Praktické informace

Představujeme letiště Bukurešť Otopeni

Vydáno 17. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Bukurešť Otopeni (OTP)

Bukurešť

Mezinárodní letiště Henriho Coandy Bukurešť je největší rumunské letiště. Nachází se 16,5 km severozápadně od centra Bukurešti ve čtvrti Otopeni. Sídlí zde také státní rumunská letecká společnost TAROM. Letiště má pouze jeden terminál rozdělený na odletovou a příletovou halu. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště a terminálů.

Předplacené SIM karty lze zakoupit v obchodě Relay v průchodu mezi příletovými a odletovými terminály. Dobíjení mobilních telefonů je možné v obchodě Relay, na poště a v místě SELFPAY v supermarketu Carrefour.

Měna – V Rumunsku je oficiální měnou rumunský nový leu (plurál lei), kód RON.

Ubytování

Bukurešť

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti od letiště se nachází hotely: Vienna House by Wyndham Bucharest, Portobella Airport Residence, Hilton Garden Inn Bucharest Old Town.

Ubytování ve městě

Pro prozkoumávání města a památek je nejpříhodnější vyhledat si ubytování v centru města, kde je řada hotelů za nízké ceny. Centrum města (zhruba mezi Piata Unirii a Piata Romana) zahrnuje řadu památek a zajímavých restaurací. Pokud si budete hledat bydlení mimo širší centrum, hledejte ho v blízkosti metra kvůli snadnější dopravě po městě.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Bukurešť

Vlak

Vlak poskytuje rychlé spojení mezi letištěm Henri Coanda a hlavním nádražím Nord Bucuresti (Gara de Nord). Z hlavního nádraží pak můžete jet veřejnou dopravou (metro a autobusy) nebo můžete odjet vlakem do jiných měst v Rumunsku. Na letiště jezdí dvě železniční společnosti:

 • Státní dráhy CFR Călători provozují železniční linku z letiště a na letiště 24 hodin denně, každých 40 minut, v noci 90 minut, délka cesty je cca 20 minut. Cena jízdenky 5,5 RON. Vyhledání spojení z Aeroport Henri Coanda. Jízdenku zakoupíte v automatu “Kiosk” na nádraží, v pokladně CFR na nádraží, u průvodčího ve vlaku, on-line na jejich stránkách nebo pomocí aplikace Youth TB.
 • Soukromá společnost T.F.C. provozuje doplňující železniční linku. Intervaly jsou nepravidelné – jízdní řády. Délka cesty je cca 25 minut, cena jízdenky je 5,5 RON. Jízdenku zakoupíte ve vlaku nebo on-line na jejich stránkách.

Autobus

Letiště je s centrem města spojeno dvěma linkami autobusů. Zastávka autobusu je před příletovým a odletovým terminálem.

Jízdenky

Jízdenku je možné zakoupit v automatu na letišti, ve stánku na zastávce nebo pomocí dvou aplikací 24Pay a aplikace Youth TB. Ve vozech označených logem “Visa” nebo “Mastercard” můžete zaplatit bezkontaktní kartou. Můžete také využít kartu Multiplu, na kterou si nahrajete jízdné, minimum 2 jízdy, maximum 30. Podrobný ceník jízdného.

 • 90minutová jízdenka (autobus, tramvaj) 3 RON
 • 120minutová jízdenka (autobus, tramvaj + metro) 5 RON

Expresní Linka 100

Expresní Linka 100 má konečnou na náměstí Piata Unirii v centrální historické části města a po cestě zastavuje jen na vybraných zastávkách. Linka je v provozu celodenně, přes den v 15minutových a v noci 30minutových intervalech. Cesta z letiště do Piata Unirii zabere zhruba 45 minut. Jízdní řád linky 100.

Linka 442

Doplňující autobusová linka 442 jede do dvou směrů:

 • směrem do centra na Piata Presei (cesta trvá cca 25 minut)
 • směrem do Therme (welness centrum)

V provozu je do půlnoci ve 20 a 30minutových intervalech. Jízdní řád linky 442.

Taxi

Stanoviště taxi je u východu z terminálu. K objednání taxi můžete také využít dotykovou obrazovku v 1. patře u příletového terminálu. V obou případech se jedná o taxi schválené magistrátem, ceny taxi se řídí podle taxametru a jsou v rozpětí 2,29 – 3,50 RON/km. Ve městě fungují i služby společnosti Uber a Bolt.

Půjčení auta

Pokud si chcete půjčit auto, na letišti je několik autopůjčoven – kompletní seznam.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Bukurešť

Přímé lety z Prahy (PRG) do Bukurešti Otopeni (OTP) provozuje společnost TAROM. Let trvá cca 1 hodinu 50 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Bukurešť

Rumunská kuchyně je spojením balkánských a středoevropských vlivů a tradic. Vychází z jednoduché venkovské stravy, používá vepřové, hovězí i skopové maso, častá je sezónní zelenina. V okolí Dunaje a Černého moře se hojně konzumují ryby. Tradiční rumunská jídla, které zde můžete ochutnat:

Sarmale – jde o závitky zelí, plněné směsí mletého masa, rýže, cibule a koření, obvykle vařené nebo pečené a podávané s kysanou smetanou, často také s mămăligă.

Mămăligă – tato kukuřičná kaše je podobná italské polentě a často se podává jako příloha k masu nebo sýru. Mámăligă je často spojována s rumunskou kuchyní.

Ciorbă – tento typ polévky je velmi populární v Rumunsku a existuje mnoho variant. Může být na bázi masa, zeleniny nebo ryb, s kyselou chutí díky použití kysané smetany nebo kyselé šťávy.

Mititei (rumunské čevabčiči) – malé válcovité klobásky z mletého masa (hovězí, skopové nebo vepřové), smíchané s kořením, které se grilují a podávají s chlebem a cibulí.

Tochitură moldovenească – jedná se o vepřové maso nakrájené na malé kostičky, které se pomalu připravuje ve vlastním tuku v litinovém hrnci. Tento tradiční rumunský pokrm obsahuje nejen maso, ale i části vnitřních orgánů zvířete (játra, ledviny, srdce) a také slaninu nebo celé klobásy. Vše se připravuje společně. Tochitură moldovenească se tradičně podává s kukuřičnou kaší mămăligă s volským okem a slaným ovčím sýrem.

Covrigi (rumunské preclíky) – v Bukurešti jsou covrigi oblíbeným street food jídlem a jsou k dostání ve stáncích nebo pekárnách po celém městě. Covrigi jsou obvykle ve tvaru smyčky a mají křupavou a zlatavou kůrku, zatímco uvnitř jsou měkké a lehké. Covrigi jsou posypány často solí, sezamovými semínky nebo mákem, ale jsou i varianty s ovocem či párkem uvnitř.

Papanași (tvarohové koblížky) – tradiční rumunský dezert – koblihy s tvarohem, obvykle podávané s ovocem nebo ovocným džemem a smetanou.

Gogosi (rumunské plněné koblihy) – smažené pečivo se vyrábí ze sladkého kynutého těsta, které se často plní marmeládou, čokoládou nebo sladkým sýrem, ale stejně oblíbené jsou i slané náplně.

Plachie de pește – ryba připravovaná na páře nebo grilovaná, vařená s cibulí, rajčaty, paprikou, bylinkami a kořením. Tento pokrm se často podává s mămăligă (kukuřičná kaše) nebo rýží.

Țuică – tradiční rumunský alkoholický nápoj je vyroben z destilace švestek. Je to silný destilát, který je často podáván jako aperitiv nebo doprovází tradiční rumunská jídla.

Nejlepší restaurace podle Tripadvisoru, stylové bukurešťské restaurace, tipy na 50 nejlepších restaurací v Bukurešti.

Ambasáda

Bukurešť

Česká republika má v Bukurešti své velvyslanectví. Adresu, úřední hodiny a kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Bukurešť

Bukurešť je statisticky jedním z bezpečnějších hlavních měst v Evropě. Ale tak jako všude je dobré si dávat pozor na své věci v místech větší koncentrace lidí jako jsou MHD, turistické památky a obchody. Pokud se rozhodnete jet obyčejným taxíkem, vyhněte se taxikářům z oblasti hlavního nádraží (Gara de Nord), kteří mají špatnou pověst. Noční procházky v oblasti Pantelimon, Ferentari, Giulesti a oblast Gara de Nord nejsou příliš bezpečné. Jednotná nouzová linka v Rumunsku je 112.

Památky

Bukurešť

Palatul Parlamentului (Palác Parlamentu): Jedná se o jednu z největších administrativních budov na světě a je symbolickou ikonou Bukurešti. Palác je monumentální stavba, v části sídlí Rumunský parlament, zbytek je otevřený pro veřejnost k prohlídkám. Otevírací doba a vstupné.

Centrul Vechi (historické centrum): Tato oblast, známá také jako Staré Město, je plná malebných uliček, historických budov, kostelů, restaurací a kaváren. Je to skvělé místo pro procházky a prozkoumávání místní atmosféry. Můžete se zde podívat na:

 • Palác vojvodství Curtea Vecha, kde je zároveň muzeum. Budova je nejstarší středověkou památkou v Bukurešti, prohlédnout si zde můžete část hradby citadely Vlada Ţepeşe.
 • Pravoslavný kostel Stavropoleos, který byl postaven v roce 1724 s ručně malovanými freskami a ikonami.
 • Hanul lui Manuc – Manucův hostinec byl postaven v roce 1808 a je nejstarší funkční hotelovou budovou v Bukurešti. V současné době byl Manuc's Inn, který si do značné míry zachoval svůj starý styl, částečně zrekonstruován a přeměněn na hotel s restauracemi, bary a kavárnou.
 • Hanul cu Tei, postavený v roce 1833, je jediným historickým hostincem v Bukurešti, který si zachoval svou bývalou podobu. Otevírá se do dvou ulic, Lipscani a Blănari, a v současné době zde sídlí umělecké galerie a bar.
 • Národní historické muzeum – budova sama o sobě je památka, postavená na konci 19. století v neoklasicistním stylu. Zabírá 8 000 metrů čtverečních a v 60 místnostech shromažďuje zvláště cenné exponáty týkající se historie Rumunska od paleolitu až po moderní dobu.

Ateneul Român (Athenaeum): Tento elegantní koncertní sál, postavený v 19. století, je domovem Rumunské filharmonie. Konají se zde koncerty klasické hudby a další kulturní akce. Interiér je zdoben sochami a freskami rumunských umělců.

Grădina Botanică Dimitrie Brândză (Botanická zahrada Dimitrie Brândză): Rozsáhlá botanická zahrada nabízí k vidění širokou škálu rostlinných druhů z celého světa a je skvělým místem pro klidnou procházku a odpočinek v přírodě.

Muzeul National Satului Dimitrie Gustii (vesnický skanzen): Nachází se v krásném okolí Herastrau Parku a představuje venkovskou architekturu a tradice z různých oblastí Rumunska. Je to fascinující místo k poznání rumunského venkova.

Arcul de Triumf (Vítězný oblouk): Nedaleko vesnického skanzenu na konci Kiseleff Avenue se nachází Vítězný oblouk, postavený v roce 1936 a inspirovaný svým francouzským vzorem. Slouží k připomenutí nezávislosti Rumunska a cestovatelům nabízí krásné výhledy na město.

Muzeul Național de Artă al României (Muzeum umění): Toto umělecké muzeum domácího i zahraničního umění nabízí rozsáhlou sbírku obrazů, soch a uměleckých děl od středověku po současnost.

Palatul Cotroceni: Palác Cotroceni byl původně postaven jako královská rezidence, dnes slouží jako oficiální sídlo rumunského prezidenta. Prohlédnout si můžete krásné interiéry a umělecká díla, v budově se nachází také Cotroceni National Museum, které prezentuje historii a kulturu Rumunska, a také expozice týkající se rumunských prezidentů a jejich role v zemi.

Calea Victoriei (Vítězná ulice): Jedna z nejznámějších ulic v Bukurešti, která je lemována historickými budovami, butiky, kavárnami a restauracemi. Je to ideální místo pro nakupování a procházky.

Pasajul Macca-Vilacrosse: Obchodní pasáž Macca-Vilacrosse je historickou pasáží, která spojuje ulici Calea Victoriei s ulicí Lipscan a nachází se zde luxusní restaurace, bary, kavárny a obchody.

Turistické karty

Momentálně Bukurešť žádnou turistickou kartu nemá.

Městská hromadná doprava

Bukurešť

Městská hromadná doprava je v Bukurešti zajištěna linkami metra, tramvajemi, autobusy a trolejbusy.

Jízdenky

Protože povrchovou dopravu provozuje jiná společnost (STB) než metro (Metrorex), systém jízdenek je komplikovanější, navíc ceny jsou odlišné podle toho, zda chcete využívat pouze povrchovou dopravu (karty Active, Multiplu) nebo i metro (při nákupu v metru máte integrovaný lístek). Lístek si můžete koupit u stanic metra z prodejních místech podniku STB, z prodejních automatů na vybraných zastávkách a místech – mapa – nebo přes aplikaci 24Pay, bezkontaktní kartou to lze jen ve vozech označených “Visa” nebo “Mastercard”.

Metro

Bukurešťské metro má momentálně 4 linky metra, přičemž nejdůležitějšími linkami jsou M1 (žlutá linka), která krouží kolem centra a zastavuje na bukurešťském hlavním vlakovém nádraží Gara de Nord a Union Square na Starém Městě, a M2 (modrá linka), která vede přes centrum města mezi severem a jihem. Metro je v provozu od 5:00 do 23:00. Jízdenku je třeba označit při vstupu i výstupu z metra u turniketů. Mapa metra.

Jízdenky

Metro nabízí k prodeji jízdenky výhradně pro metro nebo integrovaný lístek. Integrovaný lístek (povrchová doprava + metro). Pokud si integrovaný lístek zakoupíte ve stanicích metra např. z prodejních automatů, kde lze platit i kartou, nemusíte si pořizovat kartu Active a Multiplu. Podrobný ceník a další informace.

 • 120minutová (metro + povrchová doprava) 5 RON
 • 24 hodin (metro + povrchová doprava) 14 RON

Tramvaje, autobusy, trolejbusy (povrchová doprava)

Bukurešť má velmi složitou síť autobusů, tramvají a trolejbusů, která je na první pohled pro turisty značně matoucí. Je to kvůli spletité síti stovek autobusových, tramvajových a trolejbusových linek ve městě. Intervaly jednotlivých linek jsou v rozmezí 10–20 minut a denní doprava jezdí od 5:00 hodin do 23:00 hodin. V noci je v provozu 20 nočních autobusových linek. Všechny stanice MHD jsou signalizovány malou bílou tabulkou a červeným nápisem s názvem stanice a číslem všech ostatních autobusů a trolejbusů, které tam zastavují. Patří mezi ně noční autobusy, které obsahují před číslem „N“. Ujistěte se, že znáte zastávku, na které vystupujete – i když ve většině trolejbusů a v některých moderních autobusech a tramvajích jsou následující zastávky ohlašovány automaticky a zobrazeny na obrazovce uvnitř vozidla.

Jízdenky

Pro povrchovou dopravu (případně povrchová doprava + metro) je třeba si pořídit kartu, na kterou si budete nabíjet kredit – je to karta:

 • Active Non-nominal – cena 3,7 RON, nahrajete na ní obnos v rozmezí 2,6 až 50 RON. Následně můžete platit separátně za jednotlivé jízdy nebo si nahrát celodenní lístek (8 RON). Kartu lze opakovaně nabíjet.
 • Multiplu – cena 1,6 RON, můžete si na ni nahrát 2-10 jízd nebo koupit celodenní lístek (8 RON). Kartu nelze znovu dobít.
 • 90minutový lístek pro povrchovou dopravu za 3 RON
 • 90minutový lístek pro povrchovou dopravu + metro za 5 RON​
 • celodenní pro povrchovou dopravu 8 RON
 • celodenní pro povrchovou dopravu + metro 14 RON​

Karty Active a Multiplu jsou k dostání v kioscích RATB u hlavních autobusových a tramvajových zastávek nebo z prodejních automatů.

Taxi

Taxikáři v Bukurešti mají celkem špatnou pověst a šance narazit na nepoctivého nezávislého taxikáře je poměrně vysoká. Využijte tedy služeb velkých taxislužeb. Ve městě jsou rozšířené, poměrně levné služby Uber i Bolt.

Pěšky

Skvělý způsob, jak objevit nové město, je hodně chodit pěšky. Tímto způsobem můžete nechat všechny své smysly nasávat atmosféru, abyste získali pocit z města a máte 360stupňový výhled, abyste mohli pozorovat vše, kolem čeho procházíte. Bukurešť má mnoho dlouhých a širokých bulvárů se širokými chodníky a staré město s živými bary a restauracemi a mnoha historickými budovami je zcela bez aut. Kromě rušných křižovatek a náměstí, kde se zdá, že červená světla někdy trvají věčnost, je přechod ulice obvykle velmi snadný, protože je zde mnoho přechodů pro chodce a auta vám skutečně zastaví. Město má také mnoho parků, včetně některých velmi velkých, jako je King Michael I Park (Herastrau park) a Youth Park (Parcul Tineretului), které jsou skvělé pro procházky na delší vzdálenosti.

Kolo

Cestování po městě na kole je zábavnou a zdravou alternativou. Existuje několik míst, kde si můžete půjčit kola, včetně mnoha stanic I'Velo po celém městě, kde si můžete kolo vyzvednout pomocí jejich aplikace. Podél větších bulvárů a v některých parcích je několik vyhrazených cyklostezek.

Půjčení auta

Car sharing se také představil v Bukurešti a nabízí další alternativu, jak se pohybovat po městě nebo si udělat jednodenní výlet mimo město. Hip (Citylink), případně Blinkee pro skútry, jsou momentálně dostupné aplikace pro získání přístupu k autu. Pro delší cesty autem je lepší vyhledat klasickou autopůjčovnu.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Bukurešť

Hlavní sezóna (květen až říjen) – Hlavní turistická sezóna zpravidla startuje v květnu, kdy začíná příjemné počasí a město se rozkvétá. Turisté si užívají procházky po památkách, zahradách a parcích. V letních měsících, zejména v červenci a srpnu, může být Bukurešť trochu méně obydlená, protože mnoho místních obyvatel odjíždí na dovolenou do letovisek nebo na venkov. Nicméně pro turisty stále nabízí mnoho kulturních akcí, festivalů a aktivit.

Vedlejší sezóna (leden až duben, listopad) – Nižší návštěvnost turistů je od ledna do dubna a v listopadu. Bukurešť nabízí mnoho vnitřních atrakcí, jako jsou muzea, galerie, historické budovy a kavárny, které jsou ideální pro návštěvu v chladnějším počasí.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Bukurešť Otopeni (OTP) se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 1 900 – 4 000 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Bukurešť Otopeni (OTP) se dají zakoupit v červnu – Typické ceny: 3 750 – 5 500 Kč.