Cestujeme po světě

Top 10 faktů o Rumunsku: hřbitov, knihy a nejkrásnější silnice

Vydáno 15. 5. 2017 | Letuška.cz Redakce

Vítejte v Rumunsku 

Ve středu 10.5. slavilo Rumunsko Den nezávislosti, a my jsme se proto rozhodli představit vám Drákulovu zemi ve světle všech jeho nej. Věděli jste, že zde sídlí jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě? 

Palác Parlamentu v Bukurešti je největší vládní budovou na světě

Palác nechal vystavět bývalý rumunský diktátor Nicolae Ceausescu - jedná se o největší, nejtěžší a také nejdražší úřední budovu. Stavba byla dokončena sedm let po Ceausescuově smrti v roce 1997. Je 240 metrů dlouhá, 270 metrů široká, 87 metrů vysoká a stála neuvěřitelné 3 miliardy euro. Na jejím vzniku se podílelo přes 100 tisíc lidí a říká se, že z nich stovky na stabě zahynuly. Budova má osm pater a protiatomový bunkr, který je propojen s jinou 20 kilometrů vzdálenou vládní budovou. 

Milujete knížky? Navštivte bukurešťský Cărturești Carusel

Více než deset tisíc knih, pět tisíc hudebních alb a DVD a bistro ve vrchním patře. Knihkupectví Cărturești Carusel je právem považováno za jedno z nejkrásnějších z celého světa. Sídlí v historické budově z 19.století, jež prošla rozsáhlou rekonstrukcí - pětiletá práce byla ukončena v roce 2015, kdy se prostor otevřel veřejnosti, milovníkům knih především. 

V Rumunsku žije největší populace medvědů hnědých v Evropě

V roce 2014 jich po horách běhalo přes 6 tisíc. A stát se snaží, aby jejich počet i nadále vzrůstal. Proto na konci loňského roku vláda zakázala lov medvědů hnědých, vlků, rysů a dalších šelem. Pytláci totiž své “trofeje” prodávali i za 10 000 euro a jen během loňského roku bylo v rumunských lesích zabito více než 1500 velkých savců. 

Veselý hřbitov? Jeden takový stojí ve vesnici Săpânța

Neobvyklý způsob, jak uctít zemřelé, navrhl v roce 1940 místní řezbář Stan Ioan Pătraș. Jeho Veselý hřbitov září barvami a každý kříž, jenž slouží jako náhrobní kámen, nese krátkou báseň ze života zesnulé osoby. A nemyslete si, nejde ani tak o smuteční epitafy, jako spíše o satirické básničky - v jedné z nich například píše zeť své tchýni, aby se už nevracela na pozemský svět, přičemž slibuje, že se bude chovat slušně. Na každém z barevných křížů je navíc vyobrazen zesnulý ve své nejtypičtější podobě, třeba v kroji u koní nebo na louce s kosou. 

Do seznamu světového dědictví UNESCO bylo zařazeno 7 rumunských památek

Patří mezi ně například taj