Praktické informace

Představujeme letiště Helsinky

Vydáno 12. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Helsinky (HEL)

Helsinky

Mezinárodní letiště Helsinky-Vantaa je největší helsinské letiště a hlavní letiště Finska. Je vzdálené 2 km od centra obce Vantaa a 20 km od centra finské metropole Helsinek. Sídlí zde také společnost Finnair, která zajišťuje mnoho vnitrostátních i mezinárodních linek. Letiště má jeden terminál, tranzitní prostor je rozdělený na dvě části – Shengenskou a část mimo Shengen. Přestup mezi lety je díky jednomu terminálu rychlý a vzdálenosti krátké. Mapa letiště. Oficiální stránky letiště.

Ubytování

Helsinky

Ubytování v blízkosti letiště

Hotely v docházkové vzdálenosti: GLO Hotel Airport, Hilton Helsinki Airport, Scandic Helsinki Airport, hotely v blízkosti letiště.

Ubytování ve městě

Nabídka je poměrně široká od luxusních hotelů až po levné hostely. Překvapivě i v centru města se dá sehnat ubytování za přijatelnou cenu. Zajímavé hotely v centru města (do 1 km od hlavního nádraží). Tipy na zajímavé hotely podle rozpočtu. Hotely s výhledem na moře. Tipy na udržitelné hotely v Helsinkách.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Helsinky

Letiště je spojeno s městem městskou železnicí a několika autobusovými linkami provozované dopravním podnikem HSL.

Jízdenky

Díky integrovanému dopravnímu systému jsou jízdenky společné pro všechny druhy dopravy (vlakové i autobusové linky). Pro cestu z letiště (zóna C) do centra města (zóna A) je nutné zakoupit si jízdenku do zóny ABC. Mapa jednotlivých zón. Ceník a přehled všech druhů jízdenek.

 • Jednorázová přestupní jízdenka (90 minut) – 4,10 EUR
 • Jednodenní přestupní jízdenka – 11 EUR

Vlakem

Vlakové nádraží letiště Helsinky se nachází pod terminálem. Z odletové a příletové haly je na vlakové nádraží přímé spojení výtahem a eskalátorem. Místní vlaky I a P jezdí z hlavního vlakového nádraží na letiště Helsinky a zpět. Cesta vlakem do centra Helsinek trvá asi 30 minut. Jízdenky na místní vlaky lze zakoupit v mobilní aplikaci HSL nebo v automatu na vlakové nástupiště. Jízdní řády, jízdenky a jízdné pro místní vlaky naleznete na webových stránkách HSL. Z letiště v Helsinkách můžete snadno cestovat do celého Finska pouze s jednou jízdenkou na vlak. Na vlakových nádražích Tikkurila a Pasila je vhodné přestoupit z místních vlaků I a P na dálkové vlaky.

Autobus

Autobusové nádraží letiště Helsinky se nachází u příletové haly. Autobusová linka 600 funguje mezi letištěm Helsinky a centrem města Helsinky. Doba jízdy je asi 40 minut. Jízdenky lze zakoupit on-line v mobilní aplikaci HSL nebo v automatu na autobusové nádraží. Linky autobusů, které jezdí z letiště, jsou 562, 570 a 600 a noční spoje 415N a 431N.

Dálkové autobusy

Mezi letištěm v Helsinkách a Turku, Tampere a dalšími městy ve Finsku jezdí různé autobusové spoje. Přečtěte si více o jízdních řádech a tarifech na webových stránkách Matkahuolto.

Taxi

Stanoviště taxi naleznete před příletovou halou. K dispozici jsou čtyři pruhy pro taxi a můžete si vybrat, který pruh a kterou taxislužbu chcete použít. Tři taxislužby, které mají dohodu s letištní společností Finavia, jezdí z pruhu 1–3. Jedná se o FixuTaxi, Taksi Helsinki a Menevä-taksi. Ceny za tyto taxíky jsou uvedeny na stanovišti taxi. Ostatní taxislužby operují z pruhu 4. Předem rezervované taxíky čekají na cestující v zadní části stanoviště taxi. V Helsinkách provozují své služby Uber i Bolt.

Půjčení auta

Na letišti v Helsinkách je několik půjčoven aut. Jejich přepážky se nacházejí v příletové hale, vedle informací o parkování. Auto si můžete pronajmout předem. Přehled autopůjčoven na letišti. Ceny začínají od 210–250 EUR za týden (podle sezóny).

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Helsinky

Přímé lety z Prahy (PRG) do Helsinek (HEL) zajišťuje společnost Finnair, let trvá cca 2 hodiny a 10 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Helsinky

Základem finské kuchyně jsou kvalitní čerstvé suroviny a jednoduchost. Finská kuchyně se navzájem ovlivňuje s geograficky a historicky blízkými kuchyněmi švédskou, ruskou, laponskou a karelskou. Typická jídla, která můžete ve Finsku ochutnat:

Lohikeitto (lososová polévka) – krémová lososová polévka (ve Švédsku známá jako laxsoppa) kromě kousků lososového filetu obsahuje také nakrájené brambory a mrkev, vařené v chutném máslovém vývaru s rybím vývarem a smetanou, dochucená koprem a podává se s máslem potřeným žitným chlebem.

Lihapullat (finské masové kuličky) – masové kuličky jsou vyrobeny z hovězího masa, případně směs masa hovězího, vepřového a sobího. Maso je často dochuceno novým kořením a smícháno s namočeným chlebem, vajíčky a cibulí. Obvykle se podávají s brambory nebo bramborovou kaší, omáčkou a brusinkovým džemem.

Karjalanpiirakka (Karelský piroh) – tento tradiční koláč pochází z oblasti Karelie. Je vyroben z tenkého těsta plněného rýžovou kaší nebo bramborovou směsí. Karjalanpiirakka je obvykle podáván s máslem a tvrdým sýrem.

Kaalikääryleet (zelné závitky) – závitky ze zelných listů plněné směsí mletého masa, rýže a cibule, obvykle podávané s bramborami a hnědou omáčkou.

Poronkäristys – tradiční jídlo ze sobího masa, často podávané s bramborovou kaší a brusinkami.

Kalakukko (finský rybí koláč) – tento pokrm pochází z regionu Savo. Je to pečený žitný bochník chleba, do kterého je zapečená slanina a solené rybí maso.

Ruisleipä (žitný chléb) – žitný chléb je pečený z žitné mouky a má silnou, tmavou kůru. Je to tradiční součást finské stravy a často se podává s máslem, sýrem nebo lososem.

Leipäjuusto – jemný sýr z kravského mléka, který má charakteristickou strukturu připomínající tvaroh. Finský název znamená “chlebový sýr”, protože se peče jako chléb. Podává s brusinkovou nebo morušovou marmeládou. Tradiční sámský způsob je namáčení klínků sýra v horké černé kávě.

Mustikkapiirakka (koláč s borůvkami) – protože ve finských lesech roste velké množství borůvek, ve výběru nesmí chybět tradiční finský borůvkový koláč. Často podávaný s čerstvým mlékem.

Korvapuusti – tradiční finské sladké pečivo – skořicové buchty – jsou oblíbeným dezertem ke kávě.

Další tipy na finská jídla a speciality. Michelinské restaurace v Helsinkách, nejlepší veganské helsinské restaurace a kavárny, nejlepší vinárny v Helsinkách, tipy na zajímavé klasické restaurace, nejlepší restaurace připravující jídla z lokálních, organických a sezónních surovin, zajímavé restaurace, kam zajít na oběd, restaurace s dobrou atmosférou a tipy na skryté poklady mezi restauracemi. Cestovatelské tipy na restaurace, kavárny a bary. Nejlepší restaurace v Helsinkách podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Helsinky

Česká republika má v Helsinkách své velvyslanectví. Úřední hodiny, adresu a kontaktní informace naleznete zde.

Bezpečnost

Helsinky

Helsinky jsou z hlediska bezpečnosti velmi bezpečným městem, s kriminalitou na nízké úrovni. I přesto byste si měli na frekventovanějších místech a v místech větší koncentrace lidí hlídat své osobní věci, protože drobné krádeže se odehrávají v podstatě kdekoliv na světě.

Finské nouzové telefonní číslo je 112. Pokud plánujete výlety do přírody, můžete si stáhnout aplikaci 112 Suomi, díky které je při nouzovém volání vidět i vaše poloha nebo můžete dostávat výstrahy týkající se bezpečnosti na základě vašeho pobytu.

Památky

Helsinky

Náměstí Senaatintori (Senátní náměstí): Toto náměstí je jedním z nejznámějších ve městě a nachází se zde několik významných budov a památek:

 • Helsingin tuomiokirkko (Helsinská katedrála): Monumentální luteránská katedrála s bílou fasádou a zelenými kupolemi, která dominuje náměstí a celému okolí.
 • Valtioneuvoston linna (Senátní palác): Historická budova, která slouží jako sídlo finské vlády a státní rady.
 • Socha ruského cara Alexandra II., která byla vybudována jako symbol děkovného uznání za autonomii Finska v rámci Ruského impéria.
 • nejstarší kamenný dům v centru Helsinek, který nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi. V současné době je zde i muzeum.

Suomenlinna: UNESCO památka zapsaná na seznamu světového dědictví. Tato námořní pevnost na ostrovech je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Helsinkách. Z pevniny se sem dostanete trajektem za 15 minut. V současné době se zde nachází i muzeum, hotel a několik restaurací a kaváren.

Uspenská katedrála: Tato pravoslavná katedrála je jedním z nejvýznamnějších pravoslavných chrámů v západní Evropě. Návštěvníci mohou navštívit katedrálu, obdivovat její architekturu a interiér s bohatou výzdobou, a také si prohlédnout ikony a další náboženské artefakty.

Náměstí Kauppatori (Trhové náměstí): Tradiční tržiště v centru města, kde můžete objevovat lokální speciality, řemesla a suvenýry.

Kansallismuseo (Národní muzeum Finska): Muzeum se zaměřením na finskou historii a kulturu, které nabízí rozsáhlé sbírky artefaktů a exponátů, včetně výstav zaměřených na dobu ledovou a středověk.

Ateneum: Národní galerie Finska, která nabízí k vidění rozsáhlou sbírku finského umění, včetně děl slavných finských umělců jako jsou Akseli Gallen-Kallela a Albert Edelfelt.

Kiasma: Moderní muzeum současného umění, které nabízí zajímavé výstavy a instalace.

Čtvrť Katajanokka: Katajanokka je čtvrť na východním břehu centra Helsinek. Kanál Katajanokka jí odděluje od pevniny, se kterou je spojena čtyřmi mosty. Můžete zde navštívit malebné restaurace na pobřeží, Uspenskou katedrálu, pokochat se panoramaty z vyhlídkového kola SkyWheel, osvěžit se v celoročně otevřeném venkovním koupališti Allas Sea Pool, prohlédnout si finské ledoborce nebo zavítat do nedaleké helsinské Zoo Korkeasaari.

Seurasaari skanzen: Skanzen Seurasaari se nachází na ostrově Seurasaari a skládá se z historických budov přemístěných na ostrov z různých míst ve Finsku. Na ostrově můžete trávit čas v klidné přírodě, odpočívat na útesech a v létě si užívat ostrovní pláže. Ve skanzenu dostanete příležitost ponořit se do života Finů v minulých staletích. Kavárny a restaurace jsou otevřeny v letní sezóně denně a v zimě o víkendech.

Kostel Temppeliaukio (skalní kostel): Neobvyklý, moderní skalní kostel, vytesaný ve skále v helsinské čtvrti Töölö. Stavba kostela, který projektovali architekti Timo Suomalainen a Tuomo Suomalainen, byla dokončena v roce 1969 a díky vynikající akustice je využíván i jako koncertní síň.

Tipy na nejlepší události v Helsinkách a tipy na 10 nejlepších helsinských muzeí.

Turistické karta

Helsinská turistická karta je nabízena ve 3 variantách s možností 24 h, 48 h a 72 h:

 • Helsinki card – digitální karta, vybrané atrakce zdarma nebo se slevou, MHD není v ceně. 24 h – 46 EUR, 48 h – 56 EUR, 72 h – 66 EUR.
 • Helsinki Card CITY – fyzická karta (k vyzvednutí v Helsinkách), všechny vybrané atrakce zdarma nebo se slevou, MHD zdarma v zónách AB. 24 h – 56 EUR, 48 h – 67 EUR, 72 h – 82 EUR.
 • Helsinki Card REGION – fyzická karta (k vyzvednutí v Helsinkách, všechny vybrané atrakce zdarma nebo se slevou, MHD v zónách ABC (včetně vlaku na letiště, které se nachází v zóně C). 24 h – 61 EUR, 48 h – 72 EUR, 72 h – 87 EUR.

Vstupy zdarma jsou do mnoha muzeí a atrakcí ve městě – kompletní přehled – namátkou:

Na řadu dalších atrakcí a podniků ve městě se vztahují slevy. MHD zdarma je u karty Helsinki Card CITY a Helsinki Card REGION a vztahuje se na autobusy, tramvaj, metro, lokální vlaky a trajekt Suomenlinna.

Městská hromadná doprava

Helsinky

Díky integrovanému dopravnímu systému jsou jízdenky společné pro všechny druhy dopravy (autobusy, tramvaj, metro, lokální vlaky a trajekt Suomenlinna). Pro plánování trasy po městě využijte stránek dopravce HSL.

Jízdenky:

Cena lístku se odvíjí od počtu projetých zón – mapa jednotlivých zón. Jízdenky si můžete zakoupit v automatech na všech stanicích metra a mnoha zastávkách povrchové dopravy, R-kiosky nebo přes aplikaci helsinského dopravního podniku HSL.

 • Jednorázová přestupní jízdenka (90 minut) – 2, 95 EUR (zóna AB)
 • Jednodenní přestupní jízdenka – 9 EUR (zóna AB)

Ceník a přehled všech druhů jízdenek. MHD zdarma je u karty Helsinki Card CITY (platí do zóny AB) a Helsinki Card REGION (platí do zóny ABC).

Metro

Metro v Helsinkách má dvě linky – M1 a M2 – a to z centra města do Espoo (M1 Kivenlahti / M2 Tapiola) a východních Helsinek (M1 Vuosaari / M2 Mellunmäki). K cestě z konce na konec (Kivenlahti do Mellunmäki, nejsevernější stanice metra na světě) budete potřebovat jízdenku ABC a cesta trvá asi 49 minut. Metro je také pohodlný způsob, jak se dostat z rušného centra města do přírody. Mapa linek metra.

Tramvaj

Tramvaje představují pohodlný způsob dopravy po centru města. Tramvaj 2 je tradiční vyhlídkovou trasou, protože po cestě míjí mnoho zajímavých míst. Můžete také přestoupit na tramvaj 3 na zastávce Eläintarha nebo Auroran sairaala a vrátit se do centra města. Mezi další tramvajové trasy, které jsou dobré pro prohlídku památek, patří tramvaj 4 a 6, které míjí mnoho architektonických skvostů. Mapa tramvajových linek.

Pěšky

Helsinky jsou kompaktní město, které lze snadno prozkoumat i pěšky, protože většina památek je v docházkové vzdálenosti. Dokonce i v rušném centru města nikdy nebudete daleko od zeleně a moře. Můžete navštívit helsinskou Turistickou informační kancelář, která má výběr tematických map, pomohou vám naplánovat procházky po městě, případně vás informovat o událostech a dalších atrakcích ve městě.

Na kole

Cyklistika je rychlý a snadný způsob cestování po Helsinkách. Oblíbenou trasou je pěší a cyklistický koridor Baana, který vede centrem Helsinek podél úseku nepoužívané železniční trati. Baana je součástí impozantní 1200kilometrové sítě cyklostezek v Helsinkách, které umožňují snadno se dostat z „Central Parku“ Keskuspuisto na sever k terminálům trajektů na jihu a z rušného centra města do klidných polí a lesů v okolní krajině nebo i na ostrovy a souostroví.

Městská kola

Městská kola jsou oblíbeným a pohodlným způsobem dopravy po městě v létě. Návod, jak si kolo vypůjčit. V roce 2023 bylo v Helsinkách a Espoo k dispozici nejméně 4 600 žlutých městských kol. Cena je 5 EUR za den.

Vlak

Helsinský dopravní podnik HSL provozuje linky příměstských vlaků v celé metropolitní oblasti. Příměstské vlaky jezdí po okružní trati “City Loop Train” – odjíždějí z hlavního nádraží v Helsinkách a opět na něj přijíždějí. Příměstské vlaky jsou pohodlným způsobem, jak se dostat například do Pasily, kde se nachází Hartwall Arena a Messukeskus Expo a Convention Center. Do klidu rododendronového parku (Alppiruusupuisto) ve čtvrti Haaga se také velmi rychle dostanete příměstským vlakem (A, E, U nebo P). Mapa vlakových linek.

Autobus

Po městě se můžete přepravovat i autobusem, zejména do míst, kam nevede metro nebo tramvajové linky. Pro plánování trasy použijte stránky dopravce HSL. Mapa linek autobusů. Dálkové autobusy odjíždějí z autobusového terminálu Kamppi.

Taxi

Taxislužba v Helsinkách je snadno dostupná, bezpečná a regulovaná vládou. Je možné je přivolat na ulici nebo využít některou z mnoha mobilních aplikací (např. Uber, Bolt). Taxikáři přijímají platby hotově i kartou a většina z nich mluví anglicky. Podrobný přehled taxislužeb v Helsinkách.

Loď

Dopravu trajekty můžete využít k prozkoumání ostrovů a okolí Helsinek. Přehled tras jednotlivých trajektů i tipy na nejhezčí pláže. Do Suomenlinnu můžete využít trajekt provozovaný dopravním podnikem HSL za cenu běžného jízdného (zdarma v případě turistické karty Helsinki Card), cesta trvá přibližně 15 minut.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Helsinky

Hlavní sezóna (léto) – Hlavní turistická sezóna v Helsinkách nastává v červnu, červenci a s vrcholem v srpnu. Během těchto měsíců je návštěvnost v Helsinkách vysoká, a to díky příjemnému počasí a povětrnostním podmínkám.

Vedlejší sezóna (zima, jaro) – Měsíce s nejnižší návštěvností jsou únor, březen a duben.

Leden a únor: Tyto měsíce jsou obvykle klidnější, co se týče turistů. Je však třeba počítat s chladným počasím, protože minimální teploty mohou snadno spadnout pod -5°C.

Květen, říjen a listopad: I v těchto měsících je návštěvnost nižší. Na podzim začíná být chladněji a září již dominují chladné ranní teploty a teplé dny. V průběhu dnů se počasí rychle zhoršuj a v první polovině listopadu je studené.

Březen a duben: Jsou to měsíce s nejnižším počtem turistů. V těchto obdobích je vhodné si připravit teplé oblečení a očekávat deštivé dny. Pokud preferujete klidnější atmosféru a nevadí vám chladnější počasí, můžete zvážit návštěvu Helsinek právě během vedlejší turistické sezóny.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Helsinky (HEL) jsou v lednu – Typické ceny: 3 250 – 5 300 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Helsinky (HEL) jsou v červenci – Typické ceny: 5 300 – 8 900 Kč.