Co se děje ve světě

Rok 2018 v evropských galeriích: Picasso v Londýně, Frida Kahlo v Budapešti a další tipy

Vydáno 16. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Jaro se blíží raketovou rychlostí, a než vysedávat doma za oknem a čekat na léto, ideální je vyletět někam na výlet a dlouhou chvíli si zkrátit poznáváním nových míst a kultury. Nebo už popáté letět do Paříže, protože je to prostě láska. Ať už máte jakékoli plány, dali jsme dohromady malý přehled toho nejzajímavějšího z programu evropských galerií v nadcházejících měsících. Galerie jako Louvre nebo Tate připravily (jako již tradičně) prvotřídní výstavy, na paty jim ale šlapou i muzea umění jako Guggenheim Bilbao ve Španělsku nebo moderní centrum Louisana Museum of Modern Art nedaleko Kodaně. Je jen na vás, která země vás nakonec zláká nejvíc - nechte se inspirovat.

FRIDA KAHLO V NÁRODNÍ GALERII V BUDAPEŠTI

6.července - 18.listopadu 2018

Více než 30 děl slavné mexické umělkyně představí maďarská Národní galerie. Kromě známých autoportrétů si budou moci návštěvníci prohlédnout i ranou tvorbu plus některé kresby a fotografie.  Spoustu vzácných obrazů získala maďarská vlajková loď umění na dobu výstavy jako výpůjčku od mexické galerie Museo Dolores Olmedo. 

PICASSO 1932 V TATE MODERN V LONDÝNĚ

do 9.září 2018

Kurátoři londýnského Tate Modern servírují více jak sto obrazů Pabla Picassa v první ucelené výstavě této vyhlášené galerie. Je o ni tak velký zájem, že si její návštěvu musíte rezervovat dopředu. Exhibice představuje Picassův “rok zázraků”, tedy ročník 1932 měsíc po měsíci. K vidění zde bude obraz Dívka před zrcadlem, která obvykle visí na zdech newoyrského Muzea moderního umění, a dílo Sen, které se ve Velké Británii objeví vůbec poprvé. 

DELACROIX V LOUVRU V PAŘÍŽI 

29.března -23.července 2018

První retrospektivní výstava malíře Eugéna Delacroixe od roku 1963. Pařížská přední galerie dala dohromady jeho 180 děl, čímž představuje jakousi výkladní skříň francouzského romantismu. Návštěvníci tu uvidí Delacroixovy majstrštyky jako Svoboda vede lid na barikády, Vraždění na Chiu nebo Alžírské ženy. Louvre sáhl nejen do vlastních zásob, s velkolepou výstavou mu pomohly i galerie z Londýna, New Yorku a Kanady. 

ALBERTO GIACOMETTI V GUGGENHEIMU V BILBAU

19.října 2018 - 24.února 2019

Pokud jste náhodou prošvihli retrospektivu švýcarského nejvýraznějšího umělce všech dob v newyorském Guggenheimu nebo londýnském Tate Modern, zamiřte do galerie Guggenheim v Bilbau na severovýchodě Španělska. Výstava velikána Alberta Giacomettiho, jehož filozof Jean-Paul Sartre nazval “dokonalým existenciálním umělcem, mapuje jeho kubistické a surrealistické počátky až do vrcholné tvorby v polovině šedesátých let - od soch až po malby. Navíc je budova bilbajské galerie uměleckým dílem sama o sobě. Za jejím podobou stojí kanadsko-americký architekt Frank Gerry, jenž má na svědomí i pražský Tančící dům.

ANDY WARHOL V MUNCHOVĚ MUZEU V OSLU

26.května - 26.srpna 2018

Norský malíř a grafik Edvard Munch byl jedním z nejoblíbenějších umělců legendárního Andyho Warhola, Munchovo muzeum v Oslu proto navštívil v roce 1983. Galerie se rozhodla mu náklonnost vrátit a uspořádala výstavu Andy Warhol - After Munch, jež předvádí Warholovy skicy, malby, kresby a další díla inspirovaná právě norským malířem. Protože měl americký pop-artový umělec z hlediska využití prostředků k tvorbě široký záběr, výstava obsahuje i jeho film Kiss z roku 1963. 

DADA IS DADA V BILDMUSEET V UMEÅ

do 20.května 2018

Ačkoliv se čas do konce umeåské dada výstavy krátí, stále máte dostatek času se na sever Švédska dostat. Čeká na vás pořádná nadílka - malby, koláže, objekty, zvukové nahrávky i filmy vytvořené tucty dadaistů včetně Marcela Duchampa a Mana Raye. Galerie Bildmuseet neopomněla ani ženskou část uměleckého hnutí vzniklého během první světové války. Představí umělkyně Soniu Delaunay, Sophii Taeuber-Arp i Beatrice Wood. 

REMBRANDT VE SKOTSKÉ NÁRODNÍ GALERII V EDINBURKU

7.července - 10.října 2018

Obsáhlá výstava Rembrandt: Britain’s Discovery of the Master mapuje spojení nizozemského mistra s Velkou Británií - zejména pak jeho vrcholnou tvorbu na konci 18.století. Národní galerie Skotska dala dohromady Rembrandtovy obrazy ze všech koutů Velké Británie - Londýna, Liverpoolu a dalších měst - i ze zahraničí. Jako bonus jsou zde k vidění i obrazy tvůrců, kteří se barokním malířem inspirovali, například díla Williama Hogartha a Franka Auerbacha.