Cestujeme po světě

Top 10 faktů o Rumunsku: hřbitov, knihy a nejkrásnější silnice

Vydáno 10. 5. 2020 | Letuška.cz Redakce
Ve středu 10. 5. slaví Rumunsko Den nezávislosti, a my jsme se proto rozhodli představit vám Drákulovu zemi ve světle všech jeho nej. Věděli jste, že zde sídlí jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě?

Palác Parlamentu v Bukurešti je největší vládní budovou na světě

Palác nechal vystavět bývalý rumunský diktátor Nicolae Ceausescu - jedná se o největší, nejtěžší a také nejdražší úřední budovu. Stavba byla dokončena sedm let po Ceausescuově smrti v roce 1997. Je 240 metrů dlouhá, 270 metrů široká, 87 metrů vysoká a stála neuvěřitelné 3 miliardy euro. Na jejím vzniku se podílelo přes 100 tisíc lidí a říká se, že z nich stovky na stabě zahynuly. Budova má osm pater a protiatomový bunkr, který je propojen s jinou 20 kilometrů vzdálenou vládní budovou. 

Milujete knížky? Navštivte bukurešťský Cărturești Carusel

Více než deset tisíc knih, pět tisíc hudebních alb a DVD a bistro ve vrchním patře. Knihkupectví Cărturești Carusel je právem považováno za jedno z nejkrásnějších z celého světa. Sídlí v historické budově z 19.století, jež prošla rozsáhlou rekonstrukcí - pětiletá práce byla ukončena v roce 2015, kdy se prostor otevřel veřejnosti, milovníkům knih především. 

V Rumunsku žije největší populace medvědů hnědých v Evropě

V roce 2014 jich po horách běhalo přes 6 tisíc. A stát se snaží, aby jejich počet i nadále vzrůstal. Proto na konci loňského roku vláda zakázala lov medvědů hnědých, vlků, rysů a dalších šelem. Pytláci totiž své “trofeje” prodávali i za 10 000 euro a jen během loňského roku bylo v rumunských lesích zabito více než 1500 velkých savců. 

Veselý hřbitov? Jeden takový stojí ve vesnici Săpânța

Neobvyklý způsob, jak uctít zemřelé, navrhl v roce 1940 místní řezbář Stan Ioan Pătraș. Jeho Veselý hřbitov září barvami a každý kříž, jenž slouží jako náhrobní kámen, nese krátkou báseň ze života zesnulé osoby. A nemyslete si, nejde ani tak o smuteční epitafy, jako spíše o satirické básničky - v jedné z nich například píše zeť své tchýni, aby se už nevracela na pozemský svět, přičemž slibuje, že se bude chovat slušně. Na každém z barevných křížů je navíc vyobrazen zesnulý ve své nejtypičtější podobě, třeba v kroji u koní nebo na louce s kosou. 

Do seznamu světového dědictví UNESCO bylo zařazeno 7 rumunských památek

Patří mezi ně například tajemné dácké pevnosti v Orăștijských horách nebo dřevěné kostely v oblasti Maramureš. 

V Rumunsku se tyčí i největší skalní socha na světě 

Rumunská odpověď na slavnější americký památník Mount Rushmore. Zrození kamenného portrétu největšího dáckého krále Decebala trvalo 10 let. Nyní se tyčí nad řekou Danube nedaleko městečka Orsova a je vskutku monumentální - králova hlava měří 40 metrů!

Muzeum zlata? Jedině v městečku Brad

V Evropě nenajdete jiné muzeum, které by soustředilo tolik zlata na jednom místě. Galerie totiž představuje přes 2000 kusů vzácného kovu z celého světa. Hlavní atrakcí muzea je lokální zlato, které je vystavováno přesně tak, jak ho zlatokopové našli v rumunských dolech. Takové kousky jsou natolik unikátní, že se jejich cena ani neváže na gramáž - jedna střepinka zlata o hmotnosti necelého gramu byla oceněna na 3 miliony euro. 

Rumuni jsou pijani. Ve světě se umístili na pátém místě

Průměrný Rumun vypije 14,4 litru čistého alkoholu ročně. Rumunsko předstihli už jen další východoevropské země - Rusko, Moldavsko, Bělorusko a Litva. Tak na zdraví!

Rumunská oblast Transylvánie je domovem hraběte Drákuly

Slavný příběh Brama Stokera o krvežíznivém hraběti Drákulovi je zčásti zasazen do rumunského prostředí - na hrad Bran ležící na historické hranici mezi Valašskem a Transylvánií. Inspirací pro vytvoření Drákuly byl Stokerovi valašský kníže Vlad III. Dracula, jenž se proslavil svou neobvyklou krutostí, v oblibě měl třeba napichování nepohodlných lidí na kůl. Podle moderních výzkumů ale spisovatel moc o životě skutečného knížete nevěděl, proto je podobnost upíra Drákuly a Vlada III. mizivá. 

Transfagaran? Podle pořadu Top Gear nejkrásnější silnice na světě

Původně strategická cesta rychlého úniku před sovětskými vojsky, o několik desítek let později výjimečná silnice s jedinečnou scenérií. Jeremy Clarkson ji dokonce ohodnotil jako vůbec nejkrásnější na světě. Během cesty narazíte na viadukty, tunely, mosty a neopakovatelné výhledy na Jižní Karpaty. Zkuste se tudy projet při západu slunce.