Cestujeme po světě

Lidé z 10 zemí promluvili o turistech: Co jim na nich vadí a čemu by se měli vyhnout?

Vydáno 20. 9. 2017 | Letuška.cz Redakce

Navštěvovat cizí země je bezesporu zábava. Jiná kultura, jiné vůně, odlišní lidé. Přemýšleli jste ale někdy, jak se k turistům staví místní - a co jim třeba vadí? Na jednom z vláken na stránce Quora odpovídali lidé na otázku “Kterou věc, již dělají turisti ve vaší zemi, byste označili za nejotravnější”? Odpovědí přišlo nemálo a my vám, jen pro představu, přinášíme některé z nich.

DÁNSKO: Turisté se pletou pod kola.

Andreas z Dánska má jasno: turisté ignorují jednoduchý systém silnic, chodníků a cyklostezek. “Každé léto je Kodaň zaplavená turisty, kteří si nevšímají jemných rozdílů mezi chodníkem a stezkami určenými striktně pro kola - takže se promenádují se svými zavazadly po cyklostezce, fotí si ulice a věčně se zastavují,” napsal na Quoru. Dodal ještě, že když si turisté půjčují kola, která nemají zvonek, je to ještě mnohem horší.

INDIE: Turisté jezdí hledat svůj vnitřní klid na špatná místa.

“Jóga se v Indii stala normálním byznysem. Guru, kteří zde vedou kurzy jógy i meditace pro turisty ze Západu, jsou falešní a nemají dostatečné vzdělání,” tvrdí na Quoře Siddharth. Podle něj je hloupé jet do Indie hledat svůj duševní klid a skončit na lekcích těchto legračních, na peníze orientovaných guru, kteří své žáky učí úplné nesmysly.

ITÁLIE: Turisté nedodržují pravidla.

Gianmarco se nejvíce rozčiluje nad návštěvníky, kteří jsou přesvědčeni, že je Itálie rozkošná země bez pravidel a zákonů, a oni si proto mohou dělat, co chtějí. “Něco vám povím: rozhodně nemůžete. Nemůžete se koupat ve fontáně di Trevi, nesmíte močit na ulicích uprostřed noci. Nemůžete ani šplhat po sochách, které zkrášlují naše historická centra, protože je vytvořili géniové jako Bernini, Michelangelo nebo Canova. Tak mějte trochu respektu, sakra,” rozohnil se. Nemůže se také dívat na cizince, kteří si objednávají nepůvodní jídla jako pizzu hawai, fettucine alfredo nebo špagety s masouvými koulemi.

INDONÉSIE: Turisté žebrají na ulicích, aby měli peníze na dovolenou.

Říká se tomu beg-packing - cizinci jedou na lowcost cestu do Indonésie, a aby mohli pokračovat v cestě, žebrají na ulicích nebo buskují. “Pokud tohle není otravné, tak už nevím, co by mohlo být,” píše Nariswari. “Bohatě stačí, že turisti jezdí na prohlídku do slumů a fotí si žebráky, ale když se k nim připojí, aby si mohli zaplatit zbytek dovolené, to už je prostě příliš.”

NĚMECKO: Turisté si fotí selfies u památníků obětem holocaustu.

Sarah z Berlína má jasno. Nedokáže vystát turisty, kteří si fotí fotky u památníků obětem koncentračních táborů nebo obětem hitlerovského režimu vůbec. Podle ní je vůbec nejhorší, když se tito lidé začnou snažit o napodobení Hitlera, vtipné pózy nebo ukazování vítězného véčka.

THAJSKO: Turisté se fotí s tygry.

“Fakt, že se někdo fotí se zdrogovaným zvířetem, aby získal na sociálních sítích nějakou formu uznání, je skutečně politováníhodný, ačkoli se zpočátku takové chování může zdát jako neškodné,” píše Belle z Bangkoku. Zneužívání zvířat z divoké přírody jako turistickou atrakci je podle ní do nebe volající a podávání medikamentů zvířatům pak vyloženě barbarské.

NORSKO: Turisté jsou neopatrní a lezou za bezpečnostní ohraničení ledovců.

Nora Arveho nejvíce rozohní turisté, kteří nedbají bezpečnostních plotů na ledovcích a jiných nebezpečných místech. “Většina lidí ví, že například divoké řeky bývají skutečně nebezpečné. Nějakým způsobem se ale stalo, že u norských přírodních fenoménů si stupně nebezpečí nikdo nevšímá, ačkoli právě ono ohraničení obvykle vypovídá o tom, že si v takových místech s přírodou neradno zahrávat,” míní Arve. Plyne z toho ponaučení: budete-li se pohybovat po ledovci v Norsku (a kdekoli jinde), jen jedna strana plotu je pro vás ta pravá. Pro klid váš i vašich blízkých. 

VELKÁ BRITÁNIE: Turisté jsou v metru příliš hluční.

Tato stížnost možná plyne čistě z britské nátury, Simon z Anglie ale nemůže vystát hlučné turisty v metru, především během špičky. “Nejezdíme metrem pro zábavu, obvykle ani nemáme jinou možnost… Navíc jsme všichni unavení, a protože jsme Britové, polovina z nás si léčí kocovinu z předchozího dne. A vůbec, celkově nemáme rádi, když někdo mluví moc nahlas, takže - snažně prosím - ztište se.”

AUSTRÁLIE: Turisté jezdí po špatné straně silnice.

“V Austrálii jezdíme na LEVÉ straně. Všichni víme, že většina světa jezdí vpravo, ale tady to máme takhle,” přisadila si Elle. Nejednou se prý dostala do nebezpečné situace, když si turista, který neumí jezdit vlevo, sedl za volant. Australanka Reece plně souhlasí. Nejhorší jsou podle ní ale ti, co si ještě stěžují. “Slyšela jsem to už tolikrát: ‘Vy Australani jezdíte po špatné straně silnice!’. A víte co? My ne, to vy!”

INDIE: Turisté si fotí bídu ve slumech.

Fascinace chudobou je něco, co nedokáže pochopit Angad z Indie. Chodit bez pozvání do slumů s velkými fotoaparáty je podle něj vysoce urážlivé. “Není to zoo, nemůžete se toulat slumem a čekat na perfektní snímek chudých lidí nebo fotit bez dovolení děti. Jsou to opravdové domovy skutečných lidí, kteří zde žijí své každodenní životy.”

BRAZÍLIE: Turisté jezdí na prohlídky do brazilských favelas.

Brazilci jsou znechucení a zmatení z turistů, kteří si platí prohlídky mafiánských čtvrtí známých jako favelas. To alespoň tvrdí Anna z Brazílie. “Nemůžu ani vyjádřit, jak moc otravné je vidět vojenské jeepy s usmívajícími se turisty na palubě křižovat město a zajíždět do jeho nejnebezpečnějších částí. Jako kdyby to bylo nějaké vzrůšo, podívat se do válečné zóny, vyfotit si vše, co v ní žije, a pak se spokojeně vrátit do hotelového rezortu k předražené caipirinhě,” napsala na Quoru.