popojíždějte, jak je libo (obzvlášť, pokud plánujete výlety za řeku do Brooklynu). Z vlastních zkušeností: i přes celkem časté přejezdy jsme denně nachodili ke dvaceti kilometrům, takže pohodlné boty s sebou. 

jedna jízda = 3 dolary

týdenní jízdenka = 32 dolarů

image
zdroj: Mellisa Horn/Grub Street

KAM SI MÁM DOJÍT NA JÍDLO? 

Manhattan samo sebou nabízí nezměrné množství skvělého jídla z celého světa, vybrali jsme proto jen pár podniků, které ukojí všechny (minimálně naše) chutě. Začněme Východem – přímo v srdci Chinatown najdete malou restauraci nepříliš vábného vzhledu, nenechte se ale zmást. Spicy Village je natolik vyhlášená, že zde prodávají vlastní fanouškovská trika a na stolek se běžně stojí půlhodinová fronta. Jídlo vyjde na necelých 10 dolarů a věřte, že na něj budete vzpomínat ještě dlouho po návratu domů. Česko-čínské “kachny sedmi chutí” vám po zážitku ve Spicy Village budou připadat jako jeho trapná a nedostatečná náhražka. 

O kus dál v East Village stojí nenápadné bistro Ivan Ramen. Zapomeňte na všechny rameny, které jste doteď ochutnali, protože v tomhle podniku se píšou dějiny. Číšník mi dokonce prozradil, že sem nedávno zašel na polévku Hugh Jackman - a to už něco znamená, no ne? Celosvětově vyhlášené japonské nebe vás vyjde zhruba 16 dolarů. Zeptejte se obsluhy a nechte si doporučit ramen podle jejich chuti, nešlápnete vedle. 

Ochutnat samozřejmě musíte i pravou americkou pizzu. Skočte si do Joe’s Pizza pro plátek margarity nebo salámové. Obchod stojí v Greenwich Village (čtěte grynyč vilydž) za rohem stanice West 4 Street, plátek pizzy snězte pěkně z tácku přímo na ulici. 

V Little Italy, čtvrti, v níž se v mžiku přenesete do provoněné a ukřičené Itálie, ochutnejte místní canolli. Kdekoli, u jakéhokoli stánku. Prakticky všechny restaurace tu mají na dveřích nalepená ocenění “Nejlepší canolli roku X”, takže šance, že by se k vám dostalo něco nedobrého, je prakticky nulová. A ke canolli si dejte zmrzlinu. Minimálně tři kopečky, jako byste jinak v Little Italy ani nebyli. (A odvážlivci se třemi žaludky musí vyzkoušet i těstoviny.) 

Pokud nemáte čas ztrácet čas, kupte si v obchodě Dean & DeLuca něco dobrého na zub. Nabízí vše – sushi, donuty, saláty, indickou… na co si vzpomenete. A je to dobrota!

čína, jakou jste ještě neochutnali (a to vám slibujeme)

Spicy Village, 68 Forsyth St #B, New York

  • stanice Grand Street

vyhlášený ramen, na který se sjíždějí celebrity i food kritici 

Ivan Ramen, 25 Clinton St, New York

  • stanice Essex Street

pizza s neslušným množstvím sýra, již si zamilujete

Famous Joe’s Pizza, 7 Carmine St, New York

  • stanice West 4 Street

italská atmosféra, skvělé sladkosti a kostkované ubrusy vybízející ke sklence vína

čtvrť Little Italy

  • například stanice Canal Street nebo Grand Street

výtečné jídlo s sebou, jež si můžete sníst třeba v parku

síť prodejen Dean & DeLuca, např. 1150 Madison Ave u Central Parku

- stanice 86 Street

KAM ZA UMĚNÍM? 

Na poctivé navštívení všech zajímavých galerií a muzeí byste potřebovali minimálně týden, pojďme to vzít tedy stručně. Zaručeně se dojděte podívat na dvojici MET - Guggenheim. Metropolitní muzeum umění stojí zhruba v polovině Central Parku a najdete v něm doopravdy mnoho, né-li vše. V současné době zde probíhá retrospektivní výstava módní značky Comme des Garçons, vyšetřete si tedy čas a zajděte ji okouknout. Pár minut chůze od MET stojí i architektonický skvost a umělecká galerie v jednom, slavné Guggenheimovo muzeum. Fanoušci Kandinskyho a Pollocka ji mají povinně, ostatní alespoň na doporučení. Přinejmenším se ale pokochejte budovou Franka Lloyd-Wrighta. 

Galerie Soho Contemporary Art situovaná ve stejnojmenné čtvrti, tedy v Soho, zase potěší milovníky současné tvorby a talentovaného Jeana-Michela Basquiata, jehož díla si zde můžete prohlédnout. Galerie stojí nedaleko stanice Grand Street. 

sbírka celosvětového klasického i současného umění, největší galerie v USA

MET Museum 

1000 5th Ave, New York

- 86 Street

ohromující stavba a ještě více ohromující moderní umění

Solomon R. Guggenheim Museum

1071 5th Ave, New York

- 86 Street 

současné umění a velikáni jako Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat nebo Keith Haring

Soho Contemporary Art Museum 

259 Bowery, New York

- stanice Grand Street

KAM NA PROCHÁZKU?

New York je jedna velká procházka – neopakujte naše chyby a dobře si zkontrolujte měřítko na mapě. Z necelých dvou kilometrů se jich totiž rázem může vyklubat pět, jak jsme zjistili. Nekonečným evergreenem Manhattanu je Central Park, který potěší všechny, mladé i staré – koukněte do zoo, půjčte si na půl hodiny mini plachetnici a plachtěte na jednom z jezírek, nebo jen tak seďte na trávě a užívejte si zeleně. K takovému užívání doporučujeme přikusovat hot dog koupený v jednom z přilehlých stánků. 

Pár stanic metrem nad Greenwich Village najdete High Line, bývalou nadzemku, jež nyní slouží jako “tak trochu jiný” park. Zajděte sem navečer a pozorujte západ slunce. 

O Times Square jste jistě slyšeli – nebojte, nepoženeme vás sem mezi všechny ty turisty během dne. Naopak, dojděte si na večeři, posilněte se a vyrazte sem v noci. Lidí tu potkáte minimum a síla několikametrových reklam vás za tmy zasáhne o to víc. 

Nedaleko Times Square je navíc Bryant Park, zelená oáza sevřená ze všech stran mrakodrapy, kam si chodí Newyorčané sníst svůj oběd a trochu si odpočinout. Na rozdíl od Times Square doporučujeme denní návštěvu. 

nejznámější park New Yorku, místo, kde se můžete válet na trávě celý den

Central Park

  • například stanice 81 St – Museum of Natural History 

bývalá, dnes zatravněná nadzemka s cestičkou

High Line

  • například stanice 14 Street / 8 Ave

turistická povinnost plná světelných reklam / kousek zeleně uprostřed betonové masy

Times Square, Manhattan / Bryant Park, od sebe vzdálené asi pět minut chůze

- nejbližší stanice jsou 42 Street - Bryant Park nebo Times Square 42 Street

KAM MÁM ZAJÍT VEČER NA SKLENIČKU?

Záleží na vašich preferencích – my jsme zvolili jazzklub, jehož osazenstvo bylo napůl studentské, napůl světové. Podnik nese jméno Fat Cat a stojí uprostřed Greenwich Village nedaleko stanice West 4 Street. Skvělý newyorský jazz se tu hraje i v neděli večer, pivo stojí okolo čtyř dolarů, což je v tomto městě bezkonkurenční cena, navíc si tu můžete zahrát kromě mnoha deskových her i kulečník, ping pong, fotbálek a jakousi mini verzi curlingu. Zážitek na jedničku! 

V létě je nezbytností dojít si na drink do jednoho z newyorských střešních barů. Spousta zajímavých, cenově přijatelných podniků je v Brooklynu, o tom tedy až příště, ale i na Manhattanu jich pár najdete. Zkuste třeba Gallow Green, tak akorát luxusní bar v Chelsea, kde si můžete dát skvělou večeři (ceny se pohybují okolo 25 dolarů za hlavní chod) a drink s nezapomenutelným výhledem na blyštící se mrakodrapy a High Line. 

jazz, levné pití, studentské prostředí

Fat Cat, 75 Christopher St, New York

  • nejbližší stanice jsou West 4 Street a 14 Street 

střešní bar, skvělé jídlo, výhled na Manhattan

Gallow Green, 542 W 27th St, New York

- nejbližší stanice je 23 Street

KDE NEJLÉPE NAKOUPÍM? 

Velké jablko, jak se New Yorku často přezdívá, je rájem nákupů – možností je tu nepočítaně. Pokud vaše srdce touží po kousku od známých návrhářských domů, projděte si rovnoběžné ulice Madison Avenue a Fifth Avenue na Upper East Side. Narazíte tu třeba na Christiana Loubotina, Chloé, Dolce &’Gabba’a, ale i Abercombie & Fitch, Gap a oficiální čokoládovou prodejnu Lindt. A také na Trump Tower, zlatý mrakodrap současného amerického prezidenta. 

Dáváte-li přednost spíše jedinečnosti, zajděte do Soho. Zaprvé jde o skutečně krásnou čtvrť plnou malých kavárniček a hospůdek, zadruhé tu sídlí mnoho menších obchodů, na které v Evropě nenarazíte. Třeba Saturdays Surf NYC, surfařský obchod spojený s kavárnou s roztomilým dvorkem. Najdete tu i MoMA Design Store, vlajkový obchod Museum of Modern Art (kam se také zajděte podívat). Nakupte si i v Opening Ceremony nebo McNally Jackson Books, výběrovém knihkupectví plném krásných knih. 

známé návrhářské domy a řetězce

Madison Avenue / Fifth Avenue

  • například stanice Lexington Av- 63 Street, zelená linka

menší obchůdky, designová místa a domy s požárními schody

čtvrť Soho

- stanice Prince Street, Spring Street, Broadway-Lafayette Street