Praktické informace

Představujeme letiště Amsterdam

Vydáno 22. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Amsterdam (AMS)

Amsterdam

Letiště Amsterdam Schiphol (zkratka AMS) je největší nizozemské letiště ležící přibližně 17,5 km od centra Amsterdamu v okrese Haarlemmermeer. Letiště využívá koncept jednoho terminálu (všechny služby jsou pod jednou střechou) a ten je rozdělen do tří odbavovacích hal. Oficiální stránky letiště a mapa letiště. 

Ubytování

Amsterdam

V Amsterdamu existuje široká škála možností ubytování, zahrnující vše od luxusních hotelů po levnější hostely a apartmány. V Amsterdamu se nachází i několik "botelů", což jsou lodě přeměněné na hotely.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Amsterdam

Letiště Amsterdam Schiphol patří k nejlépe dopravně dostupným letištím v Evropě. Naplánujte si svůj výlet od začátku do konce pomocí bezplatné mobilní aplikace Glimble:

Vlak

Vlak je nejrychlejší dopravou do centra na hlavní nádraží Amsterdam Centraal. Vlaky však můžete využít i pro cestu na stanici Sloterdijk nebo do jižní části Amsterdamu. Nádraží je umístěno přímo pod terminálem, z příletové haly ani nemusíte chodit ven, jen stačí po eskalátorech sjet dolů na nástupiště. Spojení je velmi frekventované – cca jednou za 4 až 10 minut. Z letiště se na hlavní nádraží Centraal dostanete za 15 minut.

Jízdenky na vlak

Jízdenku zakoupíte ve žlutých automatech před vstupem do podzemního nádraží a před vchodem na perón ji bezkontaktně označte u turniketů. Výhodnější je lístek pořídit on-line na webu nizozemských železnic nebo v mobilní aplikaci, tato e-jízdenka je o 1 EUR levnější než jízdenka z automatu. Jízdenku lze využít kdykoliv ve zvoleném termínu. Ve vlacích lze využívat 24hodinové (případně dvou a třídenní) jízdenky na MHD „Amsterdam Travel Ticket“ zakoupit je můžete na Discoverholland.com nebo ns.nl/amsterdam-travel-ticket.

Expresní autobus 397

Dalším způsobem cesty do centra je autobus Amsterdam Airport Express linky 397, který jede podél Van Goghova muzea nebo Rijksmuseum. Po cestě má ale více zastávek na různých místech. Další podrobnosti o autobusových linkách a časech odjezdů naleznete zde. Jednosměrná jízdenka stojí 6,50 EUR a lze ji zakoupit on-line například na webu terravision.com nebo v modro-šedivých automatech, které najdete přímo u pásů na zavazadla. Na webu Terravision je na výběr pouze ze dvou destinací v centru "Leidseplein" a "Museumsplein", ale můžete vystoupit/nastoupit na libovolné zastávce po trase: cena je vždy stejná. Stejně tak lze využít kterýkoliv spoj, nikoliv pouze ten, který je uveden na jízdence. Na lince 397 lze také využít 24hodinový lístek „Amsterdam Travel Ticket“ za 18 EUR (případně 2 i 3denní lístky), není však možné využít 24hod lístek dopravního podniku GVB za 9 EUR. Autobus odjíždí z nástupišť B15–19. Linka 397 jezdí 24 hodin denně, v nočních hodinách je však označena jako linka N97.

Autobus linky 369

Nejlevnějším způsobem dopravy je autobusová linka číslo 369 na nádraží Sloterdijk, kde můžete přestoupit na tramvaj směr centrum. Jízdenka na tento autobus stojí 3,40 EUR (přestupní na 60 minut) a na rozdíl od vlaku či autobusu číslo 397 lze využít i 24hodinový lístek GVB za 9 EUR. Zakoupit můžete i 48hod. jízdenku za 15 EUR nebo 72hod. za 21 EUR. Tyto lístky platí ve všech modro-bílých městských autobusech GVB, tramvajích a metru. Neplatí ve vlacích a autobusech jiných společností, než je GVB. Jízdenky zakoupíte v automatu na zastávce (platba kartou i hotovostí) nebo v mobilní aplikaci. Cesta autobusem 369 na nádraží Sloterdijk trvá necelých 40 minut, zde můžete přestoupit na tramvaj číslo 19, která vás za dalších 30 minut doveze do centra, případně využít delší jízdu metrem.

Lokální autobusy

Pro dopravu do různých částí Amsterdamu vám můžou posloužit i městské autobusy 186, 187, 194, 300 a 310, které zastavují na více místech. Linka 185 jezdí pouze k justičnímu komplexu v blízkosti letiště, ostatní autobusy pak zajíždějí do okolních obcí mimo Amsterdam. Jízdenky na tyto autobusy koupíte od 3,40 EUR do cca 5 EUR podle vzdálenosti a dopravce. Vyhledání spojení po okolních obcích nebo na konkrétní zastávky provede například na webu.

Na kole

Cyklistika je v Nizozemsku mimořádně populární a samostatné cyklostezky vedou křížem krážem nejen Amsterdamem, ale celou zemí. Přehledně značené cyklostezky vás dovedou i na letiště. Přímo před terminálem najdete několik stanovišť sdílených kol FlickeBike. K jejich použití je třeba si stáhnout mobilní aplikaci. Cena za 30 minut jízdy je 1 EUR a do úplného centra Amsterdamu dojedete po rovince zhruba za 45–60 minut (14 km), viz mapa trasy.

Vlaky do Rotterdamu, Haagu a celého Nizozemska

Na letišti se nachází jedno z nejrušnějších nádraží v Nizozemí, odkud jezdí vlaky do všech koutů země i okolních států. Například vlak do Rotterdamu jede necelou půlhodinu a stojí 14,50 EUR, do Den Haagu se dostanete za 40 minut a cena činí 9,80 EUR. Jízdní řády naleznete na webu nizozemských železnic. K nákupu jízdenek je možné využít také mobilní aplikaci.

Do Keukenhofu

Z letiště jezdí přímá autobusová linka číslo 858 do květinového parku Keukenhof. Využít můžete koupě kombinované zpáteční jízdenky na autobus, která obsahuje i vstup do parku za 25 EUR. Cesta zabere asi 20 minut.

Taxi

Vaše taxi zastaví vždy před příletovou nebo odletovou halou. Můžete si vybrat běžné taxi, luxusní Schiphol Business Taxi nebo minibus Schiphol Travel Taxi pro skupiny do 8 lidí.

Pronájem auta

Auto na letišti si můžete pronajmout u těchto společností

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Sdílené auto

Pro pronájem sdílených elektromobilů můžete využít aplikace SHARE NOW and SIXT share.

Letenky

Amsterdam

Mezi letecké společnosti, které mohou nabízet přímé lety mezi Prahou a amsterdamským letištěm Schiphol (AMS), patří například KLM Royal Dutch Airlines nebo easyJet. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Amsterdam

Nizozemská kuchyně patří mezi střídmější a jídla jsou jednoduchá a vydatná. Představujeme vám některé z typických pokrmů:

Stroopwafels – tenké, karamelové palačinky, podávají se nahřívané nad šálkem horkého nápoje.

Erwtensoep – silná hrachová polévka, která je často připravována s klobásou a zeleninou.

Poffertjes – malé, nadýchané lívanečky, které jsou často posypané cukrem a podávané s máslem.

Patat – hranolky jsou v Nizozemsku velmi populární. U pouličního prodejce objednejte kornout plný hranolek s poctivou porcí majonézy.

Bitterballen – smažené koule plněné masovou směsí, jsou také oblíbeným snackem k pivu.

Haring – jedná se o syrový sleď s cibulí a okurkou.

Kaas (sýr) – nizozemský sýr je známý po celém světě. Gouda a Edammer jsou dvě nejznámější varianty. Sýr se často podává s chlebem nebo je součástí sendvičů a občerstvení.

Stamppot – jedná se o směs brambor a různých druhů zeleniny, často podáváno s klobásou nebo uzeným masem.

Pivo a gin – mezi nejznámější holandská piva patří Heineken, Amstel a Grolsch, najdete tu ale stovky dalších pivovarů a minipivovarů, jejichž zlaté moky stojí za to ochutnat. Pivo se v Nizozemsku popíjí z malých sklenic a s bohatou pěnou. Z místních destilátů je nutné zmínit holandský gin jenever chutnající po bobulích jalovce.

Kam v Amsterdamu na jídlo? Pro vyhledání restaurací podle vaší chuti, můžete využít:

 • TheFork – rezervační platformu s informacemi o restauracích, včetně recenzí, hodnocení a možnosti on-line rezervace.
 • TripAdvisor – TripAdvisor Amsterdam restaurace – TripAdvisor je populární platformou pro hodnocení a recenze restaurací. Uživatelé mohou hodnotit restaurace, psát recenze a prohlížet si hodnocení od ostatních návštěvníků. Zajímavostí je, že v roce 2023 získala na základě hodnocení milionů uživatelů TripAdvisoru cenu nejlepší restaurace na světě restaurace Bougainville sídlící právě v Amsterdamu.

Ambasáda

Amsterdam

České velvyslanectví v Nizozemí má sídlo v Haagu, které je cca hodinu jízdy od Amsterdamu.

Bezpečnost

Amsterdam

V Amsterdamu je většina turistů schopna pobývat bezpečně, město je obecně považováno za bezpečné pro návštěvníky. Nicméně, stejně jako v jiných velkých městech, existují některá obecná opatření a rizika, o kterých by turisté měli vědět:

Kapesní krádeže – Stejně jako v jiných turistických destinacích, může dojít ke kapesním krádežím. Mějte vždy na paměti své cennosti, používejte bezpečné tašky a buďte obezřetní na přeplněných místech.

Večerní hodiny – V nočních hodinách buďte obezřetní v oblastech, které mohou být méně osvětlené nebo mohou být považovány za méně bezpečné. Omezte se na dobře osvětlené a rušné oblasti, zejména pokud jste sami.

Veřejná doprava – Veřejná doprava v Amsterdamu je obecně bezpečná, ale během nočních hodin může být omezena. Mějte plán cesty, pokud se vrátíte pozdě v noci, a věnujte pozornost svému okolí.

Drogová politika – I přesto, že některé drogy jsou v Nizozemsku legální, užívání jich na veřejnosti nebo mimo místa, kde je to povoleno, může mít právní důsledky.

Cyklistická doprava – Amsterdam je známý svými cyklisty. Opatrně přecházejte cyklistické stezky a buďte obezřetní, když přecházíte ulici.

Památky

Amsterdam

Amsterdam je plný historie, kultury a architektury. Zde je seznam deseti nejpopulárnějších památek a zajímavých míst v Amsterdamu:

Muzeum Anne Frank: Místo, kde Anne Frank se svou rodinou skrývala před nacisty během druhé světové války. Nyní slouží jako muzeum, které připomíná tuto dojemnou historii.

Rijksmuseum: Národní muzeum Nizozemska, domov nespočtu uměleckých děl včetně obrazů od Rembrandta a Vermeera.

Muzeum Van Gogh: Domov největší sbírky děl Vincenta van Gogha, zahrnující slavná malířova mistrovská díla.

Koninklijk Paleis (Královský palác): Monumentální palác na náměstí Dam, který slouží k oficiálním státním ceremoniím a je otevřen pro veřejnost.

Dam Square (Náměstí Dam): Centrální náměstí v Amsterdamu, kolem kterého se nachází mnoho historických budov, včetně Královského paláce a Nieuwe Kerk (Nový kostel).

Jordaan: Příjemná čtvrť s úzkými uličkami, uměleckými galeriemi, kavárnami a obchody. Ideální pro procházky a objevování místní atmosféry.

Bloemenmarkt (Květinový trh): Plovoucí trh – složený ze stánků stojících na hausbótech na vodě, kde můžete najít širokou škálu květin, cibulek a typických suvenýrů (např. dřeváky, sýry nebo vyřezávané tulipány).

Red Light District: Slavná čtvrť červených luceren, známá svým nočním životem, coffee shopy a okny s vystavujícími prostitutkami. Mimo večerní hodiny můžete prozkoumat historické uličky a kanály této části města.

Vondelpark: Největší park v Amsterdamu, ideální pro procházky, pikniky a odpočinek. V létě se v parku konají různé kulturní akce.

Het Scheepvaartmuseum (Národní námořní muzeum): Muzeum zaměřené na námořní historii Nizozemska. Zahrnuje námořní exponáty, modely lodí a interaktivní výstavy.

Větrný mlýn De Gooyer: Holandsko je zemí romantických větrných mlýnů. Na východě Amsterdamu narazíte rovnou na nejvyšší dřevěný větrný mlýn v celém Nizozemsku s výškou 26,6 metru.

Coffee shopy

V Amsterdamu jsou coffee shopy místem, kde je legálně možné zakoupit a konzumovat konopné produkty, včetně marihuany a doslova magnetem pro řadu turistů cestujících do Holandska. Je však důležité poznamenat, že legalizace se vztahuje pouze na konzumaci malého množství (5 gramů nebo méně) pro osoby starší 18 let. V coffee shopech můžete zakoupit a konzumovat produkty obsahující THC (psychoaktivní složku konopí) v bezpečném a regulovaném prostředí. V coffee shopu se neváhejte poradit se zkušeným personálem, který vám pomůže vybrat tu nejlepší odrůdu přímo pro vás. Kromě samotného květu marihuany můžete v některých coffee shopech zakoupit i konopné produkty, jako jsou potravinové výrobky nebo oleje.

Turistická karta I Amsterdam City Card

 • v ceně je doprava MHD zdarma
 • projížďka lodí po kanálu
 • pronájem kola na 24 h zdarma
 • volné vstupy do muzeí a atrakcí

Městská hromadná doprava

Amsterdam

Metro, tramvaj, autobus

Jak cestovat v Amsterdamu? To je jednoduché! Plánovač cest MHD Glimble vám pomůže zjistit, která tramvaj, autobus, linka metra nebo sdílená doprava je pro vás ta nejlepší. Stačí vyplnit místo odjezdu a cíl a aplikace vám ukáže nejlepší čas, trasu a stanici.

A zde najdete interaktivní mapu amsterdamských tramvají, metra a autobusů.

Jízdenky na MHD

Jízdenky GVB (tramvaje, metro, autobusy)

Městskou dopravu v Amsterdamu provozuje společnost GVB. Jednotné, denní nebo vícedenní vstupenky můžete zakoupit v servisních místech GVB, prodejních automatech a informačních přepážkách. Jízdenky MHD GVB na 1–7 dní si můžete objednat také on-line. Tyto jízdenky můžete použít přímo jako e-jízdenku prostřednictvím aplikace GetYourGuide.

I Amsterdam City Card

Alternativně si můžete objednat I Amsterdam City Card na 24–120 hodin, která poskytuje bezplatný vstup do muzeí a atrakcí v Amsterdamu a bezplatné neomezené jízdy tramvají, autobusy a metrem GVB po dobu platnosti vaší karty. City Card obsahuje dvě části – jedna pro MHD GVB, druhá pro muzea, atrakce a plavbu po kanálu. Obě se aktivují automaticky:

 • dopravní část ve chvíli, kdy poprvé použijete tramvaj, autobus nebo metro.
 • část muzea – první návštěva muzea, atrakce nebo plavba po kanálu.

Amsterdam & Region Travel Ticket

Amsterdam & Region Travel Ticket platí 1 až 3 dny neomezeného cestování autobusem, tramvají, metrem a vlakem v Amsterdamu a okolních oblastech (včetně letiště Schiphol, Volendam, Edam, Marken, Zaanse SchansHaarlempláž ZandvoortKeukenhof). Tuto vstupenku rozhodně doporučujeme, pokud plánujete navštívit nejoblíbenější místa v oblasti Amsterdamu. Objednat lístky si můžete on-line.

OV-chipkaart

Další možností je koupit si anonymní OV-chipkaart – bezkontaktní dobíjecí kartu používanou pro veškerou veřejnou dopravu v Nizozemsku. Samotná karta stojí 7,50 EUR. Abyste mohli cestovat s OV-chipkaart, karta musí obsahovat dostatek kreditu pro absolvování jedné cesty:

 • pro cestu autobusem nebo tramvají musíte mít na kartě před odbavením minimálně 4 EUR kredit.
 • Pro cestování vlaky NS minimálně 20 EUR.

OV-pay

OV-pay je nový způsob odbavení a odhlášení ve veřejné dopravě (autobus, tramvaj, metro a vlak) v Nizozemsku pomocí bezkontaktní debetní karty, kreditní karty nebo mobilního telefonu.

Výhoda OV-pay:

 • Nemusíte se obtěžovat nákupem jízdenek.
 • Zaplatíte stejnou částku jako za OV-chipkaart.
 • Při odbavení v autobuse, tramvaji nebo metru zaplatíte nástupní sazbu ve výši 1,08 EUR + jízdné za každý kilometr (0,196 EUR/km). Náklady uvidíte ve výpisu z bankovního převodu následující den.

Nevýhody OV-platby:

 • Pokud máte debetní nebo kreditní kartu v jiné měně než v eurech, může se stát, že skutečně zaplatíte více kvůli nevýhodnému směnnému kurzu.
 • Platíte standardní jízdné. Pokud cestujete hodně, můžete zaplatit mnohem více než s neomezenými vícedenními jízdenkami (GVB, ARTT, I Amsterdam City Card) popsanými výše.

Na kole

Jízdní kolo je oblíbeným dopravním prostředkem po Amsterdamu. Nizozemci na kole jezdí do práce nebo do školy i na nákupy – je to obvykle rychlejší než MHD. Jízdní kolo je skvělé i pro poznávání města. Cyklostezky proplétají celý Amsterdam a jsou velmi dobře značené a udržované. Řadu společností na zapůjčení kol v sobě zahrnuje už aplikace Glimble. Jinak si kolo můžete jednoduše půjčit přes jednu z mnoha aplikací, která vám najde nejbližší volné kolo. Stačí jen načíst QR kód, díky němuž se kolo odemkne a následně automaticky proběhne platba dle údajů, které jste do aplikace zadali. Tři nejvíce užívané a nejlevnější aplikace:

 • Hello-Bike: Platí se 1 EUR za registraci, 1 EUR za prvních 20 minut jízdy a dále 0,05 EUR za každou další minutu. Maximální sazba za 24 hodin je 9 EUR,
 • Flick Bike: Registrace zdarma, platí se 1 EUR za každých započatých 30 minut,
 • Elektrokola Urbee: První započatá hodina 3 EUR, následně 0,05 EUR za minutu, maximální denní sazba je 15 EUR.

Uvažujete-li o vícedenním půjčení kola, vyplatí se navštívit klasickou půjčovnu. Za 2 dny zaplatíte kolem 16 EUR, 3 dny budou stát 23 EUR. Mezi nejlevnější půjčovny patří Donkey, Discount Bike Rental nebo MacBike. S turistickou kartou I Amsterdam City Card máte pronájem kola na 24 hodin zdarma.

Taxi

Ceny taxi se drží v Nizozemsku velmi vysoko. Nástupní taxa je zpravidla 3,60 EUR a za kilometr jízdy zaplatíte 2,30 EUR. Platí, že doprava MHD je podstatně levnější a rychlejší, a taxi proto Nizozemci využívají jen zřídka. Oficiální taxi poznáte podle modré SPZ. Alternativou k taxi je např. Uber.

Trajekty

Trajekty v Amsterdamu poskytují bezplatný a pohodlný způsob přepravy přes řeku IJ, která spojuje centrální část města se severními čtvrtěmi (Amsterdam Noord). Přepravují cyklisty i pěší. Nástupiště se nachází za amsterdamském hlavním nádražím. Trajekty jsou prostorné, často mají vyhrazené prostory pro kola a mopedy. Užijete si z nich skvělý výhled na pobřeží. Tyto trajekty provozuje společnost GVB a jezdí často, přičemž některé linky jsou v provozu 24 hodin denně. Na většinu trajektových linek není třeba kupovat jízdenku ani OV-chipkaart, protože jsou zdarma.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Amsterdam

Hlavní sezóna (jaro a léto) – Jaro (březen–květen) přináší teplejší počasí, a město se začíná probouzet k životu. Kvetou tulipány, a mnoho turistů přijíždí během květnového festivalu květin (Keukenhof). Léto (červenec–srpen) je vrcholem turistické sezóny. Počasí je obvykle teplé, ale může být také vlhké. Mnoho turistů navštěvuje město a kvůli tomu mohou být některé atrakce a památky rušné.

Vedlejší sezóna (podzim a zima) – Podzim (září–listopad), začíná se ochlazovat, a mnoho turistů odchází. Město zůstává malebné a atrakce jsou méně přeplněné. Zima (prosinec–únor) je klidnější období s nižší turistickou poptávkou, ale výjimkou mohou být některé místní události, včetně trhů, oslav a svátky jako Vánoce a Silvestr.

Nejlevnější zpáteční letenky bez přestupů se dají obvykle zakoupit v únoru za cenu 1 159 Kč.

Průměrná cena zpáteční letenky bez přestupů 3 379 Kč.