Cestujeme po světě

Postřehy cestovatelky – Jak se v dnešní době připravit na cestu do zahraničí

Vydáno 16. 2. 2021 | Lokočová Linda
Pocity cestovatelky Lindy Lokočové.

Toulavé boty

Postřehy cestovatelky

Cestování se v posledních letech stalo velmi dostupnou záležitostí. V podstatě každý, kdo má jen trochu toulavé boty, se mohl sebrat a vyrazit poznávat svět. Cizí kultury, netradiční zvyky, lokální gastronomie, ale třeba i podnebí, množství slunečního světla či rozlišná vlhkost vzduchu mě lákají již od dětství. Ráda cesty plánuji, ale ještě raději se nechám zlákat momentální nabídkou, kdy mám třeba jen hodinu na rozhodnutí a 24 hodin na zabalení kufru, než vyrazím na letiště.

Nové pohledy

Postřehy cestovatelky

Jenomže dnešní doba moji vášeň celkem komplikuje. Dění posledních deseti měsíců otevřelo úplně nové pohledy na cestování. Například webová stránka Ministerstva zahraničních věcí ČR zaujala své trvalé místo mezi otevřenými záložkami, které denně používám. Pravidelně kontroluji, jaká je situace v zemích, kam bych chtěla vyrazit, jaké jsou podmínky pro vstup a jaké pro návrat zpět do vlasti. Nyní se nerozhoduji podle toho, kam se chci již déle podívat, ale podle toho, kam mohu oficiálně vycestovat. 

Letenky vyhledávám na stránkách mých oblíbených dopravců a porovnávám je s výsledky na Letušce. Nejednou se mi stalo, že letenky přes Letušku byly levnější než přímo od dopravce. Proto vždy vše kontroluji a hledám ten nejvýhodnější spoj. A proč nejvýhodnější? Protože ten nejlevnější není vždy nejlepší. Porovnávám komfort na palubě letadla, doba letu, čas na přestup, váhové limity zavazadel a další. Chci za své peníze vyvážené řešení svých cest.

Dobrá rada

Postřehy cestovatelky

Mezi klíčové výhody nákupu letenek přes Letušku patří tzv. přítel na telefonu (e-mailu). Když mi dopravce koncem léta zrušil let, dostala jsem informace, že je lepší si vzít voucher a využít kredit za letenku na nákup další, než čekat na hotové peníze. Proto jsem místo do Frankfurtu nad Mohanem vyrazila do Říma, kam letenky v požadovaném termínu byly k dispozici. Přestože jsem zatím měla velké štěstí a moje lety, které jsem koupila u zahraničních leteckých společností, proběhly tak, jak měly, mnoho lidí takové štěstí nemělo a jejich lety byly hromadně rušeny jeden za druhým. Od přátel vím, že získávaní informací, vymáhání kreditu či peněz zpět je u zahraničních dopravců na dlouhé lokty a často to bez znalosti anglického jazyka jde velmi ztuha. Když nastanou komplikace, tak se teprve ukáže, kde je výhoda nákupu letenky přes prostředníka. Letuška s dopravcem řeší vše sama a mě to stojí jen ten servisní poplatek. Veškerá komunikace, upomínání a vymáhání padají na bedra české společnosti, která to pro mě zařídí. Já si jen musím počkat, až to proběhne.

Mezi další faktory, proč nakoupit letenky od Letušky, patří získání informací. Letenkáři se denně pohybují v podmínkách dopravců v oblasti PCR testu, jeho nutného stáří, možnosti přestupu – opuštění letiště v tranzitní zemi a podobně. Jsou schopni mě upozornit, že když si třeba koupím letenku na Zanzibar s KLM, tak přestože cílová země PCR test nevyžaduje, je potřeba ho mít při přestupu v Amsterdamu, v každém směru cesty. Navíc, jednotlivé státy svá pravidla nepravidelně mění, proto osobně vyčkávám do poslední chvíle, než si letenku koupím.