Praktické informace

Cestování s dětmi: co vás během cesty čeká?

Vydáno 13. 2. 2023 | Letuška.cz Redakce
Letuška radí, jak se připravit na cestování s dětmi.

Cestujeme s dětmi

Dítě na cestách

Cestování je radost. Jak ale udělat radost sobě i svým malým ratolestem během několikahodinového letu? Myslete na pas, klidně si vezměte kočárek a hlavně – komunikujte. Především s palubním personálem, který vám dovede ulehčit spoustu náročných momentů. Čtěte náš základní průvodce létání s dětmi a dozvíte se více. 

Co vás čeká během cestování s dětmi?

Každé dítě musí mít svůj vlastní pas (občanský průkaz), ať už se jedná o miminko, batole či jedenáctiletého polodospěláka. Dítě sedící na klíně cestuje obvykle zdarma, děti od 2-12 let musí platit za vlastní sedadlo (viz níže). Samozřejmostí je Priority Boarding, přednostní nástup, díky němuž máte plno času se v letadle “uvelebit” a připravit vše potřebné pro pohodlný let. V ideálním případě si vyberte sedadla k okénku do předních řad (nejlépe do první, kde je nejvíc místa). Navíc jsou zde zabudovány extra kyslíkové masky právě pro miminka a batolata, která nemají vlastní sedadlo. Co se týče jídla, svému dítěti můžete ohřát jídlo přímo na palubě. Přeprava dětského jídla na palubě letadla se však řídí bezpečnostními pravidly a musíte počítat s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat. Starší děti mají nárok na stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (většinou se objednává již při rezervaci letenky). 

Je vhodné vzít na palubu autosedačku?

Ano, naopak je to podle mnoha expertů ta nejlepší možnost – ať už jste v jakémkoli vozidle, jež se hýbe, malé dítě by mělo být připoutané v autosedačce. V oficiálních regulích je však paradoxně psáno, že dítě může sedět na klíně svého rodiče (což je ale během turbulencí opravdu neochrání). Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. 

Většina aerolinek povoluje nejen kočárek či kárku na palubě, ale právě i autosedačku. Například u British Airway máte všechny tyto záležitosti zdarma, k tomu má infant (dítě do 2 let) právo i na palubní zavazadlo. Za sedadlo pro děti staré 6 až 23 měsíců zaplatíte 75 procent z původní částky. Stejně tak je to i u leteckých společností Emirates i KLM. Americká aerolinka Delta povoluje pouze kočárek a příruční zavazadlo do 10 kg, za sedadlo navíc zaplatíte v rámci vnitrostátního letu plnou cenu, v rámci mezinárodního ho budete mít za polovic. 

Kam s kočárkem?

Většina aerolinek nepočítá skládací kočárek (nebo přenosný koš, spací tašku a autosedačku) jako plnohodnotné zavazadlo, máte ho obvykle zdarma. Kočárek je možné přivézt až k letadlu, kde ho letušky uloží do zavazadlového prostoru – po příletu jej pro vás připraví tak, abyste mohli s dítětem i palubním kufrem či jiným zavazadlem rovnou odjet. V některých případech je ale situace méně ideální, čas od času se stane, že se kočárek objeví až na klasickém výdeji zavazadel. Zeptejte se proto personálu, jaký je standardní postup a kde můžete kočárek po příletu očekávat.

Stane-li se, že se příprava kočárku “nějak” zdrží a vy pak – v případě přestupu – nestihnete další let, vina je na aerolince, jež je povinna vám extra čas strávený na letišti nebo neplánovaně v přestupním městě nahradit. Což v reálu znamená, že dostanete minimálně kapesné a slušné ubytování. 

Jak je to s dětmi od 2 do 12 let? 

Dítě má své vlastní sedadlo vedle rodiče. Za letenku platí, často se slevou – letecké společnosti nabízejí speciální dětské tarify. Oproti infantům (dětem do dvou let) mají děti v této věkové kategorii stejný nárok na přepravu zavazadla jako dospělí. Myslete dopředu a sbalte svým ratolestem oblíbenou knížku nebo malou hru, jednoduše něco, co je zabaví a udrží v klidu. Palubní personál má navíc často připraveny drobné dárky. Vezměte s sebou menší polštář, díky němuž se děti budou cítit pohodlně. 

Co mám dělat, když mé dítě celý let propláče?

V současné době je velkým trendem “taštička plná dobrot” – rodiče si dopředu připraví sáčky s různými čokoládami a jinými sladkostmi, k nimž přibalí špunty do uší a omluvný vzkaz, v němž vysvětlují okolnosti lvího řevu, který vyluzuje jejich dítě. Jisté ale je, že byste se neměli cítit zahanbení. Pocit studu, kvůli němuž se chcete vsáknout do sedadla a nadobro zmizet, je během rodičovství přece jen obvyklý, ať už zrovna vaše dítko hlasitě komentuje tělesné proporce korpulentní dámy ležící na ručníku u bazénu, nebo zrovna křičí na lesy v letadle. Patří to k tomu. 

I přesto existuje pár tipů, jak utrpení zmírnit. Během vzletu a přistávání se ujistěte, že mají děti co cucat či žvýkat – zmírní to bolestivý tlak v uších. Kojence je dobré během těchto úseků kojit či krmit. Je-li to možné, pomáhá i procházka uličkou, nejlépe za pomoci oblíbeného plyšáka či hračky. Změna prostředí děti rozptýlí a budou se chvíli soustředit na něco jiného. A nakonec, většina lidí se dovede do vaší situace vcítit a pláč je nerozhodí, tak si pohledy těch několika nerudných jedinců neberte osobně.