Jídlo ve světě

Foodie šílenství: pět měst, která by neměl vynechat žádný milovník jídla

Vydáno 16. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Cestovat se dá různě. Proniknout do tajů cizí země můžete skrze přírodu, procházky městem nebo se celým výletem jednoduše projíst a okusit tak všechny chutě tamní kuchyně. Ačkoli je samozřejmě ideální vyvážený mix všech zmíněných možností, některé země a města vyžadují zvýšenou pozornost právě na foodie poli. O Itálii a její pizze už slyšel každý, Thajsko a kari na všechny možné způsoby už je dávno za zenitem. Kam tedy vyrazit? Vybrali jsme pro vás města, která momentálně ohromují svět svými kulinářskými specialitami. 

SAN SEBASTIAN, ŠPANĚLSKO

pro milovníky středomořské kuchyně

Empanadillas, paella, mořské plody. Vášnivé Španělsko je domovem bezpočtu vůní a chutí, které stojí za poznání. Vy byste ale měli zaměřit svůj zrak především na tapas - ty se totiž díky inovativnímu pojetí místních šéfkuchařů proměnily v miniaturní nebe na každém jednom talířku. San Sebastian se pyšní rovnou třemi restauracemi oceněnými třemi michelinskými hvězdami a vy můžete zamířit třeba do Arzak, kde na vás čeká degustační menu za závratných pět tisíc korun. Ale nebojte, španěský tapas zážitek pořídíte i za zlomek této ceny - zajděte do rodinného podniku Bar Txepetxa, kde každé pinxto vyjde na 30-50 korun a ančovičky tu ochutnáte snad na všechny možné způsoby. 

 

NEW YORK, USA

pro jedlíky

 Americká obsese dělat všechno větší, lepší a pompéznější v kombinaci s newyorským multikulti životem udělala z Velkého jablka jedno z nejvýraznějších míst pro milovníky jídla na světě. Pokud ale chcete město poznat od základu, měli byste jít po mnohem nenápadnějších chutích, než jsou lobster rolls a bao buns dovedené k dokonalosti. Co takhle dát šanci plátku křupavé pizzy za dva dolary z tradičního stánku Joe’s, který najdete nejen v Greenwich Village, ale i ve Williamsburgu a na East 14th Street? Kdyby se vám chtělo si k pizze civilizovaně sednout, vyzkoušejte restauraci John’s of Bleeker Street ve čtvrti Soho, kde vám cheese pie (klasickou margheritu) přinesou za 13 dolarů. Opravdový, nefalšovaný hot dog dostanete u pláže na Coney Islandu ve stánku Nathan’s, pořádný steak s hranolkami (existuje něco američtějšího?) zase ve steakhousu Peter Luger. 

KODAŇ, DÁNSKO

pro experimentátory

Ryby a mořské plody, o nichž jste nikdy neslyšeli, divoké rostliny a nejlepší kváskový chléb vašeho života - v Dánsku se inovací nebojí, což platí dvojnásobně i u jídla. Pionýrem nové severské vlny je šéfkuchař René Redzepi a jeho michelinská restaurace Noma, kde s každým ročním obdobím nabízejí jiné menu - právě podle toho, jaké suroviny jsou zrovna k mání. Restaurace prošla renovací a po jejím znovuotevření je téměř nemožné zde dostat stůl - navíc na menu za skoro sedm a půl tisíce korun aby si vzal člověk hypotéku. Vyzkoušejte proto Restaurant 100, kde se geniální Redzepi také angažuje. Ochutnejte tu glazovaný vepřový pupek nebo hránáče (což je ryba) v česnekové omáčce. Otevřený sendvič s jablečným sleďem, žloutky, kapary a cibulí si objednejte v Almanak, podniku, který sídlí ve slavném přístavu Nyhavn v samotném centru města. 

HONK KONG, ČÍNA

pro lowbudgetové cestovatele

Ačkoliv Honk Kong dokáže být jednou z nejdražších destinací na světě, i nízkorozpočtoví turisté si tu přijdou na své. Konkrétně nejen na nespočet variací smažených i vařených knedlíčků dim sum a rybích kuliček na kari, k nimž si každý, kdo je ochutná, vytvoří velmi specifický vztah, ale i křupavou husu nebo žluťoučké dortíky se žloutkovou náplní. I když jde o samé speciality, víte-li, kam jít, nenecháte v Honk Kongu majlant. Například michelinský (!) podnik Yat Lok na Stanley Street nabízí pečenou husu s tou nejkřupavější kůží za nějakých sto dvacet korun. A co teprve knedlíčky z dalšího michelinského svatostánku, bistra Tim Ho Wan. Pravděpodobně si budete muset vystát dlouhou frontu, ale nálož dim sum s grilovaným vepřovým, krevetkami nebo slaný koláč lo bak go za to rozhodně stojí. 

DŽAJPUR, INDIE

pro chilli nadšence

Přehlídka grilování, chilli koření a indické historie. Rádžputi, válečnická aristokracie, jež severozápadní Indii ovládal, se totiž ve volných chvílích bavili loveckými výpravami a obliba barbecue a grilování se tu udržela dodnes - ulicemi Džajpuru stále voní pečené maso a exotické koření. Ochutnejte tu radžastánské kari s kozím masem laal maas, které pálí asi tolik, jako byste si do pusy strčili menší ohniště, ale naštěstí k němu Indové podávají i jogurt a typické opečené placky, které z tohoto pekelného pokrmu udělají celkem příjemný zážitek. Objednejte si ho třeba v restauraci Handi!