Cestujeme po světě

LÉTÁTE S NÁMI: Jak vypadá zasněžená krajina Finska z ptačí perspektivy?

Vydáno 19. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
Z cestovního deníku designéra a fotografa Kryštofa Kříže.
image

Do Indie létám jednou až dvakrát do roka, někdy přes Amsterdam, Paříž, Mnichov, Frankfurt nebo Dubaj. Přes Helsinki jsem do Indie letěl poprvé z Prahy s maminkou na svoji svatbu v roce 2013 a nyní podruhé již s manželkou a dvouletým synem. Na první pohled se mi zdálo, že cesta na sever do Skandinávie a pak do Asie nedává geograficky příliš smysl, ale časově se jedná o excelentní spoj. 

Pohled na zamrzlá jezera ve Finsku evokoval abstraktní malby a tmavěmodrá se střídala s bílými barvami a jemnými čárami pomyslnou tužkou. Z Prahy do Helsinek jsme si stihli dát akorát kafe a přečíst první kapitolu knihy, vzápětí již seděli u skvělého oběda s výhledem na ranveje, kde při západu slunce odlétali a přilétali převážně bílomodrá letadla.

image

Po obědě nás čekají ještě dvě hodiny na letišti, které je krásnou architektonickou stavbou, která kombinuje břízu a sklo s ocelí. Zajímavostí je dřevěná podlaha v interiéru letiště a příjemné zejména pro cestování s dětmi jsou dětské koutky vybavené mikrovlnkou, toaletou, přebalovacím pultem, malou kuchyňkou a kobercem s hračkami, na terminálu 2 si dokonce děti mohou sklouznout na klouzačce, vyřádit na prolejzačce a k dispozici jsou malé pohodlné kočárky. Příjemné je, že se doslova můžete natáhnout na zem nebo na lavičku v březovém háji, a to hned vedle gatu do Indie. Telefon nebo tablet si nabijete přímo z USB portů na sedačkách nebo sloupcích zelené barvy rozmístěných v pravidelných intervalech.

image
image

Na letišti se dá samozřejmě skvěle najíst v několika mezinárodních restauracích, dát si kávu nebo ovocný salát nebo nakoupit v cenově přátelském supermarketu. Ceny jsou jak ve Finsku, platí se Eurem, internet je k dispozici zdarma. Nám se líbilo, že jsou zde obchody módní designové obchody Marimekko, které jsou pro naši značku Jain&Kříž vděčnou inspirací. Na přestupu se na pasové kontrole příliš dlouho nečeká, celníci se tváří vstřícně a zvesela nás posílají dál.

Letiště v Helsinkách je tak trochu schované a je možná pro někoho velkou neznámou, ale mohu vřele doporučit, i když někdy časy na přestup jsou celkem dlouhé. Ostatně do města se dá dostat za 40 minut přímým vlakem. V době našeho přestupu jsme to nevyužili, protože venku byly třeskuté mrazy. Nyní na jaře nebo později v létě zejména za dlouhých bílých nocí to může být krásný zážitek a možnost, jak si před dlouhým letem do Asie protáhnout nohy.

image

Letiště v Helsinkách bylo původně postavené pro Olympijské hry 1952, takže zde přistával Emil Zátopek a odlétal se zlatou medailí na krku zpět do Prahy. V roce 2017 bylo letiště vyhlášeno Travellink nejlepším letištěm světa.

Kryštof Kříž, fotograf, designér a spolumajitel studia a obchodu Jain&Kříž

image
 
image