Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Bagru – tisk na látky

Vydáno 27. 5. 2019 | Letuška.cz Redakce
Z cestovatelského deníku fotografa a designéra Kryštofa Kříže.

Dobrodružství tisku na látky

Bagru

Tisk na látky je indickou specialitou, dřevotisk se pravděpodobně používá 400 let. Když jsme v Rádžasthánu sami, tiskneme na látky, většinou na organickou bavlnu nebo hedvábí. Samotný proces vyžaduje velkou trpělivost.

Barva rodinného odstínu

Bagru

Bagru je městečko v poušti Rádžasthánu nedaleko Džajpuru. Bagru je proslavené tiskem výhradně přírodními barvami. Hlavními odborníky jsou příslušníci komunity Chhipa. (Chhi – barvit, pa - nechat něco sušit na slunci). Svou tradici i dílny si předávají přes generace a v rodinách se navzájem trénují a zdokonalují v technikách tisku dřevěnými raznicemi i používáním barev. Každá rodina má svůj recept na přírodní barevné tóny, který si střeží.  

Písek a sucho

Bagru

Z Džajpuru vede do Bagru dálnice, která protíná poušť směrem do sousedního Gudžarátu. Jakmile odbočíme z hlavní silnice, ocitáme se v centru tradičního venkova. Děti ve školních uniformách jdou do školy, přes cestu přechází svatební průvod žen v pestrobarevných sárí.

Na návsi visí z domů dlouhé pruhy látek, které se suší na žhavém slunci. Sucho místní trápí, bez vody se toto řemeslo může snadno vytratit. Zatím vodu z velké části zajišťují cisterny.

Muzeum pro uchování tradic

Bagru

Suraj Narayan Titanwala si splnil svůj sen a koncem února otevřel na svém pozemku muzeum dřevotisku, kde ukazuje vzácné exponáty látek, raznice vyrobené před dvěma sty lety. "Muzeum je snahou o zachování umění tradičního tisku v Bagru,” říká Titanwala.

Tiskařské bahno

Bagru

Titanwala mne přivádí do tiskařské dílny Dhabu, tedy dílny, kde se tiskne na látky bahnem. Proces je zcela odlišný. Klečím na zemi u malého stolku. Je zde přítmí a na zemi jsou piliny, všude prach, příjemné chladno, po pravé straně je nádoba s bahnem. Začínám namáčet raznice do bahna a tisknu. Oproti barvě je těžší zde udržet preciznost, bahno je hodně tekuté a z raznic kape dolů. To, co je nyní na látce potištěné bahnem, bude ve výsledku bílé.

Jakmile natisknu kus látky, musím ji posypat dřevěnými pilinami, aby se bahno ustálilo. Oproti normálnímu tisku barvami tak není možné vidět celý tisk vcelku.

Místní obyvatelé odhadují, že v Bagru a jeho okolí je asi 200 tiskáren, které barví metodou pasty z bahna, přírodní gumy a pšeničných vloček. Organické základní barvy jsou z přírodních látek jako tamarind, kamenec, indigo a třeba granátové jablko a další ovoce a zelenina.

Unikátní textilie

Bagru

Jedná se o nejpomalejší a nejkomplikovanější proces tisku na látky, zároveň je tato metoda šetrná k životnímu prostředí.

V dávných dobách byly látky z Bagru součástí věna, byly to vysoce ceněné originály, které rodiny doslova uctívaly. Jedinečnost každého kusu textilie byla dekorací svatebních obřadů, byly vystavovány jako tapisérie v sídlech královských rodů v Rádžasthánu.

Představte si, že výroba jednoho bavlněného přehozu například trvá 26 dní a prochází 15 různými postupy.

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

Obrázková galerie

Bagru
Bagru
Bagru
Bagru