Co se děje ve světě

Rok 2018 v evropských galeriích: Picasso v Londýně, Frida Kahlo v Budapešti a další tipy

Vydáno 16. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Jaro se blíží raketovou rychlostí, a než vysedávat doma za oknem a čekat na léto, ideální je vyletět někam na výlet a dlouhou chvíli si zkrátit poznáváním nových míst a kultury. Nebo už popáté letět do Paříže, protože je to prostě láska. Ať už máte jakékoli plány, dali jsme dohromady malý přehled toho nejzajímavějšího z programu evropských galerií v nadcházejících měsících. Galerie jako Louvre nebo Tate připravily (jako již tradičně) prvotřídní výstavy, na paty jim ale šlapou i muzea umění jako Guggenheim Bilbao ve Španělsku nebo moderní centrum Louisana Museum of Modern Art nedaleko Kodaně. Je jen na vás, která země vás nakonec zláká nejvíc - nechte se inspirovat.

FRIDA KAHLO V NÁRODNÍ GALERII V BUDAPEŠTI

6.července - 18.listopadu 2018

Více než 30 děl slavné mexické umělkyně představí maďarská Národní galerie. Kromě známých autoportrétů si budou moci návštěvníci prohlédnout i ranou tvorbu plus některé kresby a fotografie.  Spoustu vzácných obrazů získala maďarská vlajková loď umění na dobu výstavy jako výpůjčku od mexické galerie Museo Dolores Olmedo. 

PICASSO 1932 V TATE MODERN V LONDÝNĚ

do 9.září 2018

Kurátoři londýnského Tate Modern servírují více jak sto obrazů Pabla Picassa v první ucelené výstavě této vyhlášené galerie. Je o ni tak velký zájem, že si její návštěvu musíte rezervovat dopředu. Exhibice představuje Picassův “rok zázraků”, tedy ročník 1932 měsíc po měsíci. K vidění zde bude obraz Dívka před zrcadlem, která obvykle visí na zdech newoyrského Muzea moderního umění, a dílo Sen, které se ve Velké Británii objeví vůbec poprvé. 

DELACROIX V LOUVRU V PAŘÍŽI 

29.března -23.července 2018

První retrospektivní výstava malíře Eugéna Delacroixe od roku 1963. Pařížská přední galerie dala dohromady jeho 180 děl, čímž představuje jakousi výkladní skříň francouzského romantismu. Návštěvníci tu uvidí Delacroixovy majstrštyky jako Svoboda vede lid na barikády, Vraždění na Chiu nebo Alžírské ženy. Louvre sáhl nejen do vlastních zásob, s velkolepou výstavou mu pomohly i galerie z Londýna, New Yorku a Kanady. 

ALBERTO GIACOMETTI V GUGGENHEIMU V BILBAU

19.října 2018 - 24.února 2019

Pokud jste náhodou prošvihli retrospektivu švýcarského nejvýraznějšího umělce všech dob v newyorském Guggenheimu nebo londýnském Tate Modern, zamiřte do galerie Guggenheim v Bilbau na severovýchodě Španělska. Výstava velikána Alberta Giacomett