Cestujeme po světě

Vietnamský speciál: místa, která musíte vidět #1

Vydáno 12. 4. 2018 | Letuška.cz Redakce
image
 

Na konci zimy jsme se vypravili do Vietnamu, země lotusového květu a skvělého jídla. Vietnam jsme projeli ze severu na jih, viděli plno klasických taháků a prošli zašité vesničky, kam noha turisty mnohokrát nevkročila. O obecných doporučeních “co ve Vietnamu ano, a co ne” jste se mohli dočíst tady. Kam ale konkrétně vyrazit, abyste poznali skutečnou duši země, ochutnali to nejlepší jídlo a vykoupali se na nejhezčí pláži? 

image

HA GIANG

hory

Zapomeňte na turistickou Sa Pu a dojeďte na úplný sever k hranicím s Čínou do města Ha Giang. Cesta je to sice předlouhá, ale odměna sladká – v Ha Giangu, kde ještě nejsou zvyklí na velký nápor turistů, vás překvapí uctivost místních, s nimiž se domluvíte jedině “rukama, nohama”. To nejlepší na vás ale čeká po výjezdu za město. To leží v sevření zelených hor, rýžových teras a malých vesniček, kde žijí Hmongové, etnická menšina obývající hornaté oblasti Vietnamu, Laosu a Thajska. 

Právě v hagiangské provincii uvidíte to nejlepší ze severního Vietnamu, aniž byste se museli prodírat davy turistů a platit přemrštěné částky za půjčení motorky, ubytování nebo i jídlo. Přímo na hlavní ulici, která vede na malé tržiště, třeba narazíte na podnik, kde prodávají knedlíčky dim sum plněné vepřovým skoro za hubičku. Za obrovitánskou porci knedlíčků, jednoho pařeného knedlíku, místního smaženého pečiva, vajíčka na asijský způsob a kelímek mandlového mléka jsme dali 30 korun. Ano, slovy třicet! 

Cesta do Ha Giangu má smysl ve chvíli, kdy jste alespoň trochu zdatní v jízdě na motorce. Z města se totiž vyjíždí na takzvanou Ha Giang Loop – přes 300 kilometrů dlouhou trasu, během níž uvidíte buvoly, zelené hory v mystickém oparu a ochutnáte tradiční jídlo. S trochou štěstí vás u sebe místní ubytují za symbolické peníze a, ačkoliv bude jazyková bariéra skoro nepřekonatelná, rukama nohama se domluvíte a nakonec ještě dostanete sklenku rýžového vína darem. 

image

MY SON

hinduistické chrámové město

Zhruba ve středu země leží nedaleko turistických center Hoi An a Da Nang chrámové město My Son. Hinduistický komplex sice za vietnamské války rozbombardovali Američané, protože šlo o pozice úkrytu Viet Congu, stále je však na co koukat a s průvodcem jde o velkou procházku do dávné historie. 

Jedná se o oblíbenou turistickou atrakci, nepředstavujte si tedy, že atmosféru posvátných chrámů načerpáte hezky o samotě. Místní průvodci jsou také často tak žoviální, až to vlastně není vtipné, ale i přes to všechno je komplex turistickou povinností, která cestovateli vysvětlí část vietnamské historie. Nakonec – být pár hodin na skutečně čerstvém vzduchu s přesahem nahlédnutí do historie je vždycky win-win. 

image

MUI NE

písečné duny, rybářská zátoka, surfování

Vietnamská oblast, kde si z nepřeberného množství aktivit vybere opravdu každý. Chcete se projíždět na čtyřkolkách během východu Slunce po písečných dunách? Procházet se bosky potokem Fairy Stream a obdivovat pestrobarevné skály? Pozorovat místní rybáře, jak v pitoreskní zátoce loví na kulatých loďkách mořské plody? Užít si nebývale silného větru a zdolat pár vln na surfu nebo kiteboardu? Výběžek Mui Ne je ke všem vyjmenovaným radostem (a mnoha dalším) vyloženě stvořený. 

Na rozdíl od klasicky turistických rezortů, které potkáte třeba v oblasti Nha Trang nebo na ostrově Phu Quoc tu navíc stojí uvolněná centra,